Gdzie warto pojechać jesienią?

Pochmurna aura potrafi popsuć humor - puśćcie wodze fantazji, spakujcie walizkę i wybierzcie się w podróż. Jesień to idealna pora na zwiedzanie - po sezonie jest taniej i nie ma już upału, kolejek ani tłumu turystów. O pogodę też nie trzeba się martwić, jeśli wybierze się odpowiedni kierunek. W Europie to niemal ostatnia szansa, aby cieszyć się słońcem, wykąpać w morzu, a przy odrobinie szczęścia nawet zaznać relaksu na plaży. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się właśnie jesienią.

Zdjęcie

Rzym w kolorach jesieni wygląda przepięknie /123/RF PICSEL
Rzym w kolorach jesieni wygląda przepięknie
/123/RF PICSEL

Zawsze jest czas na Rzym...

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, niezależnie od pory roku. Jesień, wbrew pozorom, sprzyja wyjazdom - spacery pozwalają na zwiedzanie w klimacie posezonowego spokoju. Siedem wzgórz Wiecznego Miasta jesienią wygląda naprawdę olśniewająco. Słońce wydobywa paletę odcieni, a pogoda sprzyja nie tylko spacerom, ale i rejsom po Tybrze. 

Gdzie jechać jesienią na urlop?

Jesień to nie tylko czas nadrabiania lekturowych zaległości i siedzenia z kubkiem ciepłej herbaty w dłoniach. To również pora, kiedy można, po sezonie, wybrać się na niezapomniane wakacje. Gdzie wyruszyć, by poczuć ciepło słońca? Oto nasze propozycje. czytaj więcej

W listopadowy weekend można podziwiać zabytki, ale też błądzić bez celu, dając się uwieść miastu. 

Reklama

Ponadto jesienią w Rzymie bywa gorąco, choć warto zabrać bluzę lub chustę, aby móc zakryć ramiona, dekolt i kolana - jeśli w planach mamy zwiedzanie Watykanu. 

Dojście tutaj z centrum Rzymu (dworzec Termini) zajmuje około godziny, wliczając po drodze cappuccino. 

Koniecznie trzeba się wybrać także na słynne we Włoszech lody - tradycyjne waniliowe lub czekoladowe z bitą śmietaną ‘gelato con panna’, ale i na te o niespotykanym smaku, m.in. cebuli. 

Na rozsławionym przez Czesława Miłosza placu Campo de' Fiori jesienią delektować się można też winem vino novello oraz pieczonymi kasztanami, które kupimy wtedy niemal na każdym straganie. 

Jak jeszcze można zachęcić do wyjazdu? Cóż, tańszych lotów do Rzymu i niższych cen hotelu nie znajdziecie o innej porze roku.

Amsterdam w aurze jesieni

Mimo że w Amsterdamie, stolicy Holandii, najpiękniej jest w kwietniu, gdy kwitną tulipany, warto się przekonać, jakiego uroku nabiera ono w aurze jesiennej. Wzdłuż kanałów można do woli spacerować i podziwiać atrakcje - słynny plac Dam, wiatrak De Gooyer, zabytkowe kamienice wyglądające jak domy na wodzie. 

Zdjęcie

Po Amsterdamie najlepiej poruszać się na rowerze /123/RF PICSEL
Po Amsterdamie najlepiej poruszać się na rowerze
/123/RF PICSEL

Każdego turystę zauroczy paleta barw podziwiana jesienią w licznych ogrodach. To miasto wymarzone na jesienne spacery - jest czysto, ciepło i aromatycznie, a po drodze można wstąpić po kawę oraz kanapkę ze śledziem. 

Miasto słynie z rowerów i mostów, warto więc zwiedzać je na dwóch kółkach lub łodzią - w Holandii nie ma przymrozków. Może nas za to spotkać niewielki deszcz - warto się przed nim schować w Centrum Nauki NEMO, Pałacu Królewskim lub udać się na zakupy do centrum handlowego De Bijenko. Warte uwagi są też muzea - spośród ponad 50 obowiązkowo trzeba wybrać się do Muzeum van Gogha, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł malarza, Muzeum Narodowego, a także do Domu Rembrandta, zabytkowego budynku z 1606 roku. 

Jeśli jednak szukacie rozrywek - wybierzcie się do Muzeum Marihuany, Haszyszu i Konopi albo Muzeum Seksu. W końcu Amsterdam to również miasto słynące z tolerancji i otwartości na świat...

Dubrownik - adriatycka Perła

Zdjęcie

Jesienią w Dubrowniku nie ma już takich tłumów /123/RF PICSEL
Jesienią w Dubrowniku nie ma już takich tłumów
/123/RF PICSEL

Jesienią wybierzmy się do Dalmacji - to najpiękniejszy pas wybrzeża Chorwacji i całego Adriatyku - słynącej z miejsc o starożytnym rodowodzie, ale przede wszystkim z Dubrownika, serca regionu. Niezmiennie od lat zajmuje on pozycję lidera wśród chorwackich miast, gdyż kusi piękną, zabytkową Starówką, bez wątpienia jedną z najpiękniejszych w Europie. 

Warto podziwiać tę Perłę Adriatyku tuż po sezonie, gdyż w okresie wakacyjnym przeżywa oblężenie. Jesienią jest nadal pięknie, a tłum turystów nie będzie psuł widoków i wrażeń. Dubrownik widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - warto odkrywać jego uroki, choć na pewno nie zdążymy ich poznać w zaledwie jeden dzień! 

Szybko zrozumiecie, dlaczego określany bywa jako miasto-zabytek. Wielka Fontanna Onufrego, gotycko-renesansowy pałac Sponza, kolumna Rolanda, kościół św. Zbawiciela, główna ulica Placa, wreszcie mury obronne - to jedynie szczyt listy! Nie bez powodu właśnie nad Adriatykiem wybrano scenerię do kultowego już serialu "Gra o Tron". W sercu Dubrowniku zjemy też najlepsze mule duszone w białym winie, przepyszne krewetki czy królewską doradę - koniecznie z lampką lokalnego białego wina.

Najpiękniejsza jesień w Pradze...

Zdjęcie

Praga w jesiennym wydaniu /123/RF PICSEL
Praga w jesiennym wydaniu
/123/RF PICSEL

Każda pora roku jest znakomita, aby wybrać się do Pragi - latem rozkwita życie towarzyskie, a jesienią przyroda przybiera tu magiczne barwy. Obok słynnego, barokowego mostu Karola wypływają w rejs statki i łodzie, a nieopodal brzegu działają piwiarnie z czeskim piwem, które doskonale rozgrzewa w chłodniejsze wieczory. 

Kufel złocistego trunku serwowany do kaczki z modrą kapustą i czeskimi knedlikami umili każdy dzień, a ogrody w Růžovým Sadie, na wzgórzu Petřín czy przy pałacu mienią się niezwykłą paletą barw, mieniącą się w jesiennym słońcu. 

Spacery po zabytkowym rynku, legendarnej Złotej Uliczce, wzgórzu Wyszehradzkim czy do zamku na Hradczanach pozwolą odkryć wam wszelkie uroki Pragi, których w tłumie turystów nie dostrzeglibyście latem. Z mostu Karola, jednego z najsłynniejszych mostów w Europie, widok na miasto zapiera dech. 

Charakterystyczne kolorowe kamieniczki, secesyjne zabytki, wspaniałe ogrody czy malownicze wzgórza podziwiane jesienną porą sprawią, że można w pełni zrozumieć, dlaczego Praga nosi miano Złotej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej