Jak poruszać się po Rydze?

Istnieje co najmniej kilka opcji poruszania się po Rydze, które sprawią, że będziesz mógł dokładnie zaplanować cały swój pobyt w tym malowniczym mieście i zaoszczędzić maksymalnie dużo czasu na podziwianie jego walorów turystycznych. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie najlepszych sposobów przemieszczania się po Rydze.

Zdjęcie

Ulica w centrum Rygi /123/RF PICSEL
Ulica w centrum Rygi
/123/RF PICSEL

Komunikacja zbiorowa

Po stolicy Łotwy kursują autobusy (ponad 50 linii), trolejbusy (20 linii) i tramwaje (9 linii). Paradoksalnie to właśnie te ostatnie mogą okazać się najlepszym wyborem. Niestety cała komunikacja zbiorowa w Rydze pozostawia wiele do życzenia. Jest kilka aspektów, które mogą sprawić niemałe problemy przyjezdnym, w tym turystom. Przede wszystkim tabor całej komunikacji jest mocno zużyty i bardzo wiekowy. Komfort jazdy nie stoi na najwyższym poziomie. 

Problemy pojawiają się też z dostępnością rozkładów jazdy - wiele przystanków jest wyposażonych jedynie w puste tablice, które teoretycznie powinny być zaklejone odpowiednimi informacjami. Jeżeli już uda ci się zdobyć odpowiedni rozkład, to nie znaczy wcale, że kierowca danego autobusu musi go przestrzegać. Na terenie Rygi funkcjonują także specjalne strefy i powiązane z nimi bilety, które również są ciężkie do rozszyfrowania. Wśród mieszkańców miasta popularne jest kombinowanie i łączenie różnych połączeń tak, żeby na czas być w określonym miejscu. Do tego trzeba po prostu przywyknąć.

Reklama

Transport samochodowy

Jeżeli planujesz poruszać się po Rydze własnym samochodem musisz być pewnym tego, co robić i najlepiej mieć oczy z każdej strony głowy. To wszystko za sprawą delikatnie mówiąc lekceważącego stosunku łotewskich kierowców do przepisów ruchu drogowego. Najczęściej jeżdżą oni nie tyle szybko - na to nie pozwalają częste korki w mieście, lecz dynamicznie i bardzo agresywnie. 

Bardzo łatwo doprowadzić do lekkiej stłuczki, która może sprawić, że twoje wakacje zakończą się w nieprzyjemny i niechciany sposób. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na samodzielne prowadzenie auta w Rydze to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty licznych wypożyczalni. Ceny nie są wygórowane a w przypadku drobnej drogowej kolizji stres i konsekwencje są zdecydowanie mniejsze. 

To szczególnie wygodne i ekonomiczne wyjście jeżeli planujesz wakacje większą ekipą. Zawsze możesz też zamówić lub "złapać" taksówkę. Polecamy wybór największych korporacji i firm przewozowych, bowiem może się jeszcze zdarzyć kierowca, który nie posiada specjalnego taksometru. Po Rydze kursują także specjalne prywatne mini-busy. Często ich przelicznik za kilometr jest atrakcyjniejszy od klasycznej taksówki a komfort jazdy zdecydowanie wyższy.

Inne sposoby podróżowania po Rydze

Niestety miasto jest zbyt duże żeby móc po nim skutecznie poruszać się pieszo, jednak jeśli masz do pokonania niewielki dystans to często jest to ciekawa alternatywa dla kiepsko działającej komunikacji miejskiej. Równie oszczędnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni rowerów. Tych w Rydze nie brakuje. Ceny są bardzo atrakcyjne. W mieście wciąż brakuje jednak odpowiedniej liczby specjalnych ścieżek dla miłośników dwóch kółek. Jeżeli w swoich wojażach dotrzesz aż poza granice miasta to możesz spróbować złapać kierowcę, który będzie chętny podwieźć cię do centrum. Łotysze są bardzo często pozytywnie nastawieni do podróżujących autostopem turystów. Przeważnie nie wymagają uiszczenia żadnej opłaty za taką pomoc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również