Jedź do Turcji jesienią

Turcja to od wielu lat jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Jej położenie na pograniczu Europy i Azji, fascynująca kultura i liczne walory turystyczne przyciągają gości z całego świata, ale raczej w ścisłym sezonie wakacyjnym. We wrześniu hotele powoli pustoszeją, ceny spadają ale słońce dalej grzeje, a pogoda jest rewelacyjna. Cała Turcja dla tych, którzy zdecydowali się na podróż jesienią!

Zdjęcie

Bajkowa Kapadocja /123/RF PICSEL
Bajkowa Kapadocja
/123/RF PICSEL

Jesień - w Turcji ciągle lato

Sezon turystyczny w Turcji trwa od maja do połowy września. W miesiącach letnich temperatura często przekracza 35°C. Nie są to warunki idealne dla dzieci czy starszych osób, a i ludzie w pełni sił szybciej się męczą, łatwiej o odwodnienie organizmu czy nawet udar słoneczny. 

Dlatego warto planować swój urlop na późniejsze miesiące - jesienią w Turcji średnia temperatura powietrza wynosi 25°C, a wody waha się między 20 a 26°C.

Reklama

Kapadocja - księżycowa kraina

Kapadocja to przyrodniczy cud świata i nie bez przyczyny nadano jej ten tytuł. Kraina urzeka księżycowym krajobrazem, który został ukształtowany w wyniku działalności wulkanów: wyrzucany przez nie pył, łącząc się z piaskiem, doprowadził do powstania specyficznego rodzaju skały osadowej, tzw. tufu. 

Na skutek działania wiatru i deszczu ze skał powstały zapierające dech w formy skalne, nazywane baśniowymi kominami. Wypełniają one dwie słynne doliny: Dolinę Miłości i Dolinę Wyobraźni.

Nie tylko natura rzeźbiła w tufie, tworząc cudowne rzeźby. Także ludzie wykorzystywali go do swoich celów. W IV wieku chrześcijanie drążyli w nim kościoły, klasztory i całe miasta. Warto odwiedzić Park Narodowy Göreme, w którym znajduje się ponad trzydzieści zachowanych skalnych klasztorów. 

W wielu miejscach (np. Kaymakli, Derinkuyu) nadal wykorzystuje się wydrążone w skali kilkupiętrowe budowle jako stajnie albo piwnice i chętnie udostępnia turystom do zwiedzania. Popularne jest tworzenie w skalnych domach pensjonatów dla turystów, którzy w ten sposób fundują sobie niezapomniany nocleg wśród wulkanicznych skał. 

Jedną z największych atrakcji tej krainy jest przelot balonem. Codziennie o świcie kilkadziesiąt balonów zabiera do koszy turystów, którzy chcą zobaczyć z góry niezwykłe skały i doliny. Z ziemi też można mieć malowniczy widok wielkich, kolorowych balonów unoszących się nad ziemią.

Wybrzeże

Tym, którzy marzą o spędzeniu urlopu nad morzem, Turcja także ma wiele do zaoferowania. Najpopularniejsze wśród odwiedzających ośrodki turystyczne są położone nad Morzem Egejskim i Morzem Śródziemnym.

Dolecicie do nich tanimi lotami do Turcji. Wybrzeże Egejskie obfituje w piaszczyste i piaszczysto-żwirowe plaże położone w wzbudzających zachwyt zatokach. Spośród nich największe to Zatoka Izmirska, Edremit, Kusadasi oraz Kerme. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu czy nurkowania. 

W największym mieście regionu, Bordum, z pewnością odnajdą się miłośnicy nocnego życia, pełno tam klubów i pubów. Położony na wybrzeżu port pozwala na wyruszenie w tzn. Błękitny Rejs - podróż po okolicznych zatokach, zaś liczne zabytki: ruiny mauzoleum w Halikarnasie, jednego z siedmiu cudów świata, zamek św. Piotra, w którym znajduje się Muzeum Archeologii Podwodnej, czy pozostałości po starożytnych murach obronnych zadowolą osoby spragnione historycznych atrakcji. 

Podróżnicy, którzy bardziej cenią sobie wypoczynek w kameralnej atmosferze, także nie będą rozczarowani, bo linia brzegowa obfituje w małe, nieuczęszczane zatoczki, które można łatwo odnaleźć, oddalając się od najpopularniejszych miejsc.

Wybrzeże Morza Śródziemnego to przede wszystkim żwirowe plaże. Jednak najpopularniejsza z nich, Kleopatra, jest plażą piaszczystą. Położona w najsłynniejszym mieście regionu, Alanyi, według legendy była miejscem spotkań egipskiej królowej Kleopatry i jej kochanka Marka Aureliusza. Podobnie jak w przypadku Wybrzeża Egejskiego, także tutaj coś dla siebie znajdą zarówno fani sportów wodnych, jak i leniwego wypoczynku na plaży albo aktywnego wypoczynku w mieście. 

Niedaleko wznoszą się góry Taurus, lasy piniowe i eukaliptusowe, a także gaje oliwne. Na uwagę zasługują liczne jaskinie. Najsłynniejsza jaskinia lądowa to leżąca przy Kleopatrze Damlataş, którą poleca się wszystkim osobom ze schorzeniami astmatycznymi, a także Dim, w której podziwiać można imponujące stalagmity i stalaktyty. 

Z kolei wybierając się w rejs statkiem można odwiedzić jaskinie morskie: Piracką, Zakochanych i Fosforową. Będąc w Alanyi, nie sposób pominąć zabytków z XIII wieku: górującej nad miastem twierdzy, Czerwonej Wieży stojącej w porcie i zabytkowej stoczni (Tersane). Warto też odwiedzić Side, starożytne miasto z ruinami antycznego teatru, łaźni i świątyni. 

Jesienią w Turcji nie będziecie się nudzić, ale jednocześnie nie zmęczycie się tłumem turystów. Łatwiej też o spokojny wypoczynek. Mniejsza liczba gości zazwyczaj sprawia, że nawet luksusowe hotele obniżają ceny. Wakacje jesienią okazują się najlepszym pomysłem na udaną podróż. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej