​Islandia - co warto zobaczyć?

Planujesz urlop i nie jesteś zdeklarowanym fanem plażowania, słońca i masy turystów? Polecamy wyprawę na daleką północ - Islandia to malownicza wyspa otoczona ze wszystkich stron zimnymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka informacji, które na pewno przydadzą się w podróży. Jedź i odkryj ląd położony niecałe 300 kilometrów od mroźnej Grenlandii!

Zdjęcie

Wodospad Godafoss w północnej Islandii /123/RF PICSEL
Wodospad Godafoss w północnej Islandii
/123/RF PICSEL

Islandia - kilka przydatnych informacji

Przed wyjazdem na wyspę zapoznaj się z kilkoma informacjami, które mogą okazać się przydatne. Islandzka waluta to korona islandzka (100 koron to niecałe 3 złote). Warto pamiętać, że wyspa należy do najdroższych miejsc całej Europy, konieczne staje się więc przygotowanie odpowiedniej sumy pieniędzy na cały wyjazd. 

Przykładowo, za litr mleka w Reykjaviku zapłacisz około 500 koron, a za bagietkę 200 koron. Na Islandii bardzo drogie są wszelkiego rodzaju owoce czy warzywa - kilogram pomidorów to wydatek rzędu 450 koron. Dobrym i w miarę ekonomicznym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wynajęcie samochodu. 

Reklama

Wypożyczalnie znajdziesz w każdym większym ośrodku miejskim. Cena za jeden dzień z autem terenowym to od 100 do 350 euro. Przy wyborze auta raczej omijaj małe, miejskie modele, bo większość dróg na wyspie jest nieutwardzona. Pamiętaj również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni. To powinno uchronić Cię przed problemami np. szyby pękniętej w wyniku uderzenia żwiru. To zdarza się na wyspie wyjątkowo często.

Reykjavik - serce wyspy

To właśnie od najdalej wysuniętej na północ europejskiej stolicy warto rozpocząć swoją przygodę z Islandią. To wspaniałe miasto tętni życiem o każdej porze roku. Choć liczy sobie jedynie ok. 120 tysięcy mieszkańców, regularnie zalewają je masy turystów z całego świata. Podczas zwiedzania Reykjaviku natkniesz się na wiele interesujących zabytków architektury sakralnej. Należą do nich m.in. Kościół Landakot czy Katedra Domkirkjan - monumentalna budowla z końca XVIII wieku. 

Równie potężny, lecz o wiele bardziej futurystyczny jest Kościół Hallgrimura. Zdecydowanie warto go zobaczyć - wyglądem przypomina górę bazaltowej lawy. Jeżeli jesteś zainteresowany życiem dawnych mieszkańców wyspy, swoje kroki powinieneś skierować w stronę skansenu historycznego Arbaejarsafn. 

Znajdziesz tam doskonale zachowane relikty przeszłości miasta i całej wyspy. Dla chwili wytchnienia w spacerach po Reykjaviku polecamy wizytę w wyjątkowej restauracji. Perlan to punkt poboru wody dla całego miasta, na jego najwyższym piętrze znajduje się wyjątkowy lokal, który obraca się o 360 stopni.

Islandzka przyroda

Dzika natura to z pewnością to, co przyciąga na Islandię ponad milion turystów każdego roku. Mamy dla Ciebie propozycje kilku miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Jedną z największych atrakcji turystycznych są potężne gejzery. Największe z nich są już nieaktywne, ale gejzer Strokkur działa do dziś i co ok. 10 minut wypluwa w powietrze kilkumetrowy słup wody. 

Islandia słynie także z wodospadów. Zdecydowanie godnym polecenia jest największy wodospad w Europie - Dettifoss. Warto także zobaczyć wodospady Gullfoss czy Seljalandfoss. Tajemniczym i bardzo ciekawym miejscem jest położone bezpośrednio na styku 2 płyt kontynentalnych Thingvellir - dawne miejsce w którym obradował średniowieczny parlament. Można tam oddać się pasji nurkowania w krystalicznie czystej wodzie o stałej temperaturze 2 stopni. 

Nieopodal Reykjaviku znajduje się z kolei tak zwana Błękitna Laguna. To rodzaj spa, gdzie można rozkoszować się kąpielami w naturalnie gorącej wodzie słonej. W wodach Błękitnej Laguny temperatura sięga aż 40 stopni! To miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale także mieszkańców wyspy. 

Dla ludzi o mocnych nerwach polecamy wybrać się na półwysep Snaefellsnes w zachodniej części Islandii. Rozpościera się z niego doskonały widok na monumentalny wulkan okryty lodowcem. To także idealny teren do dłuższych spacerów wzdłuż wybrzeża oceanu.

Zachowaj ostrożność!

Zwiedzanie Islandii powinno być przez Ciebie dobrze zaplanowane i zabezpieczone. Pamiętaj, że na wyspie panuje surowy klimat a warunki atmosferyczne potrafią być bardzo nieprzewidywalne.

Unikaj samodzielnych wspinaczek po górach czy lodowcach lub przekraczania górskich potoków. Nawet piękny i słoneczny dzień może nagle przynieść porywisty wiatr i obfite opady. 

Zawsze korzystaj z usług i pomocy wykwalifikowanych przewodników. Życzymy bezpiecznej i dobrej zabawy i samych ekscytujących przeżyć!


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej