​Jak dojechać do Portugalii? - transport

Samolot, autobus, a może samochód? Jeżeli zastawiasz się, który ze środków lokomocji wybrać podczas planowania podróży do Portugalii, rzuć okiem na kilka wskazówek, które przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się też, jak najszybciej i najwygodniej przemieszczać się wewnątrz tego pięknego kraju i o czym należy pamiętać, by wyjazdu nie zepsuła żadna niemiła niespodzianka.

Zdjęcie

Panorama Aveiro w Portugalii /123/RF PICSEL
Panorama Aveiro w Portugalii
/123/RF PICSEL

Sposoby podróżowania - samolot

Pomiędzy Warszawą a Lizboną znajdziemy dwa połączenia bezpośrednie obsługiwane przez polski LOT i portugalskiego TAP-a. Maszyny kursują kilka razy w tygodniu, a w sezonie wakacyjnym liczba lotów nieco wzrasta. Podróż zajmuje tylko 4 godziny i jest bardzo wygodna, dlatego samolot okazuje się być bardzo lubianym i chętnie wykorzystywanym przez turystów środkiem transportu. 

Koszt biletów waha się około 1200 złotych, lecz sporo oszczędzimy rezerwując swój przelot wcześniej. Tak samo, jeśli zdecydujemy się na wycieczkę z przesiadką (np. korzystając z tanich linii lotniczych), cena może spaść nawet do 500 złotych.

Reklama

Parę informacji dla miłośników czterech kółek

 Samolot to oczywiście nie jedyna możliwość - do Portugalii można dojechać samochodem. Do pokonania mamy jednak bardzo dużo, bo nieco ponad 3600 km, dlatego zaplanujmy podróż na co najmniej 2-3 dni. Wybierając się w drogę autostradami, warto również wziąć pod uwagę ich koszt. Duża część europejskich szybkich dróg wciąż jest płatna, więc może się okazać, że wybrany przez nas szlak wyniesie nas naprawdę sporo pieniędzy.

Najkrótsza trasa z Polski na wybrzeże prowadzi przez Czechy, Niemcy, Francję i Hiszpanię, co może być bardzo uciążliwe, lecz z drugiej strony interesujące. Dostajemy wówczas niepowtarzalną okazję zobaczenia wielu ciekawych miejsc już podczas samej podróży. Do Portugalii kursuje również kilka autobusów, lecz trzeba liczyć się z przesiadką w Nicei - ze względu na duże odległości trudno jest znaleźć bezpośrednie połączenie.

Poruszanie się po kraju

Jak najłatwiej i najwygodniej przemieszczać się pomiędzy portugalskimi atrakcjami? Szukając szybkich i tanich połączeń, skorzystajmy z usług kolei, oferującej wiele dogodnych opcji lub dojeżdżających niemal w każde miejsce autobusów. W dużych miastach (np. Porto lub Lizbonie) świetnie funkcjonują linie metra, dzięki którym dostaniemy się wszędzie, gdzie tylko mamy ochotę się znaleźć. 

Jednorazowy przejazd miejską kolejką wyniesie nas około 2 euro, a pociągiem międzymiastowym od 7-17 euro. Wybierając się więc na wycieczkę z Porto do Lizbony do wyboru mamy wagony Regional, Intercidades i Alfa Pendular. Pierwsze z nich są raczej starsze i niewygodne, drugie zmodernizowane i klimatyzowane, a na trzecich funkcjonuje bardzo nowoczesne Pendolino.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej