Jak zabezpieczyć bagaż przed zniszczeniem?

Nikt na wakacjach nie chce się stresować problemami ze zniszczonym bagażem. Poniżej prezentujemy kilka rad, które ograniczają ryzyko uszkodzeń i pomogą nam cieszyć się podróżą.

Zdjęcie

Bagaż trzeba dobrze zabezpieczyć /123/RF PICSEL
Bagaż trzeba dobrze zabezpieczyć
/123/RF PICSEL

Wybór torby

Nie ma co się oszukiwać - pracownicy lotnisk muszą bardzo szybko załadować do luku dużą ilość bagaży i nie są specjalnie delikatni, zwłaszcza jeżeli obsługują loty z przesiadką. Ważne, aby wybrać trwały pojemnik do przewożenia naszych rzeczy - sportowe torby i plecaki zdecydowanie nie nadają się do ochrony bagażu rejestrowanego. 

Warto wybrać dużo sztywniejsze walizki, najlepiej z kółkami, dzięki którym unikniemy dźwigania dużych ciężarów. Szukajmy walizki lekkiej i z trwałych materiałów (polecamy kompozytowe).

Reklama

Można też kupić specjalne pokrowce na walizki, paski, które sprawiają, że się nie otworzy oraz trudne do przecięcia kłódki. Jeżeli spędzamy na lotnisku więcej czasu warto mieć ze sobą przypinkę do walizki.

Przed podróżą

Zanim zamkniesz walizkę - zrób listę rzeczy, które są w niej umieszczone i zdjęcie - w najgorszym scenariuszu będziesz mieć podstawę do uzyskania odszkodowania. Przy okazji zrobienie takiej listy pomoże w zabraniu wszystkich potrzebnych przedmiotów.

Zabezpieczenie przedmiotów w walizce

Często decydujemy się na bagaż rejestrowany z powodu przewożenia większych ilości napojów - np. wina z Włoch lub kubańskiego rumu albo sprzętu elektronicznego. 

I te właśnie rzeczy najczęściej ulegają uszkodzeniu. Sprawdzonym sposobem jest owijanie ich w ubrania, tak, by zamortyzować ewentualne uderzenia. W przypadku napojów warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej zakupić go w strefie bezcłowej i mieć przy sobie.

Kradzieże

Wszędzie można trafić na nieuczciwych ludzi. Aby zabezpieczyć się od kradzieży, najlepiej nie sprawiać wrażenia osoby zamożnej - korzystać z walizek, które noszą już ślady użytkowania i nie mają widocznego loga drogiej firmy.

Przyda się też specjalny zamek TSA. Są kraje, np. USA, w których służby celne mogą otwierać bagaże, niszcząc kłódki a nawet rozcinając walizki - jednak w przypadku TSA korzystają ze specjalnego klucza, dzięki któremu nasz bagaż nie zostanie naruszony. Taki zamek dobrze chroni przed kradzieżą, co jest ważne zwłaszcza przy podróży do biedniejszych, niebezpiecznych krajów.

Na lotnisku można też zafoliować walizkę, co utrudnia potencjalną kradzież, ale nie jest niezawodne i trzeba dodatkowo zapłacić od 25 zł (cena z lotniska Warszawa-Modlin). Już lepiej zadeklarować wysoką wartość bagażu i uiścić dodatkową opłatę, choć i to rozwiązanie nie zawsze wpływa na jakość transportu - za to zwiększa kwotę ewentualnego odszkodowania od przewoźnika.

Ubezpieczenie bagażu lotniczego

W cenę biletu lotniczego lub opłaty za bagaż nadawany do luku w przypadku tanich linii lotniczych jak Ryanair, który cieszy się tak dużą popularnością wśród podróżnych, wlicza się podstawowe ubezpieczenie. W przypadku zaginięcia bagażu lub zniszczenia możemy ubiegać się o odszkodowanie - ale nie ma co się oszukiwać, trwa to długo i z pewnością takich spraw nie załatwimy w trakcie wycieczki. 

Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu ktoś natychmiast pomoże nam w trudnych sytuacjach, także w przypadku opóźnienia bagażu, utraty lub zniszczenia. Warto wcześniej rozejrzeć się za najlepszymi warunkami takiego rozwiązania - jeszcze przed wykupieniem biletu.

Oznaczenie bagażu

Bagaż zawsze należy dokładnie oznaczyć swoim imieniem, nazwiskiem, danymi teleadresowymi i numerem lotu. Im dokładniej to zrobimy, tym trudniej będzie się  pomylić pracownikom lotniska. Nam z kolei łatwiej odnaleźć swoją walizkę, jeżeli posiada charakterystyczny element, np. coś kolorowego. Śmieszne łaciate walizki czy te retro oklejone naklejkami okazują się nad wyraz praktyczne.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej