​Japonia - transport, poruszanie się po kraju

Zastanawiasz się, w jaki sposób najszybciej i najwygodniej zaplanować podróż do kraju kwitnącej wiśni? Marzysz o wyjątkowych wakacjach, lecz nie do końca wiesz, czego potrzebujesz, by były idealne? Z radością ci pomożemy!

Zdjęcie

Japońskie riksze /123/RF PICSEL
Japońskie riksze
/123/RF PICSEL

Przygotowaliśmy parę informacji dotyczących geografii Japonii, środków transportu i poruszania się po wyspach. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, a organizacja wyjazdu już nigdy nie będzie dla ciebie problemem.

Położenie i geografia

Znajdująca się we wschodniej Azji Japonia jest archipelagiem składającym się z ponad 3000 wysp. Największą z nich, Honsiu, kojarzymy przede wszystkim z położonego na jej terenie Tokio, czyli japońskiej stolicy, a drugą co do wielkości Hokkaido z malowniczych wzgórz wulkanicznych.

Reklama

Fauna i flora kraju jest niesamowicie różnorodna, lecz szybki rozwój gospodarki sprawił, że duża część terenów zielonych została bezpowrotnie zniszczona. Mimo to, w wielu miejscach wciąż możemy podziwiać ocalałe lasy i inne elementy naturalnego krajobrazu. 

Bujnej przyrodzie sprzyja również klimat Japonii - wysokie temperatury wiosną i latem stanowią idealne warunki do rozwoju roślin. Pogoda wpływa także na samych mieszkańców kraju wschodzącego słońca, którzy wyróżniają się spośród innych ludzi unikatową kulturą i fascynującym trybem życia. Japońskie tradycje, obyczaje i intrygujące połączenie nowoczesności z przywiązaniem do przyszłości sprawiają, że wycieczka w tak egzotyczny zakątek na pewno będzie dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Jak najłatwiej dojechać do Japonii?

Z racji, że Japonia położona jest na wyspach, najsensowniejszą decyzją, jaką możemy podjąć podczas planowania wyjazdu, jest wybór podróży podniebnej. Polska nie posiada niestety bezpośrednich połączeń lotniczych z tym krajem, lecz nawet z przesiadką w jednej z europejskich stolic lot nie zajmie nam dłużej niż 10 godzin. 

Z Amsterdamu, Helsinek, Moskwy i Kopenhagi stale kursują maszyny kilku przewoźników, dlatego niezależnie od preferencji, mamy z czego wybierać. Tym, szukającym nieco innej drogi do Japonii, polecamy zaś... rejs statkiem. W okresie wakacyjnym co kilka dni natrafić możemy na prom Heartland Ferry łączący rosyjski Korsakow z japońskim Wakkanai. To ciekawa alternatywa dla podróży samolotem.

Poruszanie się po kraju kwitnącej wiśni

Mimo że wynajęcie samochodu wydawać by się mogło najlepszym pomysłem, to turystom poleca się raczej korzystanie z usług transportu publicznego, a dokładniej rzecz biorąc kolei. Dzięki karcie Japan Rail Pass, w którą należy zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem, możemy bez ograniczeń przemieszczać się wszystkimi pociągami firmy JR. Maszyny są znane ze swojej wygody, szybkości i punktualności. 

Można również zdecydować się na podróżowanie klimatyzowanymi autobusami o wysokim standardzie, a wybierając kursy nocne oszczędzić całkiem sporo na przejazdach. Jeżeli bardzo ważna jest dla nas na niezależność, to możemy wypożyczyć samochód, lecz takie poruszanie się po Japonii nie jest rekomendowane. W starciu z komfortowymi pociągami i autobusami, osobówki pozostają dalej w tyle. 

Uciążliwe korki w dużych miastach sprawiają również, że przemieszczanie może stać się niemal niemożliwe. Dodatkowo, ruch lewostronny raczej utrudnia niż ułatwia jazdę przyzwyczajonym do innych warunków Polakom. Warto rozważyć również przeloty samolotowe pomiędzy większymi miastami - bilety zarezerwowane odpowiednio wcześniej powinny kosztować nie więcej niż kilkaset złotych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej