Jura Szwajcarska. Kraina górskich szlaków i najlepszych zegarków

Najczęściej Szwajcaria kojarzy się nam z przepięknymi szczytami Alp. Jednak poza wysokimi górami jest tu także sporo malowniczych szlaków na spokojne rodzinne wyprawy.

Zdjęcie

Skalny amfiteatr Creux du Van /123/RF PICSEL
Skalny amfiteatr Creux du Van
/123/RF PICSEL

Jura Szwajcarska nie jest tak wysoka jak południowa granica tego kraju. Pasmo Chasseral to zaledwie 1600 m nad poziomem morza. To jednak wystarczy, by przy dobrej pogodzie zobaczyć, znajdujące się hen gdzieś daleko na południu, alpejskie czterotysięczniki.

Dla amatorów pieszych i kolarskich wypraw są wyznaczone odpowiednio przygotowane szlaki, prowadzące z dala od asfaltu. Dopiero na koniec wycieczki spotykamy zmotoryzowane grupy turystów, które ułatwiły sobie dotarcie do punktu widokowego, bowiem można tu wjechać publicznymi środkami transportu.

Reklama

Jednak zdobycie szczytów na własnych nogach daje o wiele więcej satysfakcji. A w razie kryzysu formy czy załamania pogody zawsze można zjechać pocztowym autobusem. Pobliski skalny amfiteatr Creux du Van to ścieżka dla bardziej wytrawnych turystów.

Choć poprowadzona w bezpiecznej odległości od przepaści, to wydaje się, że idziemy krawędzią stumetrowej wysokości ściany. Niewiele osób jest w stanie tam wejść i wszyscy podziwiają faunę z bezpiecznej odległości przez lornetkę lub dobry aparat. Warto pamiętać, że choć te góry są niskie, to zdarzają się tu także załamania pogody.

Najlepsze zegarki robione z... nudów

Specyficzny mikroklimat sprawia, że ta okolica nazywana jest Szwajcarską Syberią. Długie mroźne zimy przyczyniły się do rozwoju najbardziej znanego lokalnego rzemiosła – zegarmistrzostwa. Rolnicy po letnich zbiorach szukali sposobu na nudę. Produkowanie części do zegarków wydawało się idealnym i dobrze płatnym zajęciem.

Dziś najsłynniejsze marki osiągają zawrotne ceny i zwykle są sprzedawane w luksusowych sklepach: Breitling, Omega. Aż trudno uwierzyć, że większość z nich powstawała w chałupniczych warunkach.

Informacje praktyczne

Koleje w Szwajcarii są fantastycznie rozwinięte, ale ceny biletów kupowanych na miejscu są dość wysokie. Jednym ze sposobów na niższe opłaty jest kupno biletów jeszcze przed przylotem do Szwajcarii.

Tzw. Swiss Travel Pass dostępny jest w wersji na 3, 4, 8 lub 15 dni i obejmuje nie tylko podróże koleją, ale także autobusy czy statki wycieczkowe. Dodatkowo w cenie mamy wiele muzeów lub duże zniżki przy wstępie. Więcej informacji www.swisstravelsystem.pl

MP

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej