​Filipiny - jak dojechać, poruszanie się po kraju

Powiedz "tak" niezapomnianej przygodzie na Filipinach! Aby jednak móc wybrać się na swój wymarzony urlop, konieczne będzie odpowiednie zaplanowanie podróży. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym bezproblemowo zorganizujesz zarówno przelot do tego wyspiarskiego kraju, jak i przejazdy pomiędzy jego największymi atrakcjami. Taxi, prom, a może samolot? Sprawdź, który środek transportu okaże się najszybszy i najtańszy!

Zdjęcie

Samolot nad Manilą, stolicą Filipin /123/RF PICSEL
Samolot nad Manilą, stolicą Filipin
/123/RF PICSEL

Jak dolecieć na Filipiny?

Niestety na bezpośrednie loty Polska-Manila nie będziemy jeszcze mogli liczyć przez dłuższy czas, a znalezienie bezprzesiadkowego połączenia z Europy obecnie również graniczy z cudem. W poszukiwaniu niedrogich biletów warto zajrzeć na strony internetowe porównywarek cenowych i zorientować się w ofertach różnych przewoźników. 

Musimy wziąć pod uwagę, że konieczne będzie międzylądowanie na Tajwanie, w Kuala Lumpur lub Hong Kongu, co poniekąd może się okazać doskonałą okazją do jednodniowej wycieczki. Pamiętajmy koniecznie, by mieć ze sobą bilet powrotny i ważny paszport - jeżeli będzie nam brakowało któregokolwiek z tych dokumentów, możemy nie zostać wpuszczeni na teren kraju.

Reklama

Przemieszczanie się pomiędzy miastami - taksówki i autobusy

Zarówno tubylcy, jak i przyjezdni najchętniej korzystają z usług firm autobusowych. Do wyboru mamy albo te o lepszym standardzie z luksusowymi fotelami, na które natrafimy zazwyczaj nocą, albo nieduże, lokalne, zazwyczaj gorszej jakości. 

Ten typ transportu wypada dość dobrze cenowo, szczególnie na dłuższych trasach. Jeżeli szukasz przygód, możesz również wybrać się na wycieczkę tzw. Jeepney'em, czyli autobusem bez ustalonych przystanków - wsiadając do niego, musisz liczyć się z tym, że niekoniecznie wysiądziesz tam, gdzie byś chciał. 

Mimo to, warto spróbować, chociażby dla rozrywki. Na terenie miast możemy również poruszać się taksówkami, które są stosunkowo tanie i bardzo szybkie. Uważajmy jednak na oszustów i pilnujmy kierowcy, by przy ruszaniu włączył taksometr - nawet jeśli przekonywać nas będzie, że jest zepsuty lub niepotrzebny.

Alternatywne środki transportu, czyli łódź i samolot

Jeżeli chcesz poodkrywać nie tylko największe miasta, ale również okoliczne wysepki, polecamy wybranie się na rejs łodzią. Ten środek lokomocji sprawdza się niestety tylko przy tych niezbyt oddalonych od siebie - a szkoda, bo jest wyjątkowo przyjemny. Częste kursy, sympatyczni przewoźnicy i piękna pogoda sprawiają, że rejs może być naprawdę sporą atrakcją, i to nie tylko dla dzieci! 

Mając jednak w planach zwiedzanie kilku większych wysp, możesz szybko zauważyć, że wygodniejszy niż kilkugodzinne stanie na promie okaże się lot samolotem. Za bilet pomiędzy Manilą a Davao zapłacimy około 4000 peso, co naprawdę nie jest wygórowaną ceną. Podczas planowania podniebnej podróży należy pamiętać, by wybierać tylko sprawdzonych przewoźników - największymi firmami na archipelagu są Cebu Pacific, Asia Zest i Philippine Airlines.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej