Etna. Największy wulkan w Europie

Etna znajduje się na Sycylii we Włoszech. Jest obecnie największym i najwyższym czynnym stożkiem wulkanicznym w całej Europie.

Zdjęcie

Wybuch wulkanu Etna /123/RF PICSEL
Wybuch wulkanu Etna
/123/RF PICSEL

Jej stożek ma obwód 145 kilometrów u podnóża, zaś wysoki jest na 3340 metrów n. p. m.

Z krateru Etny wydobywają się stale pary i gazy, zaś w czasie erupcji bomby wulkaniczne i popioły. Co najciekawsze, Etna ma aż 270 kraterów pasożytniczych, czyli bocznych. Klimat w tym regionie jest śródziemnomorski, co skutkuje łagodnymi i krótkimi zimami, w okresie których występują bardzo gwałtowne burze. Lata są wyjątkowo suche.

Reklama

Życie w otoczeniu Etny

Dolne stoki Etny są bardzo gęsto zaludnione, uprawia się tam wiele roślin, prowadzi winnice i pielęgnuje sady. Na wysokości blisko trzech tysięcy metrów znajduje się obserwatorium wulkanologiczne.

Ludzie, mimo świadomości ryzyka osiedlania się na tych terenach stale budują nowe domy i zakładają tutaj rodziny. Gleby, które pokryte są popiołami wulkanicznymi są niezwykle urodzajne, stąd dobrze rozwija się rolnictwo. Bardzo dobrze prosperują plantacje pomarańczy, cytrusów, czy winorośli. Co najciekawsze, ludność darzy wulkan niezmiernym szacunkiem.

Ciekawostki o gigancie

Pierwsze wzmianki o wulkanie Etna pojawiają się nawet przed naszą erą. W jednym z utworów poetyckich o wybuchu wulkanów pada właśnie nazwa Etna.

Najwięcej książek o Etnie napisał Haroun Tazieff. Był również jednym z czołowych badaczy wulkanu na Sycylii.

Mitologia grecka również wspomina o Etnie w swoich opisach. Według jej przekazów we wnętrzu krateru Etny zamknięty został Hefajstos, bóg ognia, kowali i złotników. Był synem Zeusa i Hery, czyli najważniejszych bogów w mitologii greckiej. Niektóre historie mówią także o  tym, że krater to miejsce życia stugłowego olbrzyma, imieniem Tyfon.

Od 1987 roku powstał tutaj Park Narodowy Parco Nazionale dell'Etna. Na szczycie wulkanu przez około siedem miesięcy w roku zalega pokrywa śnieżna, co jest doskonałą okazją do uprawiania narciarstwa zjazdowego. W związku z tą atrakcją na zboczu Etny powstał kurort narciarski Piano Provenzana.

Przy okazji wulkanu

Udając się w okolice wulkanu Etna można skorzystać również z innych atrakcji, których w tym regionie nie brakuje. W niedalekiej odległości, bo sześćdziesiąt kilometrów od Etny znajduje się wioska Randazzo, zbudowana z lawy. 

Randazo jest ważnym węzłem wąskotorowej kolejki Circumetnea. Jak sugeruje sama nazwa, kolejka poprowadzona jest ciekawą trasą, a mianowicie okrąża wulkan Etna. 

Linia kolejki ma długość ponad stu kilometrów. Początkiem trasy jest miejscowość Katania, zaś końcem Riposto. Podróż kolejką zajmuje około trzy godziny.

Również u podnóża Etny znajduje się miasteczka Adrano, w którym ciekawym obiektem do zwiedzania jest Zamek Castello Normanno, pochodzący z XI wieku, czy Muzeum Archeologiczne.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również