​Genua - największe atrakcje, ciekawe miejsca

Północne Włochy co roku przyciągają spragnionych pięknej pogody i wypoczynku turystów. Malownicze wybrzeże Morza Śródziemnego, niewielkie miasteczka u podnóża gór, ich wąskie uliczki z powtykanymi gdzieniegdzie zabytkami... Czego więcej chcieć od życia?

Zdjęcie

Piazza De Ferrari w Genui /123/RF PICSEL
Piazza De Ferrari w Genui
/123/RF PICSEL

Co wyróżnia Genuę od innych miast wybrzeża?

Jeszcze kilka lat temu mogłoby się wydawać, że zupełnie nie warto zapuszczać się w okolice Genui. Długa historia związana z niezwykle gwałtowną ekspansją morską i ciągłym rozwojem infrastruktury portowej oraz przemysłu sprawiła, że z miejsca kojarzonego raczej z dobrze prosperującymi uczelniami i pierwszym europejskim bankiem pozostało niewiele. 

Miasto uznawano raczej jako przystanek, z którego wyjeżdżano na północ, w kierunku Mediolanu, lub na wschód, by odwiedzić znaną z pięknych zabytków Florencję. Nadszedł jednak czas, by zmienić myślenie i zainteresować się tym, co ma do zaoferowania sama Genua. A jest tego naprawdę sporo! XXI wiek przyniósł okolicy dużo dobrego - odrestaurowano starówkę, powstały tętniące życiem restauracje i winiarnie, a nawet wpisano dawną część miasta na listę dziedzictwa światowego UNESCO. 

Reklama

Mimo że w średniowieczu Genua nie posiadała wyraźnego centrum, w którym odbywał się cotygodniowy targ i najważniejsze miejskie wydarzenia, to obecnie wszystko obraca się wokół Piazza De Ferrari. To tam zaczniemy naszą wycieczkę ulicami tej malowniczej nadmorskiej miejscowości.

Atrakcje Genui

Spacer po mieście należy koniecznie rozpocząć na Piazza De Ferrari. Plac ten stanowi łącznik pomiędzy nowszą a starszą częścią zabudowań Genui, będąc jednocześnie miejscem spotkań jej mieszkańców i, jak większość okolicznych zakamarków, gratką dla turystów. Znajduje się przy nim XVII-wieczny pałac dożów oraz wiele niewielkich klimatycznych kawiarni, w których warto zatrzymać się chociaż na chwilę, by w pełni poczuć atmosferę miasta. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Genui jest rekonstrukcja domu Krzysztofa Kolumba. 

Prawdopodobnie właśnie w jego murach spędził swoją młodość ten słynny żeglarz. Obecnie znajdziemy tam muzeum z wystawą poświęconą wielkiemu odkrywcy. Równie ciekawymi eksponatami może pochwalić się Pałac Doria Tursi, ulokowany przy głównej arterii miasta - alei Via Garibaldi. Rezydencja mieści w sobie jedyne w swoim rodzaju muzeum sztuki i ratusz. 

Miłośnicy sztuki koniecznie muszą udać się także do Pałacu Bianco - jego zbiory zawierają takie arcydzieła, jak prace Caravaggia i Veronese'a. Interesujący jest również sam port, w którym co roku odbywa się ogromny zlot jachtów. Warto wybrać się tam właśnie w październiku, by móc podziwiać zgromadzone w nim okręty z całego świata. Jeszcze tylko rzut oka na Porta Soprana, czyli średniowieczną miejską bramę i do wnętrza katedry San Lorenzo - i można ruszać na podbój lokalnych restauracji.

Lokalna kuchnia

Genueńskie potrawy zachwycają nie tylko oryginalną różnorodnością, ale także dostępnością - sekrety miejscowej kuchni poznamy w każdej, nawet najmniejszej knajpce. Fantastyczne dania oparte na darach morza to jeden z wielu wabików, przyciągających podróżników właśnie na włoskie wybrzeże. Koniecznie musimy spróbować wywodzących się z okolicznych ziem ravioli i ich mniejszą wersję pansotti, z pysznym orzechowym sosem. 

Wszędzie dostaniemy także przyrządzane na różne sposoby ryby i gnocchi z pesto - każdy mieszkaniec Genui dumnie wskaże, że ten popularny sos również wymyślono w jego mieście. Za to na śniadanie wybierz się do jednej z cukierni lub kawiarni. Najlepsze będą słodkie rogaliki lub ciastka z kremem. Polecamy!

Wyjazd z dziećmi - co zobaczyć w Genui?

Odpowiedź jest prosta - największe w Europie oceanarium! Zbudowany w 1992 roku kompleks to świetna atrakcja zarówno dla naszych pociech, jak i dla... nas. Dość wysokie ceny nie zniechęcają tysięcy turystów, którzy co wakacje tłumnie odwiedzają to niezwykłe miejsce. W obrębie gigantycznego akwarium znajduje się 6000 gatunków zwierząt m.in. rekinów, delfinów, pingwinów i pięknych kolorowych ryb. 

Poprowadzone pod wielkimi zbiornikami wodnymi tunele pozwalają na poznanie barwnego oceanicznego świata z innej perspektywy. Idealny sposób na spędzenie wolnej od zwiedzania zabytków chwili.

Kilka wskazówek i informacji praktycznych

Klimat śródziemnomorski panujący na wybrzeżu Włoch sprzyja wypoczynkowi i aktywnemu zwiedzaniu. Możemy spodziewać się wysokich temperatur i ładnej pogody niemal każdego dnia lata. Warunki są idealne do pływania, gdyż morskie wody ocieplają się nawet do 23°C. 

Podróż do Genui można zaplanować na wiele sposobów, lecz zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest dojazd samochodem. Trasa z Polski nie należy do bardzo długich, a ułatwiają ją liczne autostrady i drogi szybkiego ruchu. Wybierając samolot musimy się liczyć z przesiadką na pociąg (np. w Mediolanie) lub promem z innego włoskiego miasta.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej