​Izrael - ważne informacje dla turystów

Mimo niesłabnących zagrożeń ze strony sąsiednich państw, uciążliwych upałów i mieszkańców, nie zawsze pozytywnie nastawionych do turystów, Izrael wciąż stanowi popularny cel wakacyjnych wycieczek. Wczasy nad Morzem Martwym czy pielgrzymka do Ziemi Świętej to dla niejednego podróżnika wyjątkowa okazja do poznania wschodniej kultury i zobaczenia absolutnie unikatowych miejsc. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, czy urlop w Izraelu jest bezpieczny, na kiedy najlepiej go zaplanować i w jakie dokumenty należy się zaopatrzyć przed wyjazdem.

Zdjęcie

Jerozolima, Izrael /123/RF PICSEL
Jerozolima, Izrael
/123/RF PICSEL

Sezon i pogoda

Bardzo długie, suche i gorące lato trwające od maja do października wbrew pozorom przyciąga rzesze turystów. Wydawać by się mogło, że uciążliwie upalny lipiec raczej odstraszy podróżników niż ich przyciągnie - ale jak widać, niektórzy pragną w pełni poczuć tutejszy klimat. 

Jeżeli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek i aktywnego zwiedzania, swoją wyprawę zaplanuj raczej na okres między marcem a czerwcem. Słońce nie będzie wówczas aż tak męczące, jak latem lub wczesną jesienią. Warto również wciąż pod uwagę pogodowe różnice pomiędzy regionami. 

Reklama

Nieco chłodniej i suszej jest na terenach górzystych, przy Safed i Jerozolimie, a okolice północne i centralne charakteryzują się częstszymi i obfitszymi opadami. Na wybrzeżu lato także potrafi być dość wilgotne, natomiast przy Negewie warunki można by nawet nazwać pustynnymi. Wybór czasu i miejsca podróży zależy oczywiście od ciebie - ale planując wypad do najbardziej znanych izraelskich atrakcji, polecamy rozważenie wyjazdu w okresie wiosennym.

Przepisy wjazdowe i konieczne dokumenty

Legitymując się ważnym jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy paszportem, można bez wyrabiania dodatkowych dokumentów przebywać na terenie Izraela do 90 dni. Wymagana jest również kwota co najmniej 100 USD na każdy dzień pobytu. Przepisy te nie dotyczą oczywiście osób, które chcą podjąć pracę lub zamieszkać na stałe na obszarze kraju - wtedy konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej wizy. 

Podczas przekraczania granicy służby graniczne mogą przeprowadzić z nami rozmowę dotycząca charakteru i celu naszej wycieczki. Jeżeli nie udowodnimy posiadania rezerwacji hotelowej, zaproszenia od znajomych lub wystarczającej ilości gotówki, możemy zostać poproszeni o powrót do ojczyzny. 

Większość turystów zostaje jednak bezproblemowo wpuszczona - dostają oni trzymiesięczną wizę turystyczną, uprawniającą do zwiedzania Izraela.

Czy podróż do Izraela jest bezpieczna?

Od 2008 roku Izrael jest często i chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, a przed wyjazdem zapoznamy się z komunikatami MSZ, nasze zdrowie oraz życie nie będzie zagrożone. Unikajmy jednak podróżowania bezpośrednio przy konfliktowych granicach, gdzie mają miejsce zamieszki, a planując wyprawę na tereny Autonomii Palestyńskiej ograniczmy się raczej tylko do zwiedzania Betlejem i Jerycha. 

Aby móc przekroczyć granicę nie potrzebujemy świadczeń o dodatkowych szczepieniach, gdyż w Izraelu nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Pamiętajmy jedynie, by spożywać tylko wodę butelkowaną i chowajmy dokumenty w hotelowych sejfach - niestety drobne kradzieże kieszonkowe są tutaj codziennością. 

W kraju opieka medyczna jest na wysokim poziomie, lecz jej koszty również rosną, dlatego polecamy zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej