Indie - praktyczne informacje dla turystów

Różnorodne, egzotyczne, barwne... Atmosfera Indii zachwyci każdego podróżnika bez wyjątku! Jeżeli tęsknisz za absolutnie wyjątkowymi wakacjami pośród malowniczych krajobrazów, historycznych zabytków i niezliczonych turystycznych atrakcji, wybierz się właśnie na południe Azji. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym organizacja wymarzonego urlopu stanie się łatwa i przyjemna.

Zdjęcie

Golden Temple w Indiach /123/RF PICSEL
Golden Temple w Indiach
/123/RF PICSEL

Kiedy najlepiej jechać do Indii?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii - w jakim okresie należy zaplanować wizytę w tym przepięknym kraju, by móc bez przeszkód odkrywać jego piękno? Biorąc pod uwagę panującą na półwyspie pogodę, polecamy raczej miesiące zimowe. Pomiędzy listopadem a marcem nie natrafimy ani na uciążliwie wysokie temperatury, ani częste opady. Jest raczej sucho, a z północy wieją wówczas przyjemne lekkie bryzy. 

Bezchmurne niebo i słoneczna pogoda sprzyjają zarówno zwiedzaniu, jak i aktywnemu wypoczynkowi na wybrzeżu. Pomiędzy lipcem a październikiem możemy natomiast spodziewać się gwałtownych deszczy, burz i ogromnych upałów, dlatego nie jest to czas chętnie wybierany przez turystów. Chyba że planujemy jedynie wylegiwać się na plaży i chcemy uniknąć tłumów podróżników - w takim wypadku okres tuż przed lub tuż po sezonie może okazać się bardzo sprzyjający. 

Reklama

Jeżeli jednak koniecznie chcemy odkrywać Indie w wakacje, zdecydujmy się na wyprawę w wysokie góry lub do Ladakhu - to jedno z niewielu miejsc, gdzie nie dociera deszczowy monsun i z przyjemnością można go zwiedzać nawet w lipcu.

Waluta i ceny

W Indiach obowiązującą walutą jest rupia indyjska, równa około 5 polskim groszom. Zamiast wymieniać pieniądze w Polsce, weźmy ze sobą euro lub dolary, które następnie sprzedamy w jednym z miejscowych kantorów lub banków. W przypadku chęci kupna większej ilości gotówki, warto się targować - jest to bardzo dobrze widziane w indyjskiej kulturze. Planując wyjazd, przygotujmy się na zaskakująco niskie ceny produktów. Za litr wody zapłacimy około 15 rupii, kawę wypijemy już za 30, a od 30 do 250 rupii wyniesie nas pożywny obiad w restauracji.

Równie tanie są przejazdy pociągami i autobusami. Bilety będą kosztować nas od 140 do 900 rupii za osobę, w zależności od długości trasy. Tubylcy chętnie zaś wyciągną od nas ile się da na wstępach do największych atrakcji - średnie ceny wejść do świątyń wahają się od 100-250 rupii (nie licząc tych najsłynniejszych, bo za Tadż Mahal zapłacimy aż 750 rupii).

Niezbędne dokumenty i kwestie bezpieczeństwa

Jakie papiery należy mieć ze sobą, by bez problemów przekroczyć granicę? Od 2010 roku turystów obowiązuje specjalna sześciomiesięczna wiza, którą uzyskamy w Ambasadzie Indii mieszczącej się w Warszawie. Aby móc dostać dokument, należy wypełnić odpowiedni wniosek, okazać paszport, ksero biletu oraz potwierdzenie hotelowej rezerwacji. 

Uwaga: taka przyjemność kosztować nas będzie prawie 200 złotych, dlatego należy uwzględnić ją podczas planowania budżetu podróży. Podkreślmy jeszcze, że obowiązuje ona nie od daty wjazdu, lecz daty wystawienia - nie starajmy się o nią zbyt wcześnie! Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to w Indiach nie czeka na nas o wiele więcej zagrożeń niż w typowych europejskich krajach. 

Uważajmy więc na drobnych złodziejaszków, trzymając dokumenty zawsze przy sobie, a na dworcach i lotniskach dobrze pilnujmy bagażu. Jesteś kobietą? Bądź czujna wychodząc samotnie na ulicę, szczególnie wieczorami. Ważne jest również, byś ubierała się właściwie - na czas wyjazdu trzeba niestety pożegnać się z krótkimi spódniczkami i koszulkami z dużym dekoltem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również