Jak się przygotować do podróży na Litwę?

Wizy? Odprawa celna? Wymiana waluty? Jeżeli przygotowujesz się do wyjazdu na Litwę i masz wątpliwości, czy sam na pewno dobrze zorganizujesz swoją podróż, zajrzyj do naszego krótkiego poradnika. Wyjaśnimy, jakie dokumenty należy mieć ze sobą podczas przekraczania granicy, pomożemy ci wybrać najlepszy czas na wymarzone wakacje i podpowiemy, jakim środkiem transportu poruszać się po tym magicznym kraju.

Zdjęcie

Wilno z lotu ptaka /123/RF PICSEL
Wilno z lotu ptaka
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej jechać na Litwę, czyli pogoda i sezon

Pogoda u naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo podobna do tej polskiej, lecz wybierając się na zwiedzanie zimą, należy przygotować się na nieco niższe temperatury (zdarzają się nawet -32 stopnie w styczniu!). Śnieżne i chłodne ferie wynagradza za to słoneczne lato i przepiękna jesień - złote kolory i cudowna atmosfera sprawiają, że jest to najlepsza pora na podróż. 

Na pewno odradzamy wyprawy w długie weekendy (czerwcowy lub majowy) oraz w środku sezonu letniego, gdyż Litwa przeżywa wówczas istny nalot turystów. Optymalnymi miesiącami na zwiedzanie Wilna i okolic okazują się te jesienne, wspomniane już wcześniej, oraz koniec sierpnia i początek września.

Reklama

Dokumenty, waluta i ceny

Litwa znajduje się w Unii Europejskiej i strefie Schengen, więc jako obywatele Polski nie musimy mieć ze sobą wizy ani paszportu. Granicę przekroczymy posługując się jedynie ważnym dowodem osobistym - przed wyjazdem upewnijmy się tylko, że jest on w wystarczająco dobrym stanie technicznym, by w razie kontroli potwierdzić naszą tożsamość. 

Uważajmy natomiast z przewozem leków (powinniśmy mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza) oraz zwierząt domowych. Aby zabrać na wakacje swojego pupilka, potrzebujemy specjalnego europejskiego paszportu wraz z adnotacją o wykonanych szczepieniach. 

Od kilku lat na Litwie obowiązuje euro, tak więc nie będziemy mieć problemów z wymianą waluty, zarówno w Polsce, jak i na miejscu. Jeżeli natomiast chodzi o ceny, to są one porównywalne do tych w naszej ojczyźnie. Za pokój zapłacimy od 7 do 10 euro, a obiad zjemy nawet od 3 euro. Podobnie tanie jet podróżowanie po Litwie, dlatego warto skorzystać z komunikacji publicznej.

Transport - samochodem, pociągiem, a może autobusem?

Obecnie dojazd na Litwę jest łatwy i szybki. Do wyboru mamy linie lotnicze z Warszawy do Wilna, gdzie przelot trwa tylko godzinę, lub nieco dłuższy przejazd samochodem. Plusem tego drugiego jest cena - niestety bilety samolotowe są stosunkowo drogie. Jeżeli nie boimy się długich tras, możemy również skorzystać z usług lokalnych przewoźników autobusowych. Z Warszawy, Suwałk czy Gdańska startują liczne rejsowe autobusy, zapewniające nam połączenia z największymi litewskimi miastami. 

Jeżeli szukamy również pomysłów na podróżowanie po tym prześlicznym kraju innym sposobem niż własnymi czterema kółkami, możemy śmiało zdecydować się na wybór pociągu - szczególnie, jeżeli nie planujemy zatrzymywać się w wsiach. Ze stolicy spokojnie dostaniemy się nad morze oraz do Kowna także liniami autobusowymi. Tego typu przejazdy są stosunkowo tanie i szybkie, dlatego warto je rozważyć podczas organizowania wyprawy. 

A na sam koniec propozycja dla odważnych, czyli autostop. Większość Litwinów jest pozytywnie nastawiona do tego typu działań, dlatego na głównych drogach mamy spore szanse, że ktoś się zatrzyma, przygarniając nas i bagaż.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej