Jak się poruszać po Nowym Jorku?

Nowy Jork to ogromna aglomeracja - miasto zamieszkuje ponad 42% ludności całego stanu, w którym się znajduje! To także ważne centrum kulturalne - atrakcje Nowego Jorku można zwiedzać miesiącami. Żeby nie stresować się i zaoszczędzić na transporcie, przeczytaj kilka wiadomości o komunikacji w Nowym Jorku.

Zdjęcie

Nowy Jork to ogromne miasto /123/RF PICSEL
Nowy Jork to ogromne miasto
/123/RF PICSEL

Komunikacja miejska w Nowym Jorku

W ogromnym Nowym Jorku jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się między atrakcjami jest metro. Słynne nowojorskie metro ma ponad 20 linii i zatrzymuje się na 468 stacjach. To jedna z najdłuższych kolei podziemnych na świecie.

Codziennie metrem jeździ 5,2 mln osób. Podziemną koleją dostaniecie się niemalże do każdego zakątka miasta. Nawet do tych znajdujących się po drugiej stronie rzeki Hudson - w tym celu sieć podziemna została połączona z koleją PATH.

Stacje metra są tak oznakowane, że widać je z daleka, a jeśli akurat któraś z nich jest niedostępna dla pasażerów z powodu remontu, umieszczona przy niej lampa będzie się świeciła na czerwono. Na stacji znajdują się mapy ilustrujące połączenia między konkretnymi liniami. Jak kupić bilet na przejazdy metrem? Najlepszą opcją jest korzystanie z karty MetroCard. 

Reklama

W zależności od tego jak często jeździcie, możecie nabyć kartę Unlimited MetroCard, kupowaną na określony przedział czasowy. Karta 7-dniowa to koszt wysokości 30 dolarów, natomiast karta 30-dniowa to 112 dolarów. Żadziej turyści decydują się na MetroCard w wersji Pay-Per-Ride. Ta karta umożliwia opłacanie określonej liczby przejazdów. 

Co więcej - kartę może wykorzystywać kilka osób. Jednorazowy przejazd kosztuje 2 dolary i 75 centów, doładowanie za większą kwotę wiąże się z kilkuprocentowym rabatem.

Jeżeli jednak przyzwyczailiście się do warszawskiego metra, możecie być nieco zdziwieni. Stacje w Nowym Jorku są starsze i najprościej rzecz ujmując - brudne i mało estetyczne. Niemniej jednak metro bywa miejscem zainteresować różnych artystów, niekoniecznie ulicznych grajków. Znajdują się w nim różne instalacje, m.in. Masstransiscope.

Autobusy

Do niektórych regionów miasta wygodniej jest jednak dojechać autobusem. W mieście działa aż 307 linii autobusowych podzielonych na specjalne sekcje. Większość stanowią autobusy lokalne poruszające się wewnątrz dzielnic. 

Pojazdy tych linii są specjalnie oznakowane - litera mówi nam o nazwie dzielnicy. Autobusem oznakowanym jako "Bx" jeździ tylko po terenie Bronxu. Bilety na autobus są do kupienia kupić u kierowcy - trzeba jednak mieć przy sobie odliczoną kwotę, którą wrzuca się do otworu obok kierowcy.

Między dzielnicami poruszają się autobusy linii ekspresowych. Te również są oznakowane tak, abyście dokładnie wiedzieli skąd i dokąd możecie dojechać. Dla przykładu: pojazd oznakowany literami QM będzie jeździł między Queens a Manhattanem. Jeśli natomiast poruszacie się między oddalonymi krańcami Nowego Jorku, warto rozważyć skorzystanie z trzeciej grupy autobusów - Select Bus Service. Nowojorskie autobusy SBS mają osobne przystanki - tutaj kupicie bilety na przejazd tymi liniami, używając karty kredytowej lub MetroCard.

Co ciekawe, w wielu miejscach można usłyszeć o tym, że autobusami jeżdżą głównie biedni, kolorowi nowojorczycy i turyści nie powinni korzystać z tego środka transportu. Nie jest to prawdą, ale korzystanie z autobusów jest trudniejsze niż z metra. Przystanki nie mają nadanych nazw, a w autobusach brakuje map i rozkładów. Stąd z autobusów korzystają przede wszystkim miejscowi.

Nowojorska licencja

Poza autobusami i metrem, w Nowym Jorku jeżdżą także słynne żółte taksówki, które będą wygodnym rozwiązaniem, jeśli akurat wam się śpieszy. Yellow cab są same w sobie atrakcją turystyczną - jeśli jesteście w Nowym Jorku, koniecznie musicie przejechać się nimi chociaż raz. W całym mieście działa aż 10 tysięcy żółtych taksówek i  tylko z takich należy korzystać. Każdy samochód ma na masce metalową licencję, którą wcale nie tak łatwo zdobyć. Ich ceny obecnie sięgają nawet miliona dolarów.

Świecące cyfry na górze pojazdu oznaczają, że taksówka jest wolna. W taksówkach nowojorskich można płacić zarówno gotówką, jak i kartą. Na cenę przejazdu składa się opłata wstępna (2,50 dolara), a dopiero później naliczana jest opłata za przejechaną odległość oraz czas postoju. 1,5 mili to 40 centów, podobnie jak każda minuta postoju w korkach. 

Dodatkowo płaci się za kurs w godzinach szczytu (1 dolar) i kurs nocny (50 centów), należy także uwzględnić 50 centów podatku i wliczany w cenę napiwek wysokości 15-20 dolarów. Choć wszystkich opłat wydaje się dużo, najczęściej końcowa cena za przejazd nie jest zbyt wysoka - mieści się w 20 DOLARÓW . Z tego właśnie powodu warto podróżować większą grupą - wtedy jeżdżenie taksówkami staje się naprawdę tanie.

Jak dojechać do najważniejszych atrakcji Manhattanu

Na Nowy Jork składa się 5 okręgów - Manhattan, Brooklyn, Staten Island, Queens i Bronx. Centrum Nowego Jorku stanowi Manhattan, który - choć niewielki - jest najgęściej zaludnionym regionem miasta. Tutaj znajdują się ważne instytucje kulturalne, to także jedno z niewielu miejsc, gdzie można pospacerować.

Manhattan jest często naturalnym kierunkiem dla osób zaczynających swoją przygodę z Nowym Jorkiem na lotnisku JFK. Z portu lotniczego można dojechać do Manhattanu za pośrednictwem NYC Airporter. 

Za 16 dolarów  dostaniecie się do centrum. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z Air Train, którym do najbliższej stacji metra można dojechać za jedyne 5 dolarów. Metrem dojedziecie do interesującej was części Manhattanu za 2 dolary 75 centów - łącznie zatem cena przejazdu z lotniska to ok. 7 dolarów 75 centów. Przejazd taksówką będzie kosztował około 52 dolarów  i trwał około 40 minut.

Manhattan to najważniejsze atrakcje Nowego Jorku. Zalicza się do nich między innymi Times Square, będący w samym centrum dzielnicy. Jego nazwa pochodzi od gazety New York Times, która ma tutaj swoją redakcję. To prawdziwe zagłębie doskonałych sklepów i restauracji, jednak główną atrakcją tego rejonu są broadwayowskie teatry. 

Times Square jest bowiem usytuowany między Broadwayem i 7. Avenue - wszystkie legendarne teatry Nowego Jorku będą zatem w zasięgu spaceru! W pobliżu Times Square znajduje się także słynne muzeum figur woskowych Madame Tussauds - jedyne miejsce, gdzie na tak małej przestrzeni można spotkać tak wiele znanych osób. 

Jak jednak dostać się na Times Squre z innych części miasta? Najbliżej usytuowana stacja metra to 49. Street, 42. Street 47-50, Street oraz Times Square. Jeśli nie chcecie jednak zwiedzać rejonu na własną rękę, miasto oferuje wycieczki piętrowymi autobusami turystycznymi. Za 48-godzinny bilet płaci się 54 dolary.

Kolejnym interesującym miejscem Manhattanu jest 5. Avenue. Ten rejon kojarzy się przede wszystkim z luksusowymi sklepami - swoje siedziby mają tu najznakomitsze marki. Poza konsumpcyjnymi przyjemnościami Piąta Aleja oferuje także doświadczenia kulturalne na najwyższym poziomie. 

Znajduje się tu Empire State Building, Muzem Sztuki Nowoczesnej i Central Park - a to tylko kilka z fascynujących miejsc! Warto na pewno zajrzeć do Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, jednej z największych na świecie, o bogatych zbiorach porównywalnych do zbiorów Biblioteki Brytyjskiej. Fift Avenue możecie zwiedzić wysiadając na stacji metra 42. Street - Bryant Park, choć istnieje także opcja zwiedzania rejonu turystycznymi autobusami.

Kto nie widział historycznego Wall Street, ten nigdy nie był w Nowym Jorku. To dzielnica, na której handel kwitł od XVII wieku. Po dziś dzień znajdują się tu ważne amerykańskie instytucje finansowe - oddziały istotnych banków oraz słynna Giełda Papierów Wartościowych. Aby się tu dostać wystarczy wysiąść na stacji metra Wall Street, choć dostępne są także stacje Broad Street i Rector Street . 

Przemieszczanie się po mieście jest proste. Bez problemu można też dolecieć do USA dzięki bezpośrednim tanim lotom do Nowego Jorku. Są to jedne z najkorzystniejszych cenowo połączeń międzykontynentalnych. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej