Europejska Noc Muzeów w Londynie. Co warto zobaczyć?

Europejska Noc Muzeów z roku na rok staje się coraz popularniejsza, a tłumy przed polskimi galeriami świadczą o tym, że impreza podoba się również tym, którzy na co dzień stronią od tego typu rozrywek. Jeżeli chcielibyście wziąć udział w tegorocznej edycji, warto rozważyć wyjazd do któregoś z europejskich miast, na przykład Londynu, w którym zabawa zapowiada się wyśmienicie!

Zdjęcie

Muzeum Charlesa Dickensa w Londynie /AFP
Muzeum Charlesa Dickensa w Londynie
/AFP

To świetna okazja, żeby zwiedzić nowe miejsca, a dzięki Tanim lotom wciąż kupicie bilety w okazyjnych cenach!

Obecnie Noc Muzeów to ogromna impreza, w której udział bierze wiele miast z najróżniejszych krajów. Mało kto już pamięta, że jej początki były bardzo skromne, a sama idea narodziła się w Niemczech. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Berlinie w 1997 roku. Teraz, po blisko dwudziestu latach, to święto całonocnej zabawy na niemal całym kontynencie europejskim, a pomysłowość organizatorów nie zna granic. 

Reklama

Jeżeli ktoś spodziewa się, że to po prostu wieczór, kiedy galerie są czynne nieco dłużej, może przeżyć spory szok. Koncerty, wystawy plenerowe, gry miejskie, inscenizacje i wycieczki po najbardziej tajemniczych zakamarkach, które na co dzień są niedostępne, to tylko ułamek odbywających się atrakcji. O tym, co jeszcze zainspiruje Was w tym roku, będziecie mogli przekonać się już w połowie maja.

Noc Muzeów w Londynie

Brytyjska stolica to jedno z najważniejszych miejsc na mapie europejskiego muzealnictwa. Nie dość, że tutejsze galerie są znane i interesujące, to jeszcze znaczna część z nich jest dostępna dla każdego nieodpłatnie - co stanowi nie lada ewenement. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu będą miały miejsce jedne z najbardziej hucznych obchodów tegorocznej Nocy Muzeów na całym kontynencie. 

Obchody zaczną się już 14 maja i potrwają przez trzy dni - do 16. Całkowity plan imprezy wciąż nie jest znany  - część atrakcji będzie pewnie sporą niespodzianką. Jednak już te dotychczas zdradzone imprezy pokazują, że w tym czasie w Londynie nie będzie można się nudzić.

Dzień I - poznaj brudne sekrety brytyjskiej elity

W czwartek warto odwiedzić Notting Hill i znajdujące się tu Museum of Brands. Gwiazdą wieczoru będzie Sam Delaney - znany brytyjski dziennikarz, który tej nocy wprowadzi gości w najbrudniejsze sekrety angielskich polityków! Ma on zdradzić tajniki prowadzenia kampanii wyborczej i ujawnić tajemnice towarzyszące ostatnim z nich. 

Z pewnością można się spodziewać skandali, zabawnych anegdotek, a także merytorycznych wskazówek - autora można bowiem z pewnością nazwać specjalistą w dziedzinie mediów i PR-u. Równie interesujące jest także samo muzeum. To niezwykła galeria, która przedstawia historię reklamy na świecie. 

O wielu przedstawionych tu kampaniach pewnie już dawno zapomnieliście. To świetna okazja nie tylko do sentymentalnej podróży, ale także przyjrzenia się mechanizmom rządzącym rynkiem reklamy, które na co dzień pozostają dla jej odbiorców nieuchwytne. Wiele eksponatów w muzeum to bardzo pomysłowe instalacje, a kreatywność ich twórców udowadnia, że także ta działka ma swoich artystów!

Dzień II - w wiktoriańskim świecie Dickensa

Charles Dickens to jedna z postaci, które najbardziej kojarzą się z Wielką Brytanią. Genialny pisarz pozostawił w swoich utworach niezwykły portret społeczeństwa i rzeczywistości Anglii i samego Londynu. Chociaż nie zawsze jest on pozytywny, rodacy do dziś darzą go ogromnym sentymentem i szacunkiem. Obchody Nocy Muzeów nie mogły więc ominąć muzeum jego imienia!

Charles Dickens Museum znajduje się w Bloomsbury, w centrum Londynu. Siedziba stanowiła niegdyś dom pisarza, w którym miały miejsce najważniejsze wydarzenia w życiu - narodziny dzieci i sukcesy artystyczne związane z najlepszymi powieściami. Na co dzień można tu oglądać ogromną kolekcję pamiątek związanych z Anglikiem lub wziąć udział w wycieczce, podczas której w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki można przenieść się do czasów literata. 

Jeżeli lubicie takie atrakcje, z pewnością zainteresuje Was także to, co Muzeum przygotowało na wieczór 15 maja. Po zmroku będzie można w zupełności przenieść się do salonu wiktoriańskiej Anglii i sprawdzić, jak wówczas spędzano rozrywkowe noce. 

Od odczytów książek, przez skradanie się po kuchni, w której królować będą Dickensowskie przepisy, po drinki w ciepłym blasku świec... Ciekawe, czy podczas Nocy Muzeów w Bloomsbury ujrzycie odbicie duchów w kołatkach?

Dzień III - w gościnie u angielskiego księcia

Czy słyszeliście kiedyś o "Number 1, London"? To Apsley House - niesamowita rezydencja znajdująca się w samym centrum Londynu. Bywa też nazywana Muzeum Wellington ze względu na to, do kogo przynależy. Chociaż książę korzysta jeszcze niekiedy z pałacu, zdecydował się udostępnić go zwiedzającym. Na szczęście - jego wnętrza kryją niezwykłe kosztowności! 

Do jego skarbów należy m.in. licząca prawie sto pozycji cenna kolekcja malarstwa, zawierająca unikatowe dzieła doskonałych mistrzów. O skali jej kosztowności może świadczyć już choćby to, że została "złupiona" jednemu z członków rodziny Napoleona Bonaparte. Można tu obejrzeć m.in. płótna Velasqueza czy Rubensa. Zachwycający jest także sam wystrój pałacu. W takich wnętrzach nietrudno poczuć się iście po królewsku!

Wyjątkowość Nocy Muzeów w Apsley House polega przede wszystkim na tym, że dom nigdy nie był udostępniany gościom po zmroku. Kiedy zasłony zostaną zaciągnięte, a kryształowe żyrandole rozbłysną tysiącami iskier, odwiedzający przeniosą się w przeszłość, by poznać historię i tajemnice rezydencji.

Warto pamiętać, że wspaniałe atrakcje z pewnością przygotują także najbardziej znane londyńskie placówki, jak National Gallery, Tate czy Natural History Museum. Niezależnie od tego, czy chcecie wyruszyć na spotkanie z dinozaurami, czy wolicie wziąć udział w fascynujących pokazach i performensach współczesnych artystów, na pewno znajdziecie dziesiątki wydarzeń, w których z przyjemnością weźmiecie udział. 

A Londyn zachwycający jest także za dnia, kiedy urzeka swoimi zabytkami i niezwykłą architekturą. Zaplanujcie wspaniały brytyjski weekend z City Break Londyn, gdzie zarezerwujecie najtańszy przelot oraz sprawdzony i polecany przez podróżników hotel.

        

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również