​Jarmarki świąteczne 2016

Każdego roku spędzasz święta tak samo? A gdyby tak dać się porwać magicznej atmosferze Bożego Narodzenia na jarmarku? Są organizowane w wielu miastach, nie tylko polskich, i można tam poczuć niezwykłą magię świąt oraz znaleźć wyjątkowe upominki dla najbliższych. Gdzie można się wybrać w poszukiwaniu świątecznego klimatu na terenie Europy?

Zdjęcie

Jarmark w Rzymie jest jednym z najpiękniejszych w Europie /123/RF PICSEL
Jarmark w Rzymie jest jednym z najpiękniejszych w Europie
/123/RF PICSEL

Wyjątkowe dekoracje, ogromna choinka, kramy z upominkami oraz aromatycznym grzanym winem i regionalnymi smakołykami, a wokół pomocnicy św. Mikołaja i zewsząd rozbrzmiewające kolędy - oto atmosfera panująca podczas jarmarków. Wtedy uświadamiamy sobie też, że powoli warto zacząć już myśleć o prezentach.

Prezentujemy trzy europejskie miasta, w których organizowane są najpiękniejsze jarmarki - ich tradycja sięga aż XIII wieku! Trwają zwykle kilka tygodni, dzięki czemu można uczestniczyć w więcej niż jednym z nich. Można też spędzić święta w wybranym mieście.

Reklama

Rzym - od 26 listopada do 6 stycznia

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych europejskich jarmarków bożonarodzeniowych jest ten organizowany w Rzymie. Jego tradycja wiąże się z hucznie obchodzoną uroczystością Trzech Króli - jest jednym z najstarszych jarmarków w Europie. Wśród oferowanych towarów znajdziemy tu wyjątkowe upominki dla bliskich, m.in. ręcznie robione bombki i inne ozdoby choinkowe. Kramy uginają się także od włoskich przysmaków i aromatycznego wina.

Lawirując w labiryncie wąskich uliczek można poznać tętniące życiem serce Wiecznego Miasta. Zachwyca ono liczbą zabytków i atrakcji, a mniejsze lub większe jarmarki odbywają się tu na niemal każdym placu. Są one jeszcze bardziej klimatyczne niż ten najsłynniejszy - warto m.in. udać się na Piazza dei Re di Roma czy w okolice słynnych Schodów Hiszpańskich. 

Zdjęcie

Befana - złośliwa wiedźma, która we Włoszech przynosi prezenty /123/RF PICSEL
Befana - złośliwa wiedźma, która we Włoszech przynosi prezenty
/123/RF PICSEL

Niemal cały Rzym oblegany jest przez lokalnych artystów, producentów żywności i upominków - między nimi są kukiełki wiedźmy Befany, grube skarpety wełniane czy ręcznie szyte rękawiczki. Zwracają też uwagę szopki świąteczne. Warto trochę "zgrzeszyć" i pozwolić sobie na włoskie pyszności, m.in. na pieczone kasztany.

Rzym polecamy szczególnie z dwóch powodów. Jeden jest prozaiczny i są to tanie loty do Włoch, które można wykupić niezależnie od pory roku, a drugi ma naturę religijną - nigdzie nie celebruje się adwentu i świąt tak uroczyście jak w Watykanie.

Brugia - od 25 listopada do 1 stycznia

Na jarmark bożonarodzeniowy warto wybrać się także do pięknej i zabytkowej Brugii - magicznego miasta, w którym "czas się zatrzymał". W niemal każdej cegle i każdym kamieniu można odkryć bogatą historię miasta. W średniowiecznym sercu Brugii zachwyca architektura, świąteczne dekoracje, ale przede wszystkim panująca tu bajkowa atmosfera.

Wyjątkowe chwile Bożego Narodzenia koniecznie trzeba tu spędzić w równie wyjątkowym miejscu, m.in. spacerując od kramu do kramu i wyszukując upominków dla rodziny czy przyjaciół, szczególnie słynnych koronek i belgijskiej czekolady. Rynek stanowi główne miejsce spotkań i to właśnie tu rozstawia się najwięcej kramów. Ale to nie koniec atrakcji! Znajduje się tu wielkie lodowisko, gdzie można do woli szaleć na łyżwach.

Następne atrakcje czekają na mniejszych rynkach w prawie całym mieście. Są wśród nich specjalne rozrywki dla najmłodszych.

Zdjęcie

Bałwanki z belgijskiej czekolady /AFP
Bałwanki z belgijskiej czekolady
/AFP

Belgia słynie także z licznych lokalnych pyszności, których podczas jarmarku trzeba koniecznie spróbować. Skosztować można m.in. słynnych gofrów belgijskich z rozmaitymi dodatkami, gorącej czekolady, pralinek o stu nadzieniach czy wreszcie belgijskich piw. Na rozgrzewkę można wybrać niesamowite lokalne piwa (także w wersji bezalkoholowej).

Warto spędzić w Brugii kilka dni i udać się na spacer wzdłuż malowniczych kanałów, wstąpić do Muzeum Czekolady Story Choco oraz do Muzeum Koronki.

Budapeszt - od 13 listopada do 6 stycznia

Zdjęcie

Bożonarodzeniowy jarmark w Budapeszcie /123/RF PICSEL
Bożonarodzeniowy jarmark w Budapeszcie
/123/RF PICSEL

W swoistym świątecznym przebraniu olśniewający jest także Budapeszt - jarmark organizowany jest tu na głównym placu Vörösmarty, ale najciekawsze miejsca w mieście (Parlament, Zamek Królewski, Most Łańcuchowy) też mają swoje świetlne dekoracje. Przy nich także rozstawiają się świąteczne stoiska. Na wspomniany plac można łatwo dojechać metrem, linią żółtą.

Tak jak w przypadku innych jarmarków, można tu kupić wyroby rękodzieła i ozdoby świąteczne. Wyjątkowym czyni go niesamowita kuchnia - nie da się przejść obojętnie obok tradycyjnych dań, gulaszu szegedyńskiego, zupy z karpia, pieczonego indyka z nadzieniem kasztanowym, kiełbasek czy - obowiązkowo forralt bor -  grzanego wina.

Dodatkowo kusi w tym miejscu możliwość zrobienia większych zakupów w licznych butikach czy w Vásárcsarnok - zabytkowej hali targowej, gdzie znaleźć można prawdziwe lokalne przyprawy i smakołyki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej