​Jordania - przewodnik, atrakcje, zabytki

Tereny, na których rozgrywały się sceny biblijne, niezliczona ilość ciekawych zabytków, niezwykła kultura... Jedź na wschód i odkryj tajemnice Jordanii! Tylko tutaj poznasz sekrety Morza Martwego, dowiesz się, jak wygląda wewnątrz muzułmański meczet i dostaniesz szansę podziwiania wykutego w skale miasta. Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany do tak oryginalnej wycieczki, rzuć okiem na nasz krótki przewodnik - może ogrom atrakcji w tym niezwykłym kraju cię przekona?

Zdjęcie

Petra nocą, Jordania /123/RF PICSEL
Petra nocą, Jordania
/123/RF PICSEL

Parę słów o kraju

Położona na Bliskim Wschodzie Jordania staje się coraz popularniejszym celem wycieczek. Zarówno architektonicznie perły kultury wschodniej i renoma kolebki chrześcijaństwa, jak i standard luksusowych kurortów nad Morzem Czerwonym przyciągają do Jordanii co roku tysiące turystów. 

Intrygująca jest również burzliwa historia terenów kraju - od XIII wieku p.n.e. ziemie zamieszkiwały plemiona semickie, następnie przejęli je Babilończycy, Persowie i Rzymianie, by w końcu mogły trafić w ręce Bizancjum. Następnie wszystkimi rozkwitłymi na obszarze miastami władali muzułmanie, podbici przez Arabów, a w 1918 roku Turków. 

Reklama

Dzięki takiej różnorodności, możemy teraz podziwiać absolutnie unikatowe budownictwo, łączące w sobie style wszystkich tych kultur. Pochodzące z epoki starożytności i średniowiecza cuda to jednak nie wszystko - Jordania może również pochwalić się przepięknymi krajobrazami i urokliwym wybrzeżem. 

Zwiedzanie Ammanu

Historia położonej na północy kraju stolicy sięga starożytności - wzmianki o niej pojawiały się już w tekstach biblijnych. Amman słynie z niezliczonej ilości zabytków historycznych, z których koniecznie należy zobaczyć chociaż kilka najważniejszych. Zwiedzanie możemy zacząć od od VIII-wiecznej cytadeli, wzniesionej za panowania Arabów, lub obiektów pochodzących z czasów rzymskich. 

Jest to niemal 2000-letni amfiteatr z widownią mogącą pomieścić nawet 6 tysięcy obserwatorów, równie wiekowe forum i świątynia Herkulesa, w pobliżu której znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczne. Koniecznie zajrzyjmy również do ruin pałacu Umajjadów, niestety zniszczonego podczas trzęsienia ziemi w 749 roku, i rzućmy okiem na jeden z przepięknych meczetów (np. ten Króla Husajna). Jest on dostępny wyłącznie dla muzułmanów, dlatego możemy podziwiać go jedynie z zewnątrz.

Najciekawsze miejsca Jordanii

Numerem jeden podczas podróżowania po tym przepięknym kraju jest oczywiście znajdująca się na światowej liście dziedzictwa kulturalnego UNESCO Petra. Ruiny wykutego w skale miasta co roku przyciągają tysiące zainteresowanych wschodem turystów. 

Położone w południowo-zachodniej części Jordanii, idealnie nadają się na długi spacer - aby do nich dotrzeć, należy zawędrować aż do końca wąwozu As-Sik. Drugim interesującym miejscem i wizytówką Jordanii jest meczet króla Abd Allaha, ukryty pod charakterystyczną niebieską kopułą. Jest to jedyna tego typu świątynia w całym kraju udostępniona do zwiedzania dla turystów, więc warto skorzystać z tej unikatowej okazji! 

Tuż obok znajduje się również muzeum Islamskie, z którego dowiemy się kilku ciekawostek związanych z tym narodem. Drugim interesującym meczetem jest ten poświęcony Abu Darwish. Pochodząca z XX wieku budowla robi ogromne wrażenie, lecz niestety nie można wejść do jej środka i musi wystarczyć nam podziwianie jej z zewnątrz. Mając chwilę czasu, koniecznie udajmy się do Darat al Funun. Dom Sztuki, zbudowany na ruinach VI-wiecznej świątyni bizantyjskiej, mieści w sobie ważne instytucje kulturalne: galerię artystyczną i bibliotekę.

Wypoczynek nad Morzem Martwym

Położone na terytorium Jordanii Morze Martwe słynie przede wszystkim ze swojej wyjątkowo słonej wody. Kto z was nie widział zdjęcia leżącego na falach i jednocześnie czytającego gazetę pływaka? Oprócz walorów turystycznych, okolica znana jest również ze świetnego wpływu na zdrowie, dlatego zdecydowanie warto wybrać się na wybrzeże tego ogromnego... jeziora. 

Geologicznie nie jest to bowiem morze, na co wskazywałaby jego nazwa, lecz właśnie jezioro. Nasycone solami mineralnymi, stanowi idealne miejsce dla wszystkich cierpiących na choroby skórne i mających problemy z cerą. Mówi się również, że woda z Morza Martwego posiada korzystne działanie terapeutyczne, działając dobrze na stres i bóle mięśniowo-stawowe, poprawiając kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Nieważne czy wierzysz w dobroczynny wpływ soli na zdrowie - wydaje nam się, że i tak warto spróbować!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej