Kambodża. Najjaśniejsza perła Półwyspu Indochińskiego

Zdjęcie

Świątynia Bayon w Kambodży /123/RF PICSEL
Świątynia Bayon w Kambodży
/123/RF PICSEL

W czasach, gdy w Polsce za miasto uważano grody liczące po kilkuset mieszkańców, władcy Kambodży w dalekiej Azji stworzyli niezwykłe miasto świątyń. Najważniejszym i najsłynniejszym jest Angkor Wat – gdy słońce o świcie wstaje nad jego murami, świadkami tego pięknego widoku zazwyczaj jest co najmniej kilkuset turystów.

Miniatura Angkor Wat znajduje się w pałacu królewskim w stolicy kraju Phnom Penh, a jej wizerunek został uwieczniony także na banknotach oraz etykietach najpopularniejszego piwa, nazwanego oczywiście Angkor Wat.

Reklama

Natomiast najbardziej niezwykłą świątynią jest Bayon, której wieże zdobią kilkumetrowe płaskorzeźby uśmiechniętych Buddów.

Warto wyruszyć nad jezioro Tonle Sap słynącego z niezwykłej osobliwości. Co roku w porze deszczowej, gdy topnieją śniegi w Himalajach, rzeka Tonle Sap zaczyna płynąć... pod prąd, wlewając do jeziora świeżą wodę. Co ciekawe, na jeziorze jest też pływająca wioska, gdzie domy zbudowano na łodziach!

W stolicy kraju Phnom Penh obowiązkowym punktem programu jest spacer bulwarami nad Mekongiem, wizyta w królewskim pałacu i świątyni Wat Phnom. Powstałą wieki temu, gdy pani Yu Pehn przypadkiem wyłowiła z rzeki cudowną figurkę Buddy.

Zbudowano dla niej świątynię na wzgórzu zwanym Phnom Daun Penh – Góra Pani Penh, od którego następnie wzięła nazwę stolica Kambodży. W stojącej na szczycie świątyni Wat Phnom modlili się władcy, po śmierci znajdując wieczny spoczynek w cieniu świętych posągów.

Spotkanie z Kambodżą warto zakończyć na południu kraju w Sikhanoukville, nazwanym na cześć wielkiego króla Sihanouka. W tym modnym kurorcie życie toczy się na plażach, a wieczorami światła lampionów tańczą na wietrze.

AK

Warto wiedzieć

Do Kambodży najlepiej dolecieć przez Tajlandię lub Wietnam. Przelot z Polski do Tajlandii lub Wietnamu kosztuje od 2000 zł. Przejazd do Siem Reap to wydatek w granicach 200 zł.

Noclegi. Bazą wypadową do świątyń Angkoru jest Siem Reap. Znajdują się tu zarówno luksusowe hotele (noclegi powyżej 500 USD), jak i tanie hoteliki oferujące pokoje w granicach 10 USD.

Co warto kupić?

W Kambodży jako pamiątki warto kupić sukienki w tradycyjne wzory. Na straganach znajdziemy też stylowe pokrowce na komórki z wesołymi słonikami, plecione z bambusa koszyki i bransoletki, jedwabne szale oraz hamaki. Będą przypominać o podróży jeszcze długo po powrocie.

Niebiańskie tancerki

Apsary to boskie tancerki. Są duchami chmur i wód – bywają porównywane z nimfami znanymi z mitologii greckiej i rzymskiej. Ich sylwetki zdobią wiele kambodżańskich świątyń.

W postaci apsar wcielają się kobiety i wykonują świątynny taniec khmerski, który do dziś jest jednym z najważniejszych elementów kambodżańskiej tożsamości.

Zupa amok

Kambodża słynie z doskonałej kuchni. Warto spróbować zupy amok (ryba lub kurczak z ryżem) podawanej w wydrążonym kokosie, delikatnych pierożków lub pieczonych bananów. A na miłośników mocnych wrażeń czekają smażone pająki.

Muzeum historii w Siem Reap

W Siem Reap jest muzeum, przypominające o terrorze Czerwonych Khmerów. Ofiary komunistycznych rządów ocenia się na 1,7 do 2,3 mln z ok. 7 mln mieszkańców kraju.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej