Jak zaplanować wakacje w krajach muzułmańskich

Co kraj, to obyczaj – podczas urlopu w krajach muzułmańskich, niezależnie czy wybierasz się ze zorganizowaną wycieczką, czy zwiedzasz na własną rękę, sprawdź, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i kulturowej gafy.

Kiedy wybieramy wycieczkę w egzotyczne zakątki świata, warto zwrócić uwagę na panujące tam zwyczaje. Popularne kierunki takie jak Turcja, Tunezja, Egipt czy Maroko to kraje muzułmańskie.

Reklama

Trzeba pamiętać, że islam to nie tylko wyznanie, ale również styl życia. Reguluje wszystkie kwestie religijne, kulturowe, a nawet prawne. Dlatego, aby spędzić czas urlopu w zgodzie z islamskim prawem szariatu i wrócić do kraju bez szwanku, za to z miłymi wspomnieniami, należy poznać i przestrzegać kilku złotych zasad. Nie zaszkodzi również postępować po prostu... rozsądnie.

Dookoła meczetu

Nie dla wszystkich tubylców turyści to podstawowe źródło utrzymania. Sposób, w jaki muzułmanie zostali wychowani oraz tradycja, nie pozwalają im być obojętnymi na przejawy braku szacunku dla miejsc kultu religijnego.

Dlatego idąc do meczetu, gdzie osobno znajduje się wejście dla kobiet, a osobno dla mężczyzn, trzeba zdjąć buty. Ponadto, ubranie musi zasłaniać nogi, ramiona i dekolt, a panie muszą także zakryć włosy.

W środku nie należy robić zdjęć modlącym się ludziom – zwłaszcza kobietom, a co najważniejsze – nie przechodzić przed modlącą się osobą!

Uważaj na słowa

Nawet, kiedy padnie pytanie na temat religii, nie powinno wdawać się w dłuższe dysputy (szczególnie w okresie ramadanu, który w tym roku kończy się 7 sierpnia). W Europie religijne dowcipy są na porządku dziennym, jednak w krajach arabskich żarty na temat Mahometa, Allaha lub Ataturka mogą skutkować nawet... karą więzienia!

Dlatego ważnym jest, byśmy jako goście obcego kraju szanowali jego tradycje i kulturę. To przepustka do pełniejszego zgłębienia egzotycznych miejsc oraz świetny sposób, by podziękować tubylcom za gościnę.

W końcu nie chcemy zostać zapamiętani jako najeźdźcy, tylko kulturalni turyści.

NHL

Sprawdź! Zajrzyj na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl i dowiedz się, gdzie znajdują się polskie ambasady i konsulaty.

Warto zapamiętać

Nie spiesz się – czas w krajach arabskich mierzony jest inaczej, mniej nerwowo. Również słyszane na każdym kroku „inszallah”, które znaczy „jak Bóg da”, może być usprawiedliwieniem dla każdego spóźnienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej