​Ha Long - najpiękniejsze miejsce w Wietnamie

Na północnym wschodzie Wietnamu, pośród szmaragdowych wód Morza Południowochińskiego, znajduje się bajeczna zatoka Ha Long. Znana jako najpiękniejsze miejsce w całym Wietnamie, została doceniona wpisem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie

Zatoka Ha Long uznawana jest za najpiękniejsze miejsce w Wietnamie /123/RF PICSEL
Zatoka Ha Long uznawana jest za najpiękniejsze miejsce w Wietnamie
/123/RF PICSEL

To jedna z największych przyrodniczych atrakcji na całym kontynencie azjatyckim. Zatoka rozciąga się na powierzchni aż 1,5 tys. km2, na której rozsianych jest niemal dwa tysiące wysp i wysepek skalnych porośniętych zielenią. Całość tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz, dla którego ludzie przylatują do Wietnamu ludzie z drugiej półkuli.

Niektóre z wysp są tak małe, że nie mają nawet swojej nazwy, a zaledwie kilka z nich jest zamieszkana. Na innych za to czekają atrakcje przyrodnicze, takie jak tajemnicze jaskinie, groty i tunele, wspaniałe lasy magrowcowe wyrastające z morza, a nawet spektakularna rafa koralowa.

Reklama

Zatokę Ha Long najlepiej podziwiać z perspektywy kajaka lub łodzi, wówczas łatwo dotrzecie do najciekawszych miejsc. Można też zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę, wykupioną najlepiej w mieście Hanoi.

Smocza legenda

Zatoka Ha Long, często bywa określana mianem Krainy Spadających Smoków - z uwagi na legendę związaną z utworzeniem miejsca. Mówi się, że zatoka powstała dzięki smokom nurkującym w okolicznych wodach. Podobno uderzały ogonami w taflę wody tak mocno, że wyrosły z niej tysiące niewielkich wysepek skalnych. 

Inna wersja opowieści głosi, że zatokę stworzył smok, który zamieszkuje to miejsce do dziś. Podobno był tak bardzo zachwycony swoim dziełem, że postanowił pozostać w malowniczych zakątkach Ha Long na zawsze. Wszakże nic w tym dziwnego, ponieważ widoki na wypiętrzające się z wody skały oraz szmaragdowe morskie wody potrafią wprawić w oniemienie nawet najbardziej niewzruszonych turystów.  

Jeszcze inna wersja legendy opowiada o początkach istnienia Wietnamu, kiedy to kraj został zaatakowany przez wrogich najeźdźców. Mieszkańcy wierzą, że bogowie zesłali smoczą rodzinę, która ich uratowała. 

Potężne zwierzęta atakowały wroga, plując w wodę jadem i klejnotami, które zmieniły się w wapienne wyspy i uniemożliwiły najeźdźcom dotarcie do lądu - ich statki rozbiły się o wynurzone skały. Po walce smokom tak spodobało się miejsce, że postanowiły osiąść w zatoce na stałe.

Podobna opowieść także mówi o wrogich, morskich najeźdźcach. Podobno zatokę zamieszkiwała niegdyś przyjazna smocza rodzina, która przynosiła deszcz na wietnamskie pola ryżowe. Kiedy wrogowie zakłócili spokojny żywot mieszkańców, smoki usłyszawszy ich krzyki nadleciały z pomocą i zatopiły statki nieprzyjaciela. 

Dziś w Ha Long oczywiście smoków nie ma. Bez względu na to, która z legend jest tą właściwą, mieszkańcy z przyjemnością opowiadają smocze historie przyjezdnym. Jeśli chcielibyście poznać Krainę Spadających Smoków i usłyszeć jedną z tych opowieści, nie zwlekajcie - wybierzcie Tanie Loty do Hanoi i przeżyjcie prawdziwą przygodę.  

Cat Ba Island

Prawdziwą perełką spektakularnej Zatoki Ha Long jest najpiękniejsza wietnamska wyspa - Cat Ba. Otoczona przez rybackie domki na wodzie oferuje prawdziwe bogactwo przyrodnicze. Niemal cały obszar wyspy obejmuje park Narodowy Cat Ba, który porastają gęste lasy oraz zdobią skały wapienne, piękne jeziora i wodospady. 

Mimo że wyspa jest największą w Wietnamie, to wcale nie zajmuje dużej powierzchni. Na jej zwiedzenie wystarczą 2 dni. Samo miasto także nie jest zbyt rozległe, ale warto zajrzeć do jednej z ulicznych knajpek i restauracji z szokująco niskimi cenami. Wybierając się na 2-dniowy wypad, trzeba gdzieś zanocować. Hotele też nie kosztują majątku - około 6$ za dobę. 

Za miastem czeka prawdziwa dżungla, która stanowi świetne miejsce na wyprawy, a otaczające wyspę wody sprzyjają sportom wodnym jak kajakarstwo, wędkowanie czy nurkowanie. Z takich usług można skorzystać w ramach zorganizowanej wycieczki, ale nie zawsze warto, ponieważ nie zawsze cały ich program zostaje zrealizowany.

Przed wyprawą trekkingową do Parku Narodowego Cat Ba najlepiej zaopatrzyć się w mapę i porozmawiać z personelem hotelu o szlakach, jakie wiodą przez dżunglę. Są one dosyć proste i najczęściej nie ma potrzeby wynajmowania przewodnika, dzięki czemu można zwiedzić tę część wyspy zupełnie za darmo. 

Jeśli chodzi o przemieszczanie się po drogach, najlepszym sposobem jest wypożyczenie skutera. To znów całkiem niedroga opcja - za 5$ i koszt paliwa można korzystać z pojazdu przez cały dzień. W ten sposób nie będziecie uzależnieni od kierowcy autobusu, który zatrzymuje się tylko w wyznaczonych miejscach, nie zawsze stosując się do godzin w rozkładzie.

Wypożyczenie kajaka to koszt rzędu 8$ za godzinę, każda kolejna kosztuje 1$ więcej, więc bardziej opłaca się zaklepać sprzęt na nieco dłuższy okres czasu, tym bardziej, że jest co zobaczyć: malownicze wioski rybackie, małe bezludne wysepki z pięknymi plażami oraz niezwykłe widoki na panoramę zatoki Ha Long.

Pozostałe wyspy Ha Long

Ze szmaragdowych wód zatoki wyłaniają się setki innych ciekawych wysp. Każda z nich ma swój jedyny, unikalny kształt, najczęściej związany z nazwą miejsca. Wyspa Smok kształtem nawiązuje do smoczej sylwetki, a wyspa Walka-Kogut wygląda niczym para walczących kogutów. 

Niedaleko Cat Ba Island znajduje się też Małpia Wyspa, która zamieszkiwana jest przez liczne gatunki małp. Warto się tam wybrać, ponieważ zwierzęta są niezwykle przyjacielskie, choć lubią nieco dokuczyć turystom. Szczególnie należy uważać na cenne rzeczy i jedzenie, które małpki mogą je sobie wziąć. Nawet się nie zorientujecie, kiedy Wasza kanapka wyląduje w łapkach zwinnego zwierzęcia.

Większość wysp jest zupełnie niezamieszkana, głównie ze względu na fakt, że są to po prostu skały. Jednak na wielu z nich można podziwiać fantastyczny świat przyrody, w którym pięknie prezentują się malownicze groty, tajemnicze jaskinie i tunele wydrążone przez żywioły takie jak woda czy wiatr. Do tych nieodkrytych zakątów zatoki Ha Long, najlepiej dotrzeć kajakiem. Podczas odpływów, śmiałkowie mogą próbować swoich sił w wąskich przesmykach i spektakularnych jaskiniach częściowo wypełnionych wodą.

Na wyspie Tuan Chau z kolei znajduje się jedna z najwspanialszych grot w okolicy i może stanowić wyzwanie, ponieważ wejście do niej znajduje się dość wysoko. Oznacza to, że aby odkryć jej uroki, należy się wspiąć. We wnętrzu czeka niemała nagroda - mnóstwo mieniących się w słońcu stalagmitów i stalaktytów, które razem tworzą wspaniały widok.

Podobna sceneria czeka w grocie Trinh Nu na Bo Hon Island. Z miejscem związana jest legenda o porwaniu pięknej córki rybaka. Uprowadzona dziewczyna postanowiła popełnić samobójstwo by ochronić rodzinę przed hańbą. Podobno jej duch do dziś błąka się po jaskini. W zatoce znajduje się całe mnóstwo innych, tajemniczych wysp, które tylko czekają na odkrycie przez dociekliwych podróżników. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej