Jak przygotować się do podróży

O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych niespodzianek - działa na przyszłych urlopowiczów przytłaczająco. Co zrobić, aby umilić sobie zarówno planowanie podróży, jak i jej realizację? Oto kilka wskazówek, które chcielibyśmy wam dzisiaj podsunąć.

Zdjęcie

Przed włożeniem ubrań do walizki, zwiń je w rulon /123/RF PICSEL
Przed włożeniem ubrań do walizki, zwiń je w rulon
/123/RF PICSEL

Bagaż - dodatkowy podróżnik

Jeżeli zamierzacie podróżować samochodem, musicie pamiętać o kilku istotnych zasadach. W bagażniku nie może pozostawać żadna wolna przestrzeń. W przeciwnym razie bagaż może się przemieścić w czasie jazdy i stanowić niebezpieczeństwo dla podróżujących. Dobrze jest zacząć od przedmiotów najcięższych i w miarę pakowania uzupełniać puste przestrzenie mniejszymi pakunkami.

Jeżeli chodzi o pakowanie do samolotu, to kluczem do sukcesu jest jak najbardziej ekonomiczne układanie rzeczy (zarówno jeżeli chodzi o wykorzystane miejsce, jak i czas wyjmowania poszczególnych rzeczy). Umiejętne zapakowanie bagażu podręcznego pozwoli Wam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas odprawy, kontroli biletów czy przejazdu przez bramkę. Dlatego tak ważne jest, aby każda rzecz znajdująca się w Waszej podręcznej torbie miała swoje konkretne i łatwe do zlokalizowania miejsce. Pamiętajcie, elektronika zawsze na wierzchu! Trzeba będzie ją wyjąć podczas kontroli.

Reklama

Odnośnie podstawowego bagażu, którym jest zazwyczaj potężna walizka, należy stosować się do kilku wypróbowanych przez podróżników trików. Jednym z nich jest układanie ubrań w postaci rulonów. Tak zapakowane rzeczy będą zajmować niewiele miejsca, a przy okazji się nie pogniotą. Kolejnym rozwiązaniem jest odizolowanie pojemników z substancjami płynnymi np. kosmetykami. W tym celu należy zawinąć je w foliowe torebki. Nawet, jeżeli coś się wyleje w czasie transportu, nie rozprzestrzeni się na pozostałą część bagażu. Trzecią wskazówką dotyczącą pakowania rzeczy w walizce jest (podobnie jak w przypadku bagażnika samochodowego) układanie rzeczy od najcięższych do najlżejszych. Te przedmioty, które ważą więcej najlepiej umieszczać na dnie walizki, ale również jak najbliżej kółek. Dzięki takiemu rozkładowi rzeczy, całość będzie stabilna nawet podczas prowadzenia walizki na kółkach.

Zestaw pierwszej pomocy - apteczka i nie tylko

Niezależnie od tego, czy podróżujecie samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem, warto zaopatrzyć się we własny zestaw medykamentów. Przezorny..., wiadomo. Podczas podróży wszystko może nam się przytrafić. Apteczka to jednak nie wszystko. Jeżeli wybieramy się na wakacje do ciepłych krajów, pamiętajmy o kremie z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym dla każdego członka rodziny. Często bagatelizujemy tę sprawę, a potem wracamy z popatrzeniami. Przydadzą się też dobre okulary przeciwsłoneczne.

Wbrew pozorom zestawem pierwszej pomocy mogą się okazać także jedzenie i picie.  W naszym podręcznym bagażu zawsze powinna znajdować się butelkowana woda i drobna przekąska. Nigdy nie wiemy, jak na organizm zareaguje podczas zmiany klimatu. Poza tym zaopatrzywszy się we własny prowiant, zaoszczędzimy kilka groszy i nie będziemy od nikogo uzależnieni.

Mobilnie - znaczy wygodnie

Często mówi się o tym, aby podczas wakacji odizolować się od nowoczesnych technologii i powrócić do tradycyjnych metod relaksu. O ile jednak urządzenia elektroniczne nie odciągają nas od rodziny i atrakcji turystycznych, o tyle mogą okazać się pożyteczne podczas poszukiwania noclegu, restauracji czy objazdu.

Zanim udamy się w podróż marzeń warto zaopatrzyć się w uniwersalną ładowarkę do naszego urządzenia mobilnego (telefonu, tabletu itp.). Oprócz tego należy zaktualizować nawigację oraz potrzebne aplikacje. Dzięki nim z łatwością znajdziemy konkretną ulicę, lokal gastronomiczny czy muzeum.

Zabierz ze sobą dobry humor

Odpowiednie nastawienie przed urlopem, to już połowa sukcesu. Jeżeli przed wyjazdem przeprowadzicie wewnętrzną rozmowę z samym sobą, okaże się, ze większość lęków i niepewności związanych z podrożą zniknie. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystko, co zaplanowaliśmy, zrealizujemy w 100%. Zostawmy sobie pewien margines możliwości. Mniejsza presja zaowocuje większym zadowoleniem z wakacji.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć planować wakacje. Jeżeli odpowiednio się do nich przygotujecie i rozważycie ewentualne scenariusze podróży - uda Wam się skutecznie odpocząć na urlopie. Ja już zaczęłam robić listę zakupów na wakacje. A Wam ile zostało do urlopu? Może już czas zacząć kompletować bagaż...

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej