Friuli - Wenecja Julijska

Jesienią, na przełomie września i października, autonomiczny region na północy Włoch, Friuli-Wenecja Julijska, wygląda najpiękniej. Można tu wędrować po dziewiczych terenach Alp Julijskich i korzystać z jeszcze ciepłych wód Adriatyku. Malownicze krajobrazy: skaliste szczyty, łagodne wzniesienia i nadmorskie niziny z płytkimi lagunami i złocistymi plażami gwarantują udany urlop.

Zdjęcie

Zamek Miramare w Trieście /123/RF PICSEL
Zamek Miramare w Trieście
/123/RF PICSEL

Miłośnicy gór powinni wjechać na szczyt Monte Lussari (1770 m n.p.m.), żeby zobaczyć kapliczkę zbudowaną przed wiekami dla przybywających tu pielgrzymów. Latem góra jest znakomitym punktem wypadowym na górskie szlaki, zimą staje się centrum narciarstwa z wieloma trasami zjazdowymi. Każda pora roku gwarantuje wspaniałe widoki ze szczytu. Można tu przenocować i posilić się w restauracji Al Rododendro, gdzie o turystów troszczy się medalistka olimpijska w biegach narciarskich - Gabriella Paruzzi.

Prawdziwej atmosfery włoskich historycznych miasteczek zakosztujemy w Udine, pełnym uroczych zaułków, lub w starożytnej Akwilei słynącej z niezwykle pięknych mozaik w bazylice Wniebowstąpienia Matki Bożej. Warto odwiedzić nadmorski port Marano Lagunare i stamtąd wyruszyć łodzią motorową, by podziwiać chatki rybaków zbudowane na wysepkach płytkiej laguny, a potem dotrzeć do Lignano. W tym prawdziwym adriatyckim kurorcie możemy, po trudach podróży, oddać się błogiemu lenistwu na piaszczystej szerokiej plaży.

Reklama

W.D.

WARTO WIEDZIEĆ

Podróż - najlepiej samochodem przez Wiedeń i Graz. Podróż trwa nie dłużej niż 12 godzin. Noclegi: W Lignano jest wiele pensjonatów i hoteli. Sprawdzony adres: www.ericahotel.it - to trzygwiazdkowy hotel Erica położony blisko plaży. W Sutrio jest wiele kwater prywatnych, którymi zawiaduje wspólna recepcja. Informacje www.turismofvg.it

Alpy Julijskie to łańcuch górski na granicy Włoch i Słowenii. Rozciąga się równoleżnikowo do ok. 100 km. Jest ulubionym miejscem wędrówek turystów z Austrii, Niemiec i Słowenii.

Obowiązkowo w Wenecji Julijskiej:

Region słynie z białych win. Jego symbolem jest Friulano, a najcenniejsze wina to Ramandolo i Picolit. Wina podaje się do obiadu, kolacji i jako aperitif. Restauratorzy serwują je w ozdobnych dzbankach. Posiłki kończy zwykle espresso i kieliszek grappy: mocnego alkoholu powstałego na bazie destylacji wytłoczyn, pestek i gałązek pozostałych z procesu produkcji wina.

Podmorski tunel

Lignano to prawdziwy kurort. Oprócz ciągnących się kilometrami piaszczystych plaż, na turystów czekają kasyna, porty żeglarskie, hala sportowa z basenem olimpijskim. Dużo atrakcji jest dla dzieci: place zabaw, park dinozaurów, ogród zoologiczny i wielkie akwarium – tunel podmorski, przez którego szklany dach i ściany można oglądać życie w morzu.

Laguna di Marano

Warto zwiedzić stare domki rybackie casane, budowane na naturalnych i sztucznych wyspach. W jednym mieści się restauracja, której właściciel serwuje dania z lokalnych gatunków ryb i wino oraz śpiewa włoskie przeboje. Można odbyć rejs po lagunie.

Kuchnia lokalna

Grillowane bakłażany z kawałkami pomidorów na listkach rukoli to prawdziwy przysmak. Na kuchnię regionu wpłynęła kuchnia austriacka, są też smaczki z pobliskiej Słowenii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej