Ile kosztuje podróż i pobyt w Azji?

Egzotyczne wakacje marzą się każdemu, ale większość odkłada je na później, sądząc, że koszty takiej wyprawy są zbyt wysokie. Wystarczy jednak dobrze policzyć, przed rezygnacją z marzeń, żeby przekonać się, że kosztują porównywalnie do wycieczek krajowych i znacznie mniej niż podróże na południe i zachód Europy.

Zdjęcie

Widok na Bangkok /123/RF PICSEL
Widok na Bangkok
/123/RF PICSEL

Jedynym większym wydatkiem w podróży są bilety - koszty życia i noclegu są znacznie niższe niż w Europie. Oczywiście trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: tania wycieczka na drugi koniec świata czy luksusowe wakacje? Niezależnie od odpowiedzi - w Azji ceny mile zaskakują.

Azja na noc

Zawsze warto korzystać ze stron porównujących wiele baz hotelowych, bo ceny w poszczególnych hotelach mogą być zupełnie inne. Za jedną noc spędzoną w hotelu stolicy Chin płaci się od 50 do 2000 zł za dwuosobowy pokój. W najtańszym hostelu doba dla 2 osób kosztuje ok. 20 zł. Dla porównania w Warszawie najtańsza opcja to 50 zł. 

Reklama

Poza stolicą i metropoliami jak Szanghaj czy Guanzhou bardzo dobre warunki w hotelu dostanie się już w granicach 30-40zł za dobę dla pary. Tańszą opcją w dużych miastach są hostele i pensjonaty. Dla porównania, najniższe ceny za nocleg w hotelach Tokio w Japonii wahają się między 150-200 zł za noc dla dwóch osób. 

Jest to jedno z najdroższych miejsc w Azji, bo koszt noclegu dla dwojga równe dobrze może wynieść 4000-6000 zł. Taniej będzie jedynie w hotelach kapsułowych, ale większość z nich przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn lub dzieli się na dwie części: dla panów i dla pań.

Tańszym wyborem są kraje Azji Południowo-Wschodniej. Za najdroższy hotel w Manili, stolicy Filipin zapłacimy zaledwie 500 zł za dobę, najtańszy ok. 10-30 zł. Dżakarta w Indonezji oferuje ceny od 30 zł do ok. 1000 zł. Najbardziej różnorodna i korzystana cenowo oferta noclegowa dotyczy Tajlandii, turystycznego raju, w którym znajdziecie i półdarmowy nocleg, i luksusowe hotele z centrum odnowy biologicznej i prywatną plażą. Jeżeli marzycie o drewnianym domku na malowniczej ale nieodwiedzanej przez turystów plaży, mamy dobrą wiadomość - też są, ale z pewnością nie znajdziecie ich w bazie hotelowej. Trzeba o nie rozpytywać na miejscu.

Najsłynniejsze kuchnie świata

W Azji codzienne jedzenie w restauracjach nie jest niczym wyjątkowym. Większość ludzi je na mieście z dwóch powodów: oszczędność czasu i pieniędzy - ugotowanie obiadu czy kolacji w domu kosztuje tyle samo lub nawet więcej. Pewne znaczenie ma też fakt, że w metropoliach w każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota i niektórzy rezygnują z posiadania wygodnej kuchni, skoro tyle samo kosztuje stołowanie się poza domem.

W związku z tym na azjatyckich ulicach jest bez liku restauracji oraz street-foodowych budek, a ceny pozostają bardzo korzystne. Tak jak w przypadku cen za nocleg, różnią się one między krajami. Za obiad w Chinach zapłacimy około 15-20 zł. Można również spokojnie najeść się ulicznym jedzeniem, wtedy koszt spada dwukrotnie. Ceny oczywiście rosną wraz z renomą bądź lokalizacją restauracji, jednakże zbliżone są one wtedy do polskich.

Jeszcze tańsze jedzenie jest w Wietnamie, Tajlandii, Indonezji czy na Filipinach. Posiłek można zjeść już za 10 zł. Szokująco niskie ceny znajdziemy w Indiach. Za porcję ulicznego jedzenie możemy w tym kraju zapłacić nawet kilka złotych. Osoby o wrażliwym żołądku powinny jednak uważać, ponieważ jedzenie mocno doprawiane, a przygotowywanie go na świeżym powietrzu powoduje, że zawiera naturalną, ale inną od europejskiej florę bakteryjną.

Nawet w krajach, które uchodzą za najdroższe w Azji, czyli Japonii i Korei Południowej, ceny za posiłki w barze nie są zbyt wygórowane i wahają się w granicach 20-30 zł. Całe rodziny jedzą w ten sposób na co dzień. Są miejsca, gdzie wokół ogródka z numerowanymi stolikami znajdują się stoiska z jedzeniem. Zamawia się przy ladzie, a danie jest przynoszone do stolika. W tym przypadku każdy znajdzie coś dla siebie, a samo miejsce sprzyja spotkaniom w dużym gronie.

Z miejsca na miejsce

Raczej nikt nie leci do Azji, żeby zobaczyć tylko jedno miejsce, dlatego planując budżet na podróż, trzeba uwzględniać koszt transportu miejskiego i dalekobieżnego. Pod tym względem najdroższym miejscem zdecydowanie będzie Japonia. Bilet za przejazd shinkansenem, ultraszybkim pociągiem, to kosz rzędu kilkuset złotych w jedną stronę. Niemniej jednak to ciekawe doświadczenie "nowoczesnej Japonii" i jeżeli ma się powód i środki na przejazd - warto. Co ciekawe, słynne pociągi shinkansen praktycznie nigdy nie spóźniają się. Łączna suma opóźnień w skali roku nigdy nie przekroczyła minuty. Komunikacja miejska jest już znacznie tańsza, nawet w Japonii.

Pociągi, mimo że droższe niż autobusy, pozwalają na lepszy komfort podróży i oszczędność czasu. W Chinach podróż pociągami miejskimi jest bardzo opłacalna, a cena biletu za przejazd na krótkich dystansach waha się między 50 gr a 3 zł. W przypadku podróży międzymiastowych warto pamiętać, że różne cenniki mają zwykłe pociągi, a inne koleje dużych prędkości, które przemieszczają się z prędkością 300 km/h.

Numerem jeden wśród tanich przejazdów jest znów Tajlandia, gdzie ceny za podróż są mniej więcej dwukrotnie niższe niż polskie na trasach o podobnej długości. Np. Za podróż z Bangkoku do Krabiat - ponad 700 km - płaci się w pierwszej klasie 60 zł, w drugiej 29 zł, a w trzeciej już tylko 12 zł. Dla porównania nieco krótsza trasa Warszawa-Kołobrzeg kosztuje od 60 zł w drugiej klasie wzwyż.

Generalnie na trasach międzymiastowych autobusy będą jeszcze tańszym rozwiązaniem, ale podróż zajmie więcej czasu. Czasem jednak to jedyna opcja, jeżeli chce się dotrzeć do miejsc, gdzie nie ma stacji kolejowej. Np. aby zobaczyć słynne z erotycznych rzeźb indyjskich świątynie Khajuraho  trzeba dostać się pociągiem do Jhansi lub Satin, a stamtąd pozostaje tylko autobus do Khajuraho. Indie to jeden z tych krajów, w których dominującym środkiem są minibusy i autobusy, a komunikacja w punktu widzenia Europy kosztuje grosze.

Stosunkowo tanim, ale wygodnym środkiem transportu miejskiego są taksówki. Cena za kilometr w Chinach wynosi od 2 do7 zł w zależności od miasta. Podróżując w kilka osób, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Jeszcze tańsze taksówki znajdziecie w Indiach i Tajlandii, ale pamiętajcie o tym, żeby korzystać tylko z licencjonowanych przewoźników, zawsze upewniać się co do ceny przed podróżą i sprawdzać, czy kierowca włączył licznik. Inaczej, tak jak w innych miejscach na świecie, możecie zostać naciągnięci na dodatkowe koszty.

Prezenty i pamiątki

Z każdej udanej podróży warto przywieźć kilka pamiątek, do których będzie się wracać. W Azji warto też kupić kilka bardziej użytkowych rzeczy, których ceny w Europie potrafią być kilkakrotnie wyższe. Podczas zakupów w Chinach zwróćcie uwagę na odzież, szczególnie taką w mniejszych butikach. Za kilkanaście złotych można kupić sobie koszulkę, spodnie czy sukienkę. Oczywiście nie zawsze są bardzo wysokiej jakości, ale nawet gdyby miały służyć tylko w czasie podróży po kraju, opłacają się. Należy pamiętać o mniejszej rozmiarówce.

W Chinach i Azji Południowo-Wschodniej warto przypatrzyć się elektronice. Ceny są bardzo przystępne, zwłaszcza rodzimych firm. Trzeba być jednak czujnym i nie kupować podróbek. Fanom najnowszych technologii polecamy Zhongguancun w Pekinie - miejsce w którym można kupić dosłownie wszystko, co branża może wyprodukować. Ceny są nieco niższe niż w Europie, ale można negocjować.

Korea Południowa i Japonia są skarbnicą kosmetyków - a ceny ich są kilkanaście razy niższe niż te oferowane na serwisach aukcyjnych oraz w sklepach w innych krajach, nawet azjatyckich. W Indiach warto zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki oraz przyprawy. Ich ceny są nieporównywalne do europejskich a gwarancja jakości stuprocentowa. Z kolei w Tajlandii nie sposób ominąć salonu masażu. Godzina masażu tajskiego w zależności od miejscowych cen oraz renomy salonu, wynosi od 10 do 50 zł.     

Przelot

Ceny lotów do Azji i z powrotem, w zależności od sezonu i przewoźnika, wahają się średnio pomiędzy 1500 a 3500 zł. Koszty biletów do różnych krajów są do siebie dość zbliżone. Zapłacimy tyle za lot zarówno do Chin jak i Japonii czy do Indonezji, Malezji, Filipin. Pozwala nam to wybrać dwie opcje - albo tańszą, albo wygodniejszą, w wyższej klasie, często w najlepszym okresie. 

Warto jednak już wcześniej zacząć rozglądać się za kupnem biletu. Jest wtedy większa szansa, że uda się go nabyć w atrakcyjnej cenie. Rekomendujemy kupowanie biletów do Azji w terminie od 6 do 2 miesięcy przed datą podróży, ponieważ praktyka wskazuje, że im wcześniej tym taniej. Jednocześnie warto porównywać Tanie loty do Azji na wyszukiwarkach lotów. 

Zestawienie ofert różnych przewoźników plus opcja podglądu cen w kalendarzu gwarantują, że widzi się najtańsze rozwiązanie. Jeżeli znajdzie się tanie loty, a o to nie trudno, a koszty życia na miejscu są dwa razy niższe niż w Polsce pozostaje wybór: wczasy nad Bałtykiem albo nieoczywista, fascynująca i zachwycająca Azja. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej