Gotlandia: Prosta droga na wyspę

W średniowieczu ta położona na północ od Gdańska wyspa stanowiła centrum handlowe w tej części Bałtyku. Jej stolica, Visby, znaczeniem i bogactwem dorównywała Paryżowi i Londynowi. Należała też do Hanzy. Miasto założone zostało przez Wikingów.

Reklama

Średniowieczny zespół miejski z okalającymi go murami obronnymi jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Co ciekawe, wzniesiono je do ochrony zamożnych kupców przed biedną ludnością wyspy.

Labirynt wąskich, brukowanych uliczek Visby najlepiej poznawać pieszo lub na rowerze. W południowej części miasta można obejrzeć ruiny zamku Visborg. W budynku dawnej gorzelni mieści się Gotlands Fornsal Museum, w którym zgromadzono pamiątki historii wyspy. Z murów obronnych roztacza się piękna panorama na położone w dole Visby i morze.

Warto odetchnąć przy kawie

Po spacerze warto odetchnąć przy kawie lub coś zjeść. Najwięcej kawiarenek i restauracji zlokalizowanych jest wzdłuż Adelsgaten, na Wallersplats, przy Hästgaten lub Strandgaten. Nocne życie koncentruje się w porcie i jego najbliższej okolicy. Sama Gotlandia to istny raj dla zwolenników kilkudniowych wycieczek rowerowych. Na dwóch kółkach można dojechać tutaj wszędzie i, co ważne, czuć się bezpiecznie. Prawa rowerzystów są tu wszędzie szanowane.

Jak dojechać

Wygodnym rozwiązaniem jest rejs promowy z Gdańska do Nynashamn we wschodniej Szwecji, a następnie z Nynashamn do Visby.

Połączenie to jest najczęściej wybierane przez turystów wyjeżdżających z Polski z uwagi na niewielką odległość jaka dzieli Nynashamn i Sztokholm.

Dzięki temu wyjazd na Gotlandię można wzbogacić o zwiedzanie stolicy Szwecji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Rewia

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej