Jak zaplanować urlop na Bałkanach?

Do grupy państw bałkańskich zaliczane są: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Grecja, Kosowo, Macedonia, Turcja, Serbia, Chorwacja. Niektóre źródła dodają jeszcze Rumunię i Słowenię.

Zdjęcie

Most na rzece Miljacka w Sarajewie /123/RF PICSEL
Most na rzece Miljacka w Sarajewie
/123/RF PICSEL

Zwiedzanie półwyspu można zorganizować na dwa sposoby. Pierwszym jest skupienie się na większych miastach i podziwianie uroków najlepiej rozwiniętych miejscowości według powszechnych przewodników turystycznych. 

Drugi sposób polega na samodzielnym odszukiwaniu mniejszych miejscowości, nawet wsi i podziwianiu często niezmienionych przez przemysł i rozwój technologii obszarów. Dodatkowym atutem tego sposobu jest możliwość dotarcia do rdzennych mieszkańców i zyskania najlepszej wiedzy o regionie.

Reklama

Skoki z mostu w Mostarze

Mostar, to ogromny most, położony dwadzieścia metrów nad rzeką Neretwą. Budowla pochodzi z roku 2004, a została stworzona w miejscu poprzedniej o tej samej nazwie, a zniszczonej podczas wojny w Jugosławii. Mostar to jednocześnie nieformalna stolica Hercegowiny. Okolica jest tutaj wręcz bajeczna. Soczyście zielone tereny przecina rzeka z błękitną wodą. 

To tutaj odbywają się widowiskowe skoki do rzeki. Najczęściej organizowane są przez odważnych, stałych mieszkańców miasta.

Różnorodność kulturowa Bałkanów

Ludzie mieszkający na półwyspie są bardzo życzliwi i gościnni. Są na tyle otwarci, że potrafią opowiadać o ciężkich przeżyciach związanych z wieloma wojnami i konfliktami na tym terytorium.

Różnorodność przejawia się przede wszystkim religią. Mieszkańcy wyznają katolicyzm, islam i prawosławie. Dodatkowo jest to miejsce ciągle trwających festiwali. 

Mówiąc o kulturze nie można pominąć kwestii kuchni. To stąd pochodzi słynna pita, a także nadziewane papryczki. Mają tutaj nawet charakterystyczny alkohol. Rakija to trunek nieco podobny do polskiego bimbru. Robi się ją z owoców, dokładnie z winogron, zazwyczaj ciemnych.

Rzadziej spotykaną odmianą jest rakija z róż, śliwek, czy moreli. Pijąc ten alkohol obowiązkiem jest przegryzanie go sałatką szopską.  Jak ją przygotować? Składa się z pomidorów, papryki, ogórków i uwielbianego przez mieszkańców Bałkanów sera sirene.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również