Helsinki - urokliwa stolica Finlandii

Forteca na wyspach, podziemny kościół, podgrzewana ulica i kolejka górska – to trzeba zobaczyć!

Zdjęcie

Panorama Helsinek /123/RF PICSEL
Panorama Helsinek
/123/RF PICSEL

Stolicę Finlandii warto odwiedzić nie tylko ze względu na to, że znajduje się w niej centrum kulturalne i towarzyskie tego państwa. Miasto położone jest na brzegu Zatoki Fińskiej, częściowo na lądzie stałym, częściowo na archipelagu złożonym z ponad 300 wysp, a częściowo na Półwyspie Vironniemi.

Dzięki regularnie kursującym promom można jednego dnia zwiedzić m.in. fortecę Suomenlinna, czyli Twierdzę Fińską położoną aż na sześciu wyspach.

Reklama

Sercem lądowej części miasta jest Plac Senacki z pomnikiem cara Aleksandra II w samym jego centrum. Góruje nad nim najsłynniejsza budowla sakralna w Helsinkach, czyli katedra luterańska z XIX w. z monumentalnymi schodami, w krypcie której mieści się… kawiarnia.

Na Placu Senackim znajdują się również liczne zabytkowe budynki, które do dziś pełnią ważne funkcje w życiu miasta, m.in. biblioteka, uniwersytet oraz Pałac Rządu zwany potocznie Domem Senatu.

Z tego centralnego punktu miasta przejdź się na Kauppatori, czyli pobliski Plac Targowy położony w niezwykle urokliwym miejscu, bo nad samym Morzem Bałtyckim.

Można kupić tu pamiątki, warzywa i owoce oraz lokalne specjały (łącznie z potrawami z renifera!) lub odpocząć w jednej z licznych kawiarni. Zwróć uwagę na stojący tu najstarszy w całej stolicy pomnik – kamień carowej, postawiony jeszcze w pierwszej połowie XIX w.

W pobliżu znajdują się Ratusz, Pałac Prezydencki i elektrycznie podgrzewana ulica Esplanadia Północna, na której nawet podczas najsroższej zimy nigdy nie ma śniegu. Spacerem udaj się stąd do najstarszego w mieście parku Kaivopuisto. W jego najwyższym punkcie znajduje się obserwatorium astronomiczne Ursa.

Zimą zawsze najwyższe wzniesienie w parku zamienia się w amatorski tor saneczkowy

Z Kauppatori możesz popłynąć promem na pobliskie wyspy lub, jeśli wolisz, udać się do jednego z najciekawszych miejsc stolicy Finlandii jakim jest podziemny kościół wybudowany w skale. Znajduje się on w dzielnicy Töölö. Łatwo go przeoczyć, ponieważ z zewnątrz widać jedynie jego miedzianą kopułę, która ledwie wystaje spoza kamiennych bloków.

Przy okazji można podziwiać okoliczne budynki w stylu klasycystycznym. Najlepiej robić to z otwartej dla turystów wieży Stadionu Olimpijskiego. Ciekawostką jest jej wysokość: 72,71 m ma upamiętniać wynik fińskiego lekkoatlety Mattiego Järvinena na igrzyskach w Los Angeles w 1932 r., dzięki któremu zdobył złoto w rzucie oszczepem. Inną charakterystyczną dzielnicą Helsinek jest Kruununhaka, w której znajdują się domy pochodzące jeszcze z XVI-XVII w., ocalałe z wielkiego pożaru z 1812 r.

Z kolei zwolennicy mocniejszych wrażeń powinni wybrać się do Linnanmäki, czyli wesołego miasteczka, które wśród około 40 urządzeń oferuje przejażdżkę karuzelą zbudowaną w 1896 r. i słynną kolejką górską.

Gdy zmęczy Cię już zwiedzanie, usiądź w jednej z licznych restauracji i spróbuj lokalnych przysmaków: kaalikääryleet, czyli ruloników z kapusty, zupy z zielonego groszku (hernekeitto), serwowanej w czwartki z naleśnikami albo podpiekanego, świeżego sera krowiego (leipäjuusto) A na deser słodkiego chleba pulla.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej