​Genua - serce włoskiej Ligurii

Genua to największy port w całych Włoszech, a jednocześnie jedyne miasto na Półwyspie Apenińskim, które do dziś zachowało klimat dawnej republiki nadmorskiej. Takiej atmosfery nie znajdziecie już ani w Wenecji, ani w Pizie. Co o tym zadecydowało? Przekonajcie się sami, odwiedzając to piękne miejsce.

Zdjęcie

Genua /123/RF PICSEL
Genua
/123/RF PICSEL

Poznajcie Ligurię

Liguria - północno-zachodni odcinek włoskiego wybrzeża, to region od wielu lat cieszący się uznaniem pośród podróżników. To wspaniałe miejsce, by połączyć typowo wakacyjne rozrywki - wypoczynek na plaży i morskie kąpiele - ze zwiedzaniem i poznawaniem miejscowej kultury. A Włochy z pewnością temu sprzyjają, szczególnie ze względu na fakt, iż pod tym względem nie są monolitem. 

Ze względu na zawiłe losy historyczne nawet sąsiadujące ze sobą miasteczka potrafią bardzo się różnić. Doskonałym przykładem na to może być Genua. Niekwestionowana stolica regionu, pozwoli Wam z jednej strony doświadczyć najprawdziwszej atmosfery portowego miasta, z drugiej zaś zachwyci swoimi zabytkami. 

Reklama

To wspaniałe miejsce do rozpoczęcia wyprawy po całym wybrzeżu - i jednocześnie jej obowiązkowy punkt. Jeżeli chcielibyście odwiedzić Genuę, najtańsze połączenie lotnicze i sprawdzony, cieszący się dobrymi opiniami gości hotel zarezerwujecie na City Break Liguria.

Spacer caruggi

Wizytę w Genui warto rozpocząć od spaceru tutejszą starówką. Ulice w tym włoskim mieście są tak specyficzne, że doczekały się nawet własnej nazwy. Nadano im przydomek caruggi. Co ciekawe, w znacznej większości zachowały one swój średniowieczny kształt - z niewielkimi elementami renesansowymi i barokowymi. 

Są tak wąskie, że często całymi dniami pozostają w półmroku - pomimo pięknej, słonecznej pogody, która tutaj panuje. Spacer uliczkami starego miasta będzie ciekawym przeżyciem nawet wówczas, jeżeli nie zdecydujecie się zwiedzić żadnego z tutejszych zabytków. Warto przyjrzeć się frontom kamienic - niektóre są bogato zdobione, wykonane z marmuru. Takie rezydencje i pałace przypominają, jak bogatym i wpływowym miastem była kiedyś Genua.

Warto wspomnieć o znajdującym się tutaj Domu Kolumba. To ciekawy budynek, odrestaurowany po zniszczeniach wojennych. Co ciekawe, niewiele ma jednak wspólnego z postacią, której nazwisko nosi. Włosi nazwali tak dom, chociaż odkrywca nigdy w nim nie mieszkał - należał on po prostu jego ojca. 

To dość niesamowite, jaką legendą obrosła postać Krzysztofa Kolumba - podobnych, jak to miejsc, można znaleźć w nadmorskich miastach europejskich co najmniej kilka, a sami Włosi niespecjalnie przejmują się tym, że prawda na temat budynku i jego dawnych lokatorów dawno wyszła na jaw.

Villa Durazzo - Pallavicini

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Genui jest Villa Durazzo - Pallavicini. To piękny kompleks parkowy utrzymany w stylu angielskiego romantyzmu, powstały w XVII wieku, ale później przebudowany w zgodzie z obowiązującą modą. Jest tu bardzo romantycznie, będzie to więc wspaniałe miejsce dla tych, którzy na wakacje do Genui wybierają się ze swoją drugą połową. 

W ogromnym i niezwykle zadbanym ogrodzie ze stawem umieszczone zostały urocze pawilony, przedstawiające kultury różnych zakątków świata, również te historyczne. Można tu więc zobaczyć zarówno antyczne rotundy z kolumnadami, jak i pagody charakterystyczne dla wschodnich krajów. Bardzo ciekawa jest także grota nawiązująca do utworów jednego z najważniejszych włoskich literatów - Dantego.

Porto Antico

Będąc w Genui, nie można ominąć oczywiście portu. W końcu to właśnie nadmorskie położenie miało największy wpływ na charakter tego miasta. Bardzo interesujący jest Porto Antico, który całkiem niedawno został zrewitalizowany. Chodziło nie tylko o odnowienie zabytków, ale również o nadanie temu miejscu nieco nowszego oblicza.

Z tego względu w projekt zaangażowano Renzo Piano - jednego z najsłynniejszych architektów ostatnich lat, "ojca" m.in. paryskiego Pompidou. Jego instalacje, które stanęły w Genui można oczywiście nazwać dziwnymi, ale z pewnością są bardzo ciekawe. Faktycznie wzbogaciły krajobraz i sprawiły, że stał się nieco bardziej nowoczesny. 

Dzięki rewitalizacji Porto Antico okazał się świetnym miejscem do organizacji imprez plenerowych - i od tej pory nieustannie odbywają się tutaj  różnego rodzaju festiwale.

Pałace

Oczywiście, Genua to nie tylko port i starówka. Nie można zapomnieć o tym, że miasto niegdyś było potęgą na skalę europejską, a pamiątką po tych czasach są między innymi wspaniałe pałace. Ślady dawnego bogactwa znajdziecie na Via Balbi - to właśnie tu znajdują się najbardziej okazało rezydencję. 

Warto zwiedzić dawny dom rodziny Balbi, gdzie obecnie mieści się Galleria Nationale di Palazzo Reale. Oprócz niesamowitego wystroju, wręcz ociekającego złotem i zdobieniami, uwagę zwracają zgromadzone tu dzieła sztuki - między innymi kolekcja obrazów van Dycka.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej