Historia i zwiedzanie Akropolu w Atenach

​Akropol to wapienne wzgórze położone w Atenach, o wysokości 90 metrów. W jego skład wchodzi pięć budowli: Partenon, Erechtejon, Propyleje, Pinakoteka oraz Świątynia Bogini Nike.

Zdjęcie

Partenon - świątynia na Akropolu /123/RF PICSEL
Partenon - świątynia na Akropolu
/123/RF PICSEL

Partenon

Najbardziej rozpoznawalnym elementem ateńskiego Akropolu jest Partenon, położony w centralnym punkcie wzgórza. Nazywany jest w różnych źródłach także Pertenosem, czy Pwaretonem. Nazwa pochodzi od Ateny Dziewicy, której to oddawano cześć właśnie w tej świątyni. 

Według przekazów historycznych budowla powstała w 432r. p. n. e., a przy jej zdobieniach pracował sam Fidiasz. Uważany jest za najdoskonalszy i najlepiej zachowany przykład stylu doryckiego, w którym to został stworzony. Niestety, wielokrotnie uległ zniszczeniom i rabunkom, co znacznie wpłynęło na jego obecny wygląd i stan.

Reklama

Erechtejon

To świątynia zbudowana na cześć boga Erechteusza, a poświęcona Atenie i Posejdonowi. Według legendy o nadaniu miastu Ateny nazwy, to pośrodku Erechtejonu znajduje się studnia, upamiętniająca miejsce, gdzie swoją mocą Posejdon stworzył źródełko ze słoną wodą. Cała świątynia upamiętnia miejsce sporu Ateny z Posejdonem.

Pinakoteka

Propyleje są budowlą wejściową do Akropolu ateńskiego. Pinakoteka jest największą i najstarszą pinakoteką, o której wiadomo niestety niewiele. 

Świątynia Bogini Nike

Była miejscem kultu Ateny Zwycięskiej. Została zaprojektowana prawdopodobnie przez Kallikratesa, a wybudowana w V w. p. n. e.

Godziny otwarcia, bilety

W sezonie letnim Akropol można zwiedzać od godziny 8 rano, aż do 19.30., zaś w sezonie zimowym tylko do 16.30. Bilet nie jest wbrew pozorom drogi, bo dorosły zapłaci za niego 12€, a ulgowy bilet to połowa tej kwoty. Jest to dobra cena, ponieważ w cenie mieści się zwiedzanie m.in. Teatru Dionizosa, Świątyni Zeusa, czy Cmentarza Kerameikosa. 

Wzgórze Akropolu jest bardzo nasłonecznionym miejscem, dlatego warto wstać wcześniej i udać się tam z samego rana. Uchronimy się nie tylko przed wyjątkowo ostrym słońcem, ale także przed tłokiem, który jest codziennością na Akropolu.

Muzeum znajdujące się we wnętrzu dostępne jest od wtorku do niedzieli. Tutaj bilet wstępu to 5€ cały i 3€ ulgowy.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również