​Jezioro Wiktorii - magiczny zakątek Kenii

Najbardziej popularnym celem podróży do zachodniej Kenii są okolice Jeziora Wiktorii. Nie ma na świecie osoby, której nie zachwyciłby niezwykły klimat egzotycznych terenów położonych przy największym afrykańskim zbiorniku wodnym.

Gdzie znajduje się Jezioro Wiktorii?

Największe w Afryce, a drugie co do wielkości na świecie jezioro położone jest na terenie trzech państw- Kenii, Tanzanii i Ugandy. Znajduje się na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, pomiędzy Wielkim Rowem Zachodnim, a Wielkim Rowem Wschodnim. Powierzchnia zbiornika to prawie 70 tys. km2, a jego głębokość waha się od 40 do 80m. Nazwa jeziora została nadana przez angielskiego podróżnika Johna Speke, który chciał w ten sposób uczcić imię brytyjskiej królowej- Wiktorii.

Atrakcje zachodniej Kenii

Podczas wizyty w okolicach Jeziora Wiktorii warto rozpocząć zwiedzanie od zobaczenia leżącego na jej brzegu miasta Kisumu. Pełniąca początkowo funkcje handlowe miejscowość szybko stała się ważnym portem żeglugi śródlądowej. Dziś znana jest przede wszystkim z największego w zachodniej Kenii targu, na którym rzemieślnicy sprzedają ręcznie wykonane meble, przedmioty użytku domowego oraz inne etniczne cudeńka. 

Reklama

Aby móc w pełni podziwiać majestat Jeziora Wiktorii trzeba jednak opuścić urocze miasto i wybrać się do Hippo Point lub rybackiej wioski Dunga. Mieszkańcy położonych nad zbiornikiem terenów chętnie organizują rejsy na wodach jeziora, które mogą być świetną okazją do przyjrzenia się mu z nowej perspektywy. Ciekawostką są też znajdujące się na wyspie Mfagano malowidła naskalne. Nie można ich przeoczyć!

Niezwykła przyroda

Tereny położone przy Jeziorze Wiktorii obfitują w niespotykaną nigdzie indziej egzotyczną florę i faunę. Zbiornik zamieszkuje prawie 200 endemicznych gatunków ryb, a jego brzegiem spacerują czaple, żurawie i warzęchy. 

Gorący i wilgotny klimat sprzyja występowaniu bujnej roślinności, która wprawi w zachwyt nawet podróżników-wyjadaczy. Nad brzegami jeziora można podziwiać tętniące życiem lasy tropikalne, a afrykańskie zwierzęta spotkać podczas safari, organizowanych na okolicznych sawannach.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej