Etiopia - co trzeba wiedzieć

Jest państwem we wschodniej części Afryki, nazywanej często Rogiem Afryki, ze względu na ułożenie lądu, przypominające róg. Graniczy z Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, z Dżibuti, Somalią i Erytreą. Nie ma dostępu do morza. Etiopia podzielona jest na stany, czyli kilil oraz dwa miasta wydzielone. Należy do najuboższych krajów świata, co przejawia się między innymi dochodem na mieszkańca w wysokości niecałych pięciuset USD.

Zdjęcie

Stelle w Axum w Etiopii /123/RF PICSEL
Stelle w Axum w Etiopii
/123/RF PICSEL

Rastafarianie i Ziemia Obiecana

 Rastafarianie uważają, że Etiopia jest miejscem w charakterze Ziemi Obiecanej. Jest ona dla nich bardzo ważnym punktem dla ziemi, do którego pragnęliby się udać. Cesarz Hajle Selasje podarował niegdyś Rastafarianom ziemię, na której się osiedlili. Największe ich skupisko występuje w miasteczku Szaszemenie.

Święta w Etiopii

Różnica w czasie obchodzenia znanych nam świąt na terenie Etiopii wynika z tego, że obowiązuje tam kalendarz etiopski. Kalendarz nazywany jest także kalendarzem gyyz. Według niego rok składa się z dwunastu miesięcy, każdy liczy trzydzieści dni, a jeden z miesięcy jest dłuższy o pięć dni.

Reklama

 Szczególną różnicą jest to, że dzień rozpoczyna się wraz ze wschodem słońca, a nie o północy. W konsekwencji tego w Etiopii rok dwutysięczny przypadał we wrześniu 2007 roku. Taka organizacja czasu i kalendarza skutkuje innymi datami obchodzenia świąt religijnych. 

Boże Narodzenie przypada siódmego i ósmego stycznia, Święto Trzech Króli dziewiętnastego stycznia, a Nowy Rok we wrześniu, dokładnie w nocy z jedenastego na dwunastego września.

Podbity Harer

Przez wiele lat Harer był miejscem wolnym i niezależnym. Za czasów panowanie władcy Menelika, który między innymi stworzył obecną stolicę Etiopii, Harer został wcielony do kraju. Ma on bardzo duże znaczenie dla wyznawców islamu, który jest istotną religią dużej grupy mieszkańców Etiopii. 

Uważany jest za czwarte święte miasto islamu przez ponad dziewięćdziesiąt zachowanych meczetów. Mają one bardzo specyficzny charakter, bo są prywatnymi domami modlitw. Wyjątkowość Harer polega również na kontakcie ze zwierzętami, a konkretniej z hienami. Codziennie wieczorem mieszkańcy karmią te zwierzęta. Ma to był swego rodzaju przypieczętowywanie przymierza, mającego na celu życie w zgodzie ludzi i zwierząt.

 Harer słynie również z doskonałej kawy, palonej na miejscu. Dla turystów dużą atrakcją jest oglądanie wypalania i kupowanie jeszcze ciepłej kawy. Pospacerować można także po starym mieście, po targach - chrześcijańskim i muzułmańskim.

Axum

Jest bardzo ważnym miejscem na mapie chrześcijaństwa. Axum uważane jest za miasto - legendę. Było niegdyś stolicą Etiopii, pierwszą w jej długiej historii. Według opowiadań z Axum wyruszyła królowa Saba, by spotkać się z królem Salomonem. Podobnie to do Axum powrócił Menelik z Arką, przechowywaną do dziś dzień w jednym z kościołów. Co należy jasno zaznaczyć - arki nie można oglądać, ale krążące wokół niej legendy sprawiają, że ruch turystyczny jest duży.

Podziwiać można tutaj ruiny pałacu królowej Saby, a także jej baseny. Oprócz arki, która uważana jest za symbol miasta, ważne są trzy kamienne stelle. Są to obiekty bardzo bogato zdobione, często porównywane swoją wyjątkowością do piramid, chociaż wcale nie są do nich podobne. Tylko jedna z nich znajduje się swoim pierwotnym miejscu. Druga z nich została źle postawiona, co poskutkowało przewróceniem się i połamaniem na kilka kawałków. Trzecia stella została zabrana przez Włochów, którzy okupowali te tereny.

W mieście znajdują się dwa kościoły o takiej samej nazwie, mianowicie St Mary of Zion, tylko, że jeden z nich jest starym, a drugi nowym obiektem. Do starego wstęp mają tylko i wyłącznie mężczyźni. Jeśli na wyjazd do Axum poświęca się więcej niż jeden dzień można również zajrzeć w takie miejsca jak - ruiny pałacu i grobu króla Kaleba, zobaczyć kamień z inskrypcjami w parku Enzana, czy po prostu posłuchać opowiadań tutejszej ludności o wyjątkowej arce.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej