Jak zaplanować podróż do Gambii?

Jeżeli poszukujesz prawdziwej wakacyjnej przygody na zachodnim wybrzeżu kontynentu afrykańskiego, to z pewnością twój wybór powinien paść na Gambię. To malowniczo położony kraj, którego egzotyczny klimat z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom wysokich temperatur. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże ci uniknąć niepotrzebnych stresów i sprawi, że twój urlop przebiegnie bez komplikacji.

Zdjęcie

Flaga Gambii /123/RF PICSEL
Flaga Gambii
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Jednym z pierwszych kroków, które powinieneś podjąć planując wyjazd do Gambii to załatwienie formalności związanych z wizą. O jej uzyskanie powinieneś starać się w Konsulacie Republiki Gambii w Warszawie. Istnieje oczywiście możliwość uzyskania odpowiednich pozwoleń na granicy, jednak takie rozwiązanie jest o wiele bardziej ryzykowne - w przypadku problemów będziesz musiał wracać do Polski. 

Żeby otrzymać zgodę na pobyt na terenie Gambii musisz posiadać paszport ważny przez co najmniej 12 tygodni. Ze względu na trudny rejon powinieneś liczyć się też z dodatkowymi kontrolami przez urzędników na granicy. Często zdarza się, że strażnicy proszą o udowodnienie, że masz przy sobie odpowiednią kwotę pieniędzy, która pozwoli ci na utrzymanie się w kraju przez określoną liczbę dni. 

Reklama

Niestety częstą praktyką jest jest wymuszanie drobnych opłat, które rzecz jasna nie są w żaden sposób ewidencjonowane. Dotyczą one przewożonych towarów i sięgają kwoty kilku dolarów amerykańskich. Na terenie całego kraju obowiązuje lokalna waluta - dalasi, której międzynarodowe oznaczenie to litery GMD. 

Mieszkańcy Gambii porozumiewają się między sobą przeważnie w języku mandingo, jednak bez obaw - językiem urzędowym jest oficjalnie język angielski, który powinien wystarczyć ci do podstawowych dialogów.

Najciekawsze atrakcje Gambii

Cały kraj można najprościej podzielić pod kątem turystycznym na dwa rejony - zachodni i wschodni. W tym pierwszym powinieneś poświęcić co najmniej jeden dzień za zwiedzanie stolicy Gambii - Bandżul. To niewielkie miasto, które pełni rolę turystycznego i gospodarczego centrum całego państwa. Co ciekawe - jest dopiero czwarte pod względem wielkości na terenie Gambii. 

Miasto zostało założone na początku XIX wieku i początkowo pełniło funkcję garnizonu wojskowego, który miał zapobiegać rozwojowi niewolnictwa w regionie. Ciekawostką dotyczącą Bandżulu jest fakt, iż przez prawie 12 lat jego okolice były oficjalnie wybrane przez NASA jako zapasowe miejsce lądowania promu kosmicznego podczas ewentualnej awarii. Również w zachodniej części kraju znajduje się największe miasto Gambii - Serrekunda. 

Ciekawszą pod kątem turystycznym jest wschodnia część kraju. Jedną z największych jej atrakcji są kręgi kamienne Senegambia, których pochodzenie i przeznaczenie nie jest jednoznacznie określone przez naukowców. To prawdopodobnie pozostałości po nierozpoznanych dotąd kręgach kulturowych. Miejscami, które powinieneś odwiedzić podczas podróżowania po Gambii są z pewnością ogromny ogród botaniczny w Bakau i miejscowość Aldreda z Muzeum Niewolnictwa.

Dodatkowe ciekawostki

Przebywając na terenie Gambii musisz przyzwyczaić się do panujących tam praw i szanować obyczaje rdzennych mieszkańców. Przykładowo za jedno z największych przewinień uważa się kontakt ze środkami odurzającymi. Lokalne sądy nie wahają się przed wydawaniem surowych wyroków. 

Na terenie Gambii należy zachować szczególne zasady ostrożności, które są zalecane w większości krajów afrykańskich. Dotyczą one przede wszystkim niepotrzebnego poruszania się po zachodzie słońca, unikania biedniejszych dzielnic i wzmożonej czujności wobec grasujących kieszonkowców. 

Jeżeli planujesz pobyt w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Gambii z Senegalem, koniecznie zachowaj ostrożność podczas wojaży w późnych godzinach wieczornych. Szczególnie uważać muszą na siebie europejskie kobiety, które stanowią cel podbojów lokalnych kawalerów. Na terenie kraju funkcjonuje od niedawna specjalna rządowa jednostka, która zajmuje się zwalczaniem przejawów tak zwanej "turystyki seksualnej". 

Przed podróżą warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie osobowe a także komunikacyjne. Pamiętaj, że w przypadku samochodu polisa musi posiadać adnotację dotyczącą jej obowiązywania na terenie Gambii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej