Jak zaplanować podróż do Pakistanu?

Pakistan to kraj, który ma wiele do zaoferowania zagranicznym turystom. Turystyka w tym muzułmańskim kraju jest zjawiskiem obarczonym negatywnymi stereotypami. Wystarczy spojrzeć na mapę, aby uzmysłowić sobie że Pakistan leży w dość specyficznym obszarze: wiecznie niespokojny Afganistan z jednej strony, Iran z drugiej, a granica z Indiami przebiega przez kość niezgody jaką jest Kaszmir...

Zdjęcie

K2 i Broad Peak w górach Karakorum /123/RF PICSEL
K2 i Broad Peak w górach Karakorum
/123/RF PICSEL

Dwa światy

Pakistan kojarzy się wyłącznie z kłopotami. Pomimo złej sławy, istnieje też inna, lepsza twarz Pakistanu - zupełnie nieprzypominająca rysopisu nakreślonego przez nagłówki gazet. Pakistańczycy są z natury gościnnymi i serdecznymi ludźmi. Wielka polityka nie jest w gestii ich codziennych zainteresowań, przynajmniej nie tak jak cena mąki, czy oleju. 

Turyści zazwyczaj spotykają się z entuzjazmem miejscowych i życzliwym zainteresowaniem. Tłok, ścisk i oszustwa jakich doświadczyć można w Indiach tutaj należą do rzadkości. Zamiast nich możesz zostać zaskoczony spontanicznym zaproszeniem na herbatę czy błahą rozmową o krykiecie.

Reklama

Przygotowania do podróży

Pakistan jest jednym z tych krajów które wymagają od Polaków wizy. Dokument można otrzymać w Ambasadzie Pakistanu w Warszawie. Opłata konsularna za wydanie jednokrotnej wizy turystycznej (ważnej przez trzy miesiące, w tym na terytorium Pakistanu można być maksymalnie 30 dni) wynosi 169 zł. 

Zanim wykupisz bilet musisz mieć oczy szeroko otwarte i śledzić newsy napływające z Pakistanu. Ale pamietaj, że ten muzułmański kraj należy do największych tajemnic turystycznych świata. Wciąż czeka na odkrycie!

Największe atrakcje Pakistanu

Podróż Karakorum Highway pośród niekończących się szczytów gór Karakorum, spacer między architektonicznymi cudami miasta Lahaur, starożytny bazar w dystrykcie Kweta, czy kosmopolityczne ulice największego pakistańskiego miasta Karaczi - oto uroki odległego Pakistanu. 

W stolicy kraju - Islamabadzie możesz zobaczyć jeden z największych i zarazem najpiękniejszych meczetów - Faisal Mosque, czy pakistańską Wieżę Eiffel'a - minaret ulokowany na Iqbal Park. 

Budowla jest warta uwagi zwłaszcza nocą! Pakistan to raj dla amatorów górskich wędrówek. Ci szczególnie upodobali sobie pakistańską Concordię -jeden z najlepszych regionów trekkingowych na świecie, zapewniający zapierające dech w piersiach widoki na Godwin Austin, Broad Peak i inne ośmiotysięczniki. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej