​Gdzie na sylwestra? Na Maderę!

Coraz chętniej na sylwestra wybieramy się gdzieś daleko - już nie tylko do słynnych miast europejskich, ale coraz częściej także na egzotyczne wyspy. Idealnym kompromisem będzie Madera, portugalski "ogród na Atlantyku". Można tu poczuć smak szampańskiej zabawy w miejscu, gdzie każdego roku odbywa się jeden z największych pokazów sztucznych ogni na świecie!

Zdjęcie

Na Maderze odbywa się jeden z największych na świecie pokazów sztucznych ogni /AFP
Na Maderze odbywa się jeden z największych na świecie pokazów sztucznych ogni
/AFP

Zabawa na plaży

Impreza w modnym klubie czy na plaży? A może na urokliwej starówce? Na Maderze można spędzić sylwestra i powitać Nowy Rok wyjątkowo. W stolicy wyspy, Funchal, Nowy Rok witany jest bardzo hucznie i okazale, jak to w Portugalii.

Miasto słynie z najpiękniejszego w całej Europie pokazu sztucznych ogni. W sylwestra na ulicach Funchal każdego roku bawi się niemały tłum mieszkańców oraz turystów z całego świata. 

Reklama

Jeżeli nie wybierzesz sylwestra pod chmurką, to pozostają niesamowite kluby i romantyczne wybrzeże. Obok Lizbony to właśnie Madera znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc w Portugalii. Trudno się temu dziwić!

Najsłynniejszy pokaz fajerwerków

Pokaz fajerwerków w Funchal zawsze gromadzi tysiące ludzi z całego świata. Turyści są gościnnie przyjmowani przez mieszkańców, a madera (portugalskie wino) leje się obficie i smakuje wybornie. 

To właśnie na Maderze w sylwestra 2006/2007 pobito rekord Guinnessa i odpalono 66 300 petard! W kolejnych latach było równie spektakularnie. Trudno wyobrazić sobie taki pokaz, lepiej zobaczyć go na własne oczy, zwłaszcza że coraz łatwiej o tanie loty na Maderę.

Zabawa na całego

Portugalczycy kochają i potrafią się bawić - wykorzystują do tego niemal każdą chwilę i okazję. Sylwestrowa impreza w sercu Funchal obfituje nie tylko w pokaz sztucznych ogni, ale także koncerty i degustacje.

Madera kusi nie tylko przygotowanymi atrakcjami i najhuczniejszą noworoczną imprezą, ale i ozdobami świątecznymi niczym z bajki! Labiryntem wąskich uliczek starówki można podążać za dźwiękami muzyki i okrzykami tłumu... aż dojdzie się nad brzeg morza, na jedną z plaż.

Sylwester na plaży

Na wyspie można spędzić sylwestra na uroczej piaszczystej plaży, gdzie mieści się sporo klubów i dyskotek. Co ciekawe, na niektórych plażach napotkamy piasek prosto z... Sahary! Amatorzy zabaw w tętniących życiem barach nad brzegiem oceanu powinni udać się do Calheta lub Machico. Z kolei naturalne piaszczyste plaże znajdują się nieopodal, na wysepce Porto Santo.

Madera słynie także z plaż żwirowych i kamienistych, ale odpowiednio przygotowanych dla turystów. Tętniących życiem klubów nie brakuje na żadnej z nich!

Imprezy trwają w nich do białego rana, szampan i portugalskie wina leją się strumieniami, a za świetną i pełną radości atmosferę odpowiadają Portugalczycy, którzy radość życia mają we krwi... Na zachętę można dodać, że w grudniu i styczniu temperatura sięga tu 20°C.

Moc atrakcji

Madera będzie wyjątkowym miejscem nie tylko na powitanie Nowego Roku - warto skorzystać z okazji i spędzić na niej więcej czasu. W końcu słynie przede wszystkim jako "wyspa wiecznej wiosny", gdyż słońce gości na niej niemal przez okrągły rok. Zachwyca pogodą i położeniem na Oceanie Atlantyckim. Lasy wawrzynowe widnieją na liście UNESCO, a około 2/3 powierzchni wyspy zajmuje rezerwat przyrodniczy. 

Panujący tu klimat sprzyja wypoczynkowi - w styczniu średnia temperatura wynosi 16°C. W samym Funchal jest co zwiedzać - kolejka górska, ogrody czy winiarnie będą dobre na początek.

Na Maderze warto przede wszystkim ruszyć w góry - do tajemniczych i malowniczych miejsc, takich jak Dolina Zakonnic czy klif Cabo Girao, warto wykąpać się w basenach Porto Moniz i wdrapać się na Pico Ruivo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również