Jeziora i ciekawe miejsca w Ugandzie

Państwo to kojarzone jest głównie z dobrze rozwijającą się populacją goryli i tropikalnymi obszarami. Uganda to jednak nie tylko to.

Zdjęcie

Krajobraz Ugandy /123/RF PICSEL
Krajobraz Ugandy
/123/RF PICSEL

Jest państwem we wschodniej części Afryki. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Należy do grupy krajów słabo rozwiniętych, których główną siłą napędową jest rolnictwo i hodowla zwierząt. Uganda dzieli się na cztery regiony - Północny, Wschodni, Centralny i Zachodni, Poszczególne regiony dzielą się jeszcze w sumie na osiemdziesiąt dystryktów.

Rzeki Ugandy należą do dorzecza Nilu, a najważniejszymi są tutaj Kantoga i Kafu.

Reklama

Jeziora w Ugandzie

Największym jeziorem na terenie Ugandy jest Jezioro Wiktorii. Ulokowane jest na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, która zajmuje bardzo duży obszar całej Ugandy. Jezioro położone jest w kotlinie między Wielkim Rowem Zachodnim, a Wielkim Rowem Wschodnim. Należy do Wielkich Jezior Afrykańskich obok Jeziora Alberta, Jeziora Edwarda, Jeziora Tanganika i Kiwu.

 Zajmuje powierzchnię blisko siedemdziesięciu kilometrów kwadratowych, a jego obszar podzielony jest pomiędzy trzy kraje - Kenię, Ugandę i Tanzanię. Jest największym jeziorem Afryki, największym tropikalnym jeziorem świata i trzecim na świecie pod względem wielkości. Po jeziorze stale żegluje się. Nazwa jeziora to pomysł Johna Speke, który jako pierwszy Europejczyk zobaczył to miejsce i nazwał je na cześć królowej brytyjskiej Wiktorii.

W Jezioro Wiktorii wrasta Półwysep Koja, na którym znajduje się cmentarz polskich uchodźców z okresu II wojny światowej. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie przyczynił się do odnowy i inwentaryzacji obiektu w 2009 roku. Akcji przewodniczył dr Hubert Chudzio.

Drugim, bardzo ważnym zbiornikiem naturalnym w Ugandzie jest Jezioro Alberta, dużo mniejsze. Zajmuje powierzchnię ponad pięciu i pół kilometrów kwadratowych. Zasługę jego odkrycia przypisuje się Europejczykom.

Trzecim, dużym jeziorem jest Jezioro Edwarda. Leży w Wielkim Rowie Afrykańskim. Zostało odkryte w 1888 roku.

Co można zwiedzać?

Uganda wbrew pozorom jest bardzo ciekawym miejscem turystycznym. W Bazylice Męczenników Ugandyjskich znajdują się Groby Królów Ugandyjskich. 

Na terenie Mokradeł Bigodi można obserwować rzadkie gatunki małp i ptaków, przebywających w swoim naturalnym środowisku. Oczywiście na terenie całej Ugandy można spotkać słynne goryle z rzędu naczelnych.

Na granicy Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy znajduje się wulkaniczny łańcuch górski. W jego skład wchodzi osiem wielkich wulkanów, nazywanych zbiorczo Wirungą. Dwa z nich - Nyiragongo i Nyamuragira są czynne. Najwyższym z nich jest Karisimbi, mierzący 4507 metrów. Pierwszy raz na jego szczyt dostał się w 1903 roku Berthelmy.

Najważniejsze, że w obrębie wulkanów w swoim naturalnym środowisku mieszkają goryle górskie. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

W obrębie Wirungi utworzono parki ochrony - Park Narodowy Wirunga - Demokratyczna Republika Konga, Park Narodowy Wulkanów - Rwanda oraz Park Narodowy Goryli Mgahinga - Uganda.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej