Izrael inaczej - co warto tam zobaczyć?

Podróż do gorącego Izraela nie musi oznaczać uciążliwych kolejek przed Bazyliką Grobu Świętego czy Ścianą Płaczu. Stare miasto to więcej niż Via Dolorosa, która bolesna staje się także w upale i w tłumie dla turystów.

Zdjęcie

Ściana Płaczu - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Izraelu /123/RF PICSEL
Ściana Płaczu - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Izraelu
/123/RF PICSEL

Jerozolima kryje mnóstwo miejsc, o których nie pisze się w przewodnikach, bo przecież każdy musi koniecznie zobaczyć Golgotę. Są inne miejsca, niemniej święte albo świeckie, ale z interesującą historią, dla których warto lecieć do Izraela, korzystając chociażby z Tanich lotów do Izraela.

Ścianę Płaczu, chyba najbardziej znane miejsce w Izraelu można zwiedzić inaczej - tzn. bez przepychanek przed bramkami bezpieczeństwa, a... spod ziemi. Pod Murem Zachodnim znajduje się wąski korytarz utworzony w wyniku wyrównywania terenu między dzielnicami. Wchodzi się przy Via Dolorosa. To wejście jest jednocześnie wyjściem, ponieważ z powodu protestów muzułmanów, nie można wchodzić do drugiego tunelu znajdującego się w pod budynkami do nich należącymi.

Reklama

Symbolicznym miejscem dla współczesnego Izraela jest dzielnica Mishkenot Sha'ananim, pierwsza żydowska dzielnica poza murami starego miasta, nieopodal bramy Jaffa. W niej stanął legendarny wiatrak podarowany przez brytyjskiego filantropa, który chciał pomóc w usamodzielnieniu się społeczności żydowskiej, która była zmuszona korzystać z usług muzułmańskich młynarzy. Został wybudowany w 1857 r. Częściowo zniszczyli go żołnierze brytyjscy obawiając się, że pomoże w ataku na ich pozycję, ale odbudowano go po utworzeniu państwa Izrael. W każdym razie miejsce jest przepiękne i jak na warunki regionu - bardzo zielone. Wokół znajduje się wiele bardzo dobrych restauracji i luksusowe hotele.

Izrael ma dwie duże pustynie: Judejską i Negev. Pierwsza ciągnie się wzdłuż Morza Martwego, druga znajduje się bardziej na południe i wyróżnia się formacjami skalnymi, które przypominają inną planetę. Są na niej największe zagłębienia w ziemi liczące do 300 m. 

Prawdopodobnie nie zawsze było tam tak pustynnie, ponieważ w jaskiniach przy jeziorku En Avdat odnaleziono ślady bytności człowieka sprzed co najmniej 15 tysięcy lat. Pustynia Judejska to raj dla archeologów i miłośników historii. Zachowały się na niej świadectwa z różnych epok, czy to istnienia państwa żydowskiego, czy z czasów panowania Rzymu w tym regionie, a także późniejszych. 

Jeżeli udamy się na brzeg Morza Martwego, Powinniśmy zobaczyć twierdzę Heroda, która dla wielu Izraelczyków jest symbolem bohaterstwa i oporu. Masada leży niecałych 20 km od Ein Gedi, najbardziej uczęszczanej plaży nad Morzem Martwym. W porównaniu do innych pustyń Bliskiego Wschodu są dosyć łatwo dostępne dzięki dobrym drogom.

Wzgórza Golan byłyby kolejnym wartym polecenia miejscem, m.in. ze względu na malownicze stożki wulkaniczne i przyrodę, ale to miejsce było i nadal jest świadkiem wielu tragicznych walk. I chociaż zapuszczanie się w tamte regiony nie jest zakazane, to nie warto się narażać dla widoków dawnych szańców i obecnych wybuchów w Syrii. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Hurshat Tal, w którym rosną dęby pamiętające czasy Chrystusa.

Innym ciekawym przyrodniczo miejscem jest Tyberiada, w której znajdują się lecznicze źródła, choć większość osób stąd wyrusza na poszukiwanie starożytnych ruin wokół Jeziora Tyberiadzkiego zwanym też Galilejskim. Jest to jedno w świętych miejsc dla żydów. Choć starożytni wyznawcy judaizmu wzbraniali się zamieszkać w mieście o tak hellenistycznym rysie, to po wypędzeniu z Jerozolimy wielu z nich osiedliło się właśnie tu i tu rozwijało swoją kulturę. 

Miejsce było tak ważne, że pochowano w nim zmarłego w Egipcie Mojżesza Majmonidesa mimo wszelkich trudności, jakie były z tym związane. Majmonides uchodzi za jednego z najwybitniejszych filozofów i teologów żydowskich, zebrał Trzynaście zasad wiary i napisał cenne komentarze do Talmdu. Uznaje się go też za jednego z kodyfikatorów prawa żydowskiego. W Tyberiadzie znajdują się też inne groby wybitnych uczonych i rabinów, do których pielgrzymują żydzi.

Hajfa znajduje się na podobnej wysokości geograficznej, co Tyberiada, ale na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Mimo że miasto ma bogatą historię sięgającą czasów na przełomie antyku i średniowiecza, to współcześnie jej losy splotły się z bardzo młodą religią powstałą w XIX wieku. Mowa o bahaizmie, czyli religii uznającej jedność różnych wiar.  Jedną z najbardziej znanych jej prawd jest jedność różnych wiar - czy to judaizmu, czy chrześcijaństwa i islamu. 

Wynikają one z boskiego planu, który zakłada zsyłanie proroków potrzebnych w konkretnym czasie i miejscu i którzy zapowiadają kolejnych posłańców. To nie przypadek, że taka religia powstała w pobliżu Ziemi Świętej dla wszystkich wyznań mojżeszowych. Na górze Karmel znajduje się grobowiec Siyyda Mirza Ali-Muhammuda, duchowego przywódcy. 

Można odwiedzić utrzymaną w eklektycznym stylu europejsko-orientalnym świątynię bahaistów. Mauzoleum Baba jest widoczne z daleka dzięki złotej kopule i białym ścianom. Po wizycie można odpocząć w okolicznych ogrodach albo w Parku Matki.

Choć ziemie Bliskiego Wschodu są przesiąknięte duchem historii, samo państwo Izraela nie ma nawet 100 lat. Najbardziej widać to w Tel Awiwie, gdzie wybudowano najwięcej budynków w według założeń Bauhausu, modernistycznego stylu uwzględniającego funkcjonalność i potrzeby (także duchowe) człowieka. Wybudowali je w latach 30. żydowscy emigranci z terenów arabskich i z Europy. Projektując Białe Miasto, pragnęli stworzyć dużą, komfortową przestrzeń, w której mieszkańcy czuliby się dobrze. Czy im się to udało, trzeba przekonać się osobiście.

A jeżeli chcemy wybiec w przyszłość... udajmy się w okolice Megiddo, miejsca, w którym według słów Apokalipsy ma się stoczyć walka dobra ze złem - armagedon. Co prawda większość analiz wskazuje, że użycie nazwy tego miejsca było tylko symboliczne, ale w czasie wizyty można zwiedzić jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju i park narodowy, w którym się znajduje. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również