Jak zaplanować wycieczkę do Bratysławy?

Stolica Słowacji wielu kojarzy się z dogodną i tanią bazą noclegowa do zwiedzania Wiednia. A szkoda, bo sama Bratysława ma wiele do zaoferowania turystom.

Zdjęcie

Panorama Bratysławy /123/RF PICSEL
Panorama Bratysławy
/123/RF PICSEL

Współczesna nazwa stolicy Słowacji funkcjonuje od 1919 roku i jest modyfikacją zaproponowanej niecałe 80 lat wcześniej wersji Bratislav. Przedtem miasto zwane było po niemiecku Pressburg, po słowacku Prešporok, po czesku Prešpurk oraz węgiersku Pozsóny. 

Wszystkie nazwy pochodziły od łacińskiego Posonium. Miasto zachwyca wielokulturową historią, malowniczym położeniem i cennymi zabytkami. Ujmuje jego skromny charakter. Stolica kraju jest nie tylko pamiątką historii, ale stale i dynamicznie rozwijającym się centrum Słowacji.

Reklama

Zamek

Na wzgórzu, około 85 metrów nad doliną Dunaju, wznosi się bratysławski zamek. Prawdopodobnie gród stał w tym miejscu już pod koniec IX wieku, natomiast powstanie pierwszej obronnej budowli datuje się na X wiek. 

Niegdysiejszy romański obiekt zwany był zamkiem arpadowskim. Ostateczny kształt przybrał w XIII wieku, a w XV w. został przebudowany przez Zygmunta Luksemburskiego w stylu gotyckim. Kolejna istotna przebudowa miała miejsce w XVIII wieku i dokonała jej Maria Teresa. 

Z czasem stracił swoje funkcje obronne, a zaczął być traktowany jako miejsce o walorach reprezentacyjnych. Obecnie na zamku urządzono ekspozycje Muzeum Historycznego oraz Muzeum Muzyki.

Stare miasto

Stare miasto w Bratysławie pełne jest zadbanych i kolorowych kamienic oraz sympatycznych uliczek, przy których znajdują się kawiarnie, restauracje i gospody.

Wśród wartych obejrzenia budynków jest dom Pod Dobrym Pasterzem, w którym mieści się Muzeum Zegarów. Natomiast Muzeum Kultury Żydowskiej znajduje się w dworku Zsigraya - prezentuje ono historię gminy żydowskiej w Bratysławie. Warto przejść się także urokliwą uliczką Zámocké schody oraz Zámocką.

Katedra św. Marcina jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Bratysławy. Podobno istnieje nawet powiedzenie: "Kto nie był w katedrze, nie był w Bratysławie". Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku, choć później uległa pewnym przebudowom to nie straciła swojego gotyckiego charakteru. W zabytkowym wnętrzu znajduje się m.in. chrzcielnica z 1402 roku oraz monstrancja z roku 1517.

Rynek

Bratysławski rynek szczególnie warto odwiedzić w okresie okołoświątecznym. Jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z piękniejszych w Europie. Przy rynku stoi Stary Ratusz pochodzący z XV wieku. Najstarszy w mieście dom również ulokowany jest przy rynku pod numerem dwa, wzniesiono go w XIII wieku. Nieopodal znajdują się warte uwagi: kościół Franciszkanów, Jezuitów oraz Pałac Prymasowski.

Odpoczynek wśród zieleni

Wokół starówki jest wiele terenów zielonych. Do Horský'ego parku najlepiej dotrzeć ulicą Budkovą. Z jego wyższych partii można podziwiać piękny widok na leżące u stóp miasto i Dunaj. Nadbrzeże Dunaju jest ładnie zagospodarowane, znajdują się tu ścieżki spacerowe, kafejki i puby urządzone na małych statkach.

Nowy Most

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli współczesnej Bratysławy jest Nowy Most. Powstał w latach 1967-72. Na szczycie 85 metrowego pylonu (jest to most wiszący) mieści się restauracja i club UFO oraz punkt widokowy. Nazwa dobrze oddaje pierwsze skojarzenie, jakie przywodzi na myśl ta architektoniczna konstrukcja.

Informacje praktyczne

Z Polski do Bratysławy można dostać się dzięki połączeniom kolejowym, drogowym oraz lotniczym. Podróż pociągiem z Warszawy zajmuje ok. 7,5-9 godzin , natomiast autokarem ok. 11 godzin.

Jak na stolicę przystało baza noclegowa jest bogata oraz zróżnicowana. Ceny jednak będą wyższe niż w pozostałych rejonach Słowacji. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej