Holenderskie miasta - atrakcje, zabytki

Holandia - nieduży kraj niemal w całości położony na terenach depresyjnych znany jest przede wszystkim z niezwykłości swoich przepięknych miast. Znajdziesz tutaj przecinające starówki kanały wodne, średniowieczne fortece, wiatraki, rozległe pola tulipanów i, co najważniejsze, absolutnie niepowtarzalny niderlandzki klimat. Sprawdź, jakie tajemnice kryją Amsterdam, Haga i Delft i odkryj ich najważniejsze zabytki.

Zdjęcie

Klimatyczne miasteczko Delft w Holandii /123/RF PICSEL
Klimatyczne miasteczko Delft w Holandii
/123/RF PICSEL

Amsterdam - kanały, muzea i rowery

Wybierając się do Holandii, żaden turysta nie może przeoczyć niezliczonych atrakcji Amsterdamu. Pocięta niemal 160 kanałami starówka tego przepięknego miasta wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem i klimatem swoich wąskich uliczek. Nie na darmo nazywana "Wenecją Północy" metropolia co roku przyciąga tysiące spragnionych jej niezwykłej atmosfery podróżników. 

Jak najlepiej poznać wszystkie zakamarki centrum? Oczywiście poruszając się rowerem. Użytkownicy jednośladów mają tutaj wiele przywilejów i są respektowani o wiele bardziej niż w innych państwach europejskich. Doskonale przystosowane do potrzeb cyklistów ścieżki rowerowe poprowadzą nas do wszystkich najważniejszych atrakcji Amsterdamu. 

Reklama

Zwiedzanie zacznijmy na placu Dam, stanowiącym centrum miasta. Na środku wybudowano ogromny pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej, a wokół niego położone są wszystkie najważniejsze budynki starówki. Swoją fasadą zachwyci nas XVII-wieczny Pałac Królewski, udostępniany do zwiedzania w czasie nieobecności monarchy, muzeum figur woskowych oraz zabytkowy dom towarowy Bijenkorf. 

Nie możemy przeoczyć również amsterdamskich muzeów - w mieście znajduje się ich aż 51. Koniecznie obejrzyjmy wystawy Muzeum van Gogha, Muzeum Narodowego oraz... jedynego w swoim rodzaju Muzeum Marihuany.

Zwiedzanie Hagi

Haga, stanowiąca administracyjną stolicę kraju, to siedziba parlamentu i rodziny królewskiej, ale także raj dla miłośników zabytków i nowoczesnej architektury. W tym niezwykłym mieście średniowieczne budowle i futurystyczne drapacze chmur występują obok siebie, co ciekawe, tworząc jednocześnie jednolitą i przyjemną dla oka całość. 

Jeżeli chodzi o atrakcje Hagi, to zwiedzanie warto zacząć od przyjrzenia się śladom bogatej przeszłości okolicznych terenów. Rzućmy okiem na XIII-wieczną gotycką Salę Rycerską, która wraz z otaczającym ją kompleksem stanowiła niegdyś pałac holenderskich monarchów. Na pewno zachwyci nas również klasycystyczna siedziba muzeum sztuki Mauritshuis, w swoich bogatych zbiorach posiadająca dzieła Rembrandta, Vermeera i Holbeina - punkt nie do ominięcia! 

Podczas spacerów po Hadze, nie przeoczmy również Mesdag Panoramy, czyli monumentalnego obrazu przedstawiającego wybrzeże nad Morzem Północnym, i koniecznie odwiedźmy Madurodam, gigantyczny park miniatur, w którym znajdują się makiety najważniejszych  holenderskich zabytków. Oczywiście nie zastępuje to poznania całego kraju, lecz na pewno pomaga w zwróceniu uwagi na wyjątkową architekturę i niderlandzki styl budownictwa.

Atrakcje Delft

Nieco mniej znane, ale wyjątkowo piękne miasto Delft to jeden z najstarszych  ośrodków w całej Holandii. Mimo że przyciąga mniej turystów niż Amsterdam czy Haga, to jadąc tam, na pewno nie pożałujesz swojego wyboru. W centrum jego urokliwej starówki znajduje się średniowieczny rynek z zabytkowym ratuszem i gotyckim kościołem pochodzącym z XIV wieku oraz pomnikiem słynnego prawnika Hugo Grocjusza. 

Spacer po mieście należy koniecznie zwieńczyć wizytą w muzeum Lamberta van Meertena z ogromną kolekcją fajansów oraz rzutem oka do znajdującego się w budynku dawnego klasztoru Miejskiego Muzeum. Jego bogate zbiory dotyczą przede wszystkim twórczości jednego z najsłynniejszych holenderskich malarzy: Jana Vermeera. 

Podczas odpoczynku w niewielkiej miejscowej restauracji, spróbujmy zaś przepysznych poffertjes, czyli lokalnych placków - są naprawdę smakowite.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej