​Hiszpania na 4 pory roku - imprezy i aktywności

Spójrzmy prawdzie w oczy - nasze wyobrażenia o południowych, śródziemnomorskich krajach są często bardzo uproszczone - widzimy w nich jedynie letnie, plażowe kurorty. Nic bardziej mylnego! Wiele z nich ma bogatą ofertę imprez i aktywności przez cały rok, wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na research. Dzisiaj rozwiejemy stereotypy na temat Hiszpanii.

Zdjęcie

Święto Ognia w Walencji /123/RF PICSEL
Święto Ognia w Walencji
/123/RF PICSEL

Co warto zrobić wiosną?

Wiosna to w Hiszpanii czas powrotu do życia, przyjemnej ciepłej pogody, oraz licznych festiwali. Pulę wiosennych imprez rozpoczyna Święto Ognia w Walencji (Fallas de Valencia). Na tę imprezę składają się pochody platform z wielkimi postaciami z papier-mâché, drewna czy wosku, wśród których można dostrzec karykatury znanych postaci z życia publicznego. 

Obchody kończą się 19 marca, gdy wszystkie figury zostają spalone, a całe miasto bawi się do świtu. Święto Ognia to wyjątkowo ciekawe połączenie motywów pogańskich, wywodzących się z rzymskich saturnaliów oraz zwyczajów chrześcijańskich, a cała impreza wygląda bardziej spektakularnie niż topienie marzanny.

Reklama

Entuzjaści tańca towarzyskiego, flamenco oraz hiszpańskich rytmów nie mogą przegapić obchodów Feria de Abril w Sewilli. Teren Real de la Feria wypełniają kolorowe namioty casetas, w niektórych z nich otwarte są punkty gastronomiczne, serwujące lokalne specjały. 

Mieszkańcy Sewilli przebierają się w andaluzyjskie stroje i suknie do flamenco, ulice miasta rozbrzmiewają muzyką i tańcem, a zapach pysznych tapas czuć wszędzie. Każdy, kto chce doświadczyć typowej hiszpańskiej fiesty, powinien w kwietniu wyruszyć do Sewilli.

Letnie atrakcje

Chociaż Hiszpania latem kojarzy się głównie z Wyspami Kanaryjskimi, Costa del Sol i  Costa Brava, to nawet latem nie brakuje ciekawych festiwali i świąt w lokalnym kalendarzu. Pod koniec czerwca w Grenadzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca, kolejna gratka dla fanów flamenco, jak również hiszpańskiej muzyki. 

Od kilkudziesięciu lat ten festiwal zwabia dziesiątki tysięcy gości do teatrów, kościołów i zabytków Grenady, gdzie mają miejsce koncerty, performance’y, recitale oraz pokazy baletu.

Z bardziej osobliwych hiszpańskich zwyczajów warto wspomnieć o lipcowej paradzie trumien w małej miejscowości Las Nieves w północnej części kraju. Osoby, które w ciągu ostatniego roku przeżyły "near death experience", wchodzą do trumien, które są zanoszone przez pochód do kościoła św. Marty, patronki umierających. 

Po mszy świętej "niedoszli" zmarli wychodzą z trumien, a pomimo dość makabrycznej otoczki tego święta, zabawy i uczty trwają do rana.

Jesienne zwiedzanie

Koniec turystycznego sezonu zwiastuje spadek cen hoteli, zakwaterowania, jak również zabójczych temperatur, co oznacza idealny czas na spokojnie zwiedzanie licznych hiszpańskich zabytków. Palacio Real w Madrycie, średniowieczne zabytki Girony, wiszące na klifach domy w Cuenca, Alhambra w Grenadzie - wszystkie te miejsca i wiele innych można teraz odwiedzić bez przebijana się przez wielkie tłumy turystów. Warto też zaznaczyć, że tanie loty do Hiszpanii można znaleźć o każdej porze roku, ale właśnie jesienią ich ceny są najkorzystniejsze.

Jesień to też czas bogatej oferty kulturalnej. We wrześniu w baskijskim San Sebastian ma miejsce jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmowych. Od 1953 na ekranach lokalnych kin wyświetlane są wielkie dzieła kinematografii, a sam festiwal w ciągu swojej długiej "kariery" był odwiedzany przez wiele pokoleń gwiazd kina. 

Fanów teatru czeka spektakularny Festival de Otoño a Primavera, teatralny event trwający od października do stycznia w Madrycie. San Sebastian i Madryt to miasta, w których podróżujący głodny kulturalnych wrażeń będzie miał co robić.

Zima w Hiszpanii? Pireneje!

Nie każdy to wie, ale hiszpańskie góry pełne są światowej klasy ośrodków narciarskich. Nic dziwnego - w końcu to tutaj na swoje zimowe wczasy przyjeżdża rodzina królewska. Liczne, tradycyjne i te bardziej nowoczesne, kurorty zimowe leżą w katalońskich i aragońskich Pirenejach.

Najlepszym wyborem dla narciarzy i snowboardzistów będzie ośrodek w Baquiera Beret - miejsce, które jest nazywanie hiszpańskim Aspen. Dziesiątki kilometrów świetnie przygotowanych, ratrakowanych tras, gęsto od wyciągów, znajdzie się też kilka snowparków. 

Po ciężkim dniu na stoku dobrze jest zachować trochę sił na nocne imprezy - miasteczko słynie ze swojego après-ski. Baquiera Beret to prestiżowy wybór dla wymagających fanów białego szaleństwa.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej