Ibiza - perła Balearów

Niewielka wyspa na Balearach kojarzy się z zabawą i otwartymi do rana klubami. Fani spokoju znajdą jednak też ciche zakątki.

Marzą Ci się cieplutkie promienie słońca, dzięki którym mogłabyś choćby na trochę przedłużyć lato? Na hiszpańskich Balearach słońce grzeje jeszcze nawet w październiku. Ibiza jest mniej znana i rzadziej odwiedzana przez Polaków niż sąsiadująca z nią Majorka (możesz z niej przypłynąć promem, np. na jednodniowy objazd). A, choć niewielka Ibiza słynie z nocnych dyskotek i hałaśliwej muzyki, tu również można znaleźć urokliwe zakątki i sporo ciekawych zabytków.

Reklama

Warto pojechać zwłaszcza na zachód, gdzie zachwycą Cię małe zatoczki z bielutkimi plażami, a nieopodal zielone wzgórze Sa Talaia z punktami widokowymi. Blisko stąd do stolicy wyspy, Ibizy.

Założycielami miasta byłi Fenicjanie – zobacz fenicko-kartagińską nekropolię Puig des Molins. Potem przejdź się starówką Dalt Vila, otoczoną murami wzniesionymi przez Maurów (na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Wejdź do katedry, której strzelista wieża góruje nad miastem. Gdy zapragniesz chwili relaksu, usiądź w kafejce, delektując się aromatyczną sangriją. Ibizę uwielbiają odwiedzać kreatorzy mody, gwiazdy kina, może więc ujrzysz przy stoliku obok np. Pedro Almodovara czy Karla Lagerfelda otoczonego topowymi modelkami...

Jedź również na wschód, do Es Canar. Atrakcją jest hipisowski bazar, gdzie można nie tylko kupić pamiątki, ale zapalić shishę. To, co szczególnie urzeka turystów, to plaże, przyciągające nie tylko amatorów słodkiego leniuchowania, ale również fanów nurkowania z rurką (najciekawszą faunę znajdziesz w Cala de Sant Vincent).

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej