Jak zaplanować zwiedzanie Waszyngtonu?

​Stolica Stanów Zjednoczonych jest dumna i majestatyczna. Dla turystów odwiedzających USA wizyta w Waszyngtonie to konieczny punkt programu.

Zdjęcie

Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie /123/RF PICSEL
Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie
/123/RF PICSEL

Waszyngton leży nad rzeką Potomak, jego formalna nazwa brzmi Dystrykt Kolumbii. Znajdują się tutaj wszystkie kluczowe dla państwa USA instytucje (znane chociażby z amerykańskich filmów) i wiele ciekawych oraz wyjątkowych muzeów, które przyciągają turystów.

Od Kapitolu do Białego Domu

Kapitol, czyli siedziba Kongresu, jest centralnym budynkiem Waszyngtonu. Osie północ-południe i wschód-zachód, które dzielą miasto na cztery części, przecinają się właśnie w tym miejscu. Wnętrza można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji.

Reklama

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Biblioteka Kongresu, która jest najlepiej wyposażoną biblioteką na świecie. Ciekawostką jest, że połączona jest z Kapitolem przejściem podziemnym, z którego mogą korzystać także turyści.

W otoczonym parkiem, słynnym Białym Domu rezyduje prezydent. Można podejść dość blisko, aby pod czujnym okiem policji i ochrony sfotografować się na jego tle. Prezydent Obama podobnież chce ponownie otworzyć go dla zwiedzających, jednak prawdopodobnie będzie to możliwe tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Zwiedzanie Pentagonu również nie jest możliwe dla obcokrajowców.

Jerzego Waszyngtona, upamiętnia pomnik, który znajduje się w centralnym punkcie National Mall (Galerii Narodowej). Niedaleko stoi liczący prawie 170 metrów obelisk, również postawiony na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Galeria Narodowa jest rodzajem parku pamięci, w którym umiejscowiono także m.in. pomnik Lincolna przypominający antyczną świątynię.

Waszyngtońskie muzea

Smithsonian Institution jest największym kompleksem muzealnym na świecie. Położony obok National Mall składa się z 19 muzeów i galerii, zoo oraz 9 ośrodków badawczych. Wstęp do wszystkich obiektów jest bezpłatny! Trzeba by mieć jednak bardzo dużo czasu, aby móc zwiedzić cały kompleks. Z bogatej oferty należy wybrać najciekawsze dla nas muzea - trudno będzie zobaczyć więcej niż 2-3 jednego dnia.

Wśród najchętniej odwiedzanych jest National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej). Można tutaj na własne oczy zobaczyć statki powietrzne i kosmiczne, a nawet dotknąć prawdziwej skały księżycowej przywiezionej przez członków misji Apollo 17. Szczególnie wart uwagi jest pierwszy na świecie samolot silnikowy skonstruowany przez braci Wright w 1903 roku. Przy muzeum znajduje się również planetarium.

Najstarszym wśród waszyngtońskich muzeów jest założone w 1910 roku Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie (National Museum of Natural History). Można tutaj podziwiać ponad 125 milionów (!) eksponatów. W Narodowym Muzeum Historii (National Museum of American History) można podziwiać pierwszy egzemplarz samochodu Forda.

Muzeum Pamięci Holocaustu (United States Holocaust Memorial Museum) jest zarówno muzeum, jak i pomnikiem pamięci. Poświęcone jest zarówno tym, którzy zginęli, jak i tym którzy mieli odwagę przeciwstawiać się ludobójstwu i nienawiści. Znajdują się tu nie tylko eksponaty, ale także dzieła historii mówionej czy filmy.

Wskazówki praktyczne

Ze względu na odległość raczej trudno wybrać się do Waszyngtona na weekend. Najlepiej odwiedzić to miasto przy okazji podróży do Stanów. Długość pobytu w Waszyngtonie należy uzależnić od ilości muzeów, które chcemy zwiedzić.

Większość atrakcji turystycznych zlokalizowana jest blisko siebie i osiągalne są podczas spaceru. Można również skorzystać z metra, które jest znacznie bardziej zadbane niż w Nowym Jorku.

Nawet w pobliżu centrum można znaleźć noclegi w rozsądnej cenie. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej