​Glasgow - 24 godziny w największym szkockim mieście

Architektoniczne perełki, piękne ogrody, średniowieczna historia... To tylko niektóre z atrakcji wyróżniających Glasgow spośród innych szkockich miast. 24 godziny w europejskiej stolicy kultury to za mało, by poznać wszystkie jej zakamarki, ale wystarczająco, by zachować się w jej unikatowym klimacie. Rozpocznijmy nasze zwiedzanie!

Zdjęcie

George Square w Glasgow /123/RF PICSEL
George Square w Glasgow
/123/RF PICSEL

Kilka słów o mieście

Glasgow to największe miasto w Szkocji położone nad rzeką Clyde. Jego historia sięga XVIII wieku - zostało założone przez handlujących za oceanem kupców jako ich "bezpieczna przystań". To tutaj wznosili swoje luksusowe kamienice i zakładali magazyny, by wypełnić je towarami z Nowego Świata. 

Dziś Glasgow stanowi jeden z najważniejszych ośrodków artystycznych i oświatowych w kraju, o czym świadczy przyznany mu w 1990 roku status "Europejskiego Miasta Kultury". Nie bez powodu trafia ono na listy miejsc naprawdę wartych odwiedzenia - przepiękna architektura w połączeniu z unikatowym szkockim klimatem sprawiają, że nawet chwila spędzona w tym niezwykłym mieście pozostanie nam w pamięci na bardzo długo.

Reklama

Atrakcje Glasgow - jak najlepiej wykorzystać 24 godziny w centrum?

Podczas pobytu w Glasgow należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego niepowtarzalny styl zabudowy. Sztuka secesyjna miesza się z renesansową, a na każdym kroku możemy natknąć się na jedyne w swoim rodzaju architektoniczne cuda. Najlepszym przykładem są budynki przy George Square, a szczególnie ratusz z siedzibą władz miasta i znajdująca się na środku placu kolumna z figurą Waltera Scotta. 

Podążając na wschód trafimy do dawnej dzielnicy kupieckiej, w której obecnie mieszczą się głównie kawiarnie i restauracje. Warto zatrzymać się tam na chwilę na obiad lub lunch. Dla miłośników sztuki sakralnej punktem nie do ominięcia powinna stać się Katedra św. Mungo. 

Jej najstarsza część może pochwalić się niemal 800-letnią historią. Jeszcze chwila relaksu w Ogrodzie Botanicznym pełnym unikatowych okazów przyrodniczych i czas zwiedzić któreś z lokalnych muzeów. A jest z czego wybierać!

Szkockie muzea i galerie

Zmęczeni architektonicznymi zabytkami, koniecznie udajmy się do któregoś ze szkockich muzeów. Panująca w nich atmosfera jest naprawdę niezwykła, dlatego warto wybrać jedno z interesujących nas miejsc i poświęcić na wizytę w nim kilka godzin. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na Muzeum Transportu - to świetna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Znajdziemy tam m.in. ogromne modele tramwajów, statków i lokomotyw. Równie interesująca okazuje się Galeria Sztuki Współczesnej. Wystawa obejmuje nowoczesne instalacje, malarstwo i rzeźbę, a sam pochodzący z XVIII wieku budynek został uzupełniony futurystycznymi elementami architektury. Na jego dachu zobaczymy słynną i kojarzoną z Glasgow lustrzaną mozaikę.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również