​Japonia - informacje dla turystów

Kraj kwitnącej wiśni od lat stanowi niezwykle urokliwy i niepowtarzalny cel wszelakich wyjazdów. Nadając się zarówno do romantycznych wypadów, jak i rodzinnych wycieczek, staje się coraz popularniejszy wśród polskich turystów - być może ty również zastanawiasz się nad podróżą w tamte rejony? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, wybierając się do Japonii i dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz, by bezproblemowo przekroczyć granicę. Nasz krótki poradnik pozwoli ci szybko i łatwo zaplanować niezapomnianą wakacyjną przygodę.

Zdjęcie

Tokio nocą /123/RF PICSEL
Tokio nocą
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej jechać do Japonii?

Biorąc pod uwagę zróżnicowany japoński klimat, łatwo zauważyć, że najlepszą porą odwiedzenia tego niezwykłego kraju będzie wiosna lub jesień. Latem wysokie temperatury i duża wilgotność są uciążliwe i utrudniają zwiedzanie, a duża ilość turystów sprawia, że w hotelach i restauracjach panuje ogromny ścisk. 

Równie nieciekawe okazują się panujące na drogach korki samochodowe i brak miejsc w komunikacji publicznej - tego jednak ciężko będzie uniknąć, nawet decydując się na podróż nie w okresie wakacyjnym. Maj lub wrzesień będą idealne dla sympatyków ciepłej i słonecznej pogody, a czas nieco wcześniejszy, od marca do kwietnia, dla wszystkich, którzy pragną podziwiać prześlicznie kwitnące wiśnie.

Reklama

Dobrze rozwinięta sieć połączeń pomiędzy największymi japońskimi ośrodkami ułatwia szybkie i wygodne przemieszczanie się po kraju niezależnie od terminu naszej wycieczki. Do wyboru mamy autobusy, kolej i samoloty, a w dużych miastach również metro.

Niezbędne dokumenty i waluta

Jeżeli nasz turystyczny pobyt w Japonii nie przekroczy 90 dni, to nie potrzebujemy wyrabiać wcześniej wizy, ani żadnych innych specjalnych dokumentów. Planując jednak wyjazd w celu podjęcia studiów lub pracy, musimy liczyć się z wcześniejszym udaniem się do urzędu konsularnego w Polsce i obowiązkiem uzyskania odpowiednich papierów. 

Niezależnie od zamiarów, na granicy na pewno zostanie sprawdzony paszport - koniecznie ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące. Obowiązującą w Japonii walutą jest jen. Pieniądze z łatwością wymienimy w banku lub kantorze za okazaniem paszportu. Możemy mieć jednak problem ze sprzedażą złotówek, dlatego zaopatrzmy się raczej w funty lub dolary. 

Na terenie całego kraju akceptowane są również płatności bezgotówkowe, dlatego warto zabrać ze sobą kartę płatniczą. Visą lub MasterCard zapłacimy w większych hotelach, restauracjach i sklepach.

Bezpieczeństwo, zdrowie i szczepienia

Japonia należy do grupy najbezpieczniejszych krajów świata, dlatego podczas podróży nie musimy obawiać się niemal żadnych zagrożeń ze strony jej mieszkańców. Warto jednak, nawet jeśli tylko profilaktycznie, nie włóczyć się samotnie nocą po mało popularnych dzielnicach, a w zatłoczonych miejscach pilnować pieniędzy i dokumentów. 

Mając na uwadze zdrowie, pamiętajmy również o wcześniejszym uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia. Niestety wiele polis wydawanych przez polskie firmy nie jest honorowanych przez Japończyków, dlatego planując wyjazd, zorientujmy się, czy kupowane przez nas ubezpieczenie będzie tam akceptowane. 

Od osób przekraczających granicę nie wymaga się żadnych zaświadczeń o odbytych szczepieniach. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby chorując przewlekle, wziąć ze sobą wszystkie niezbędne lekarstwa. Dotyczy to szczególnie alergików i osób cierpiących na problemy z układem krążenia - zarówno duże stężenie alergenów, jak i częste zmiany ciśnienia mogą się dla nich okazać bardzo uciążliwe.­Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej