​Ekoturystyka na Azorach, czyli cuda natury na wyspach

Dziewięć małych plamek widniejących na mapie Europy na zachodzie Portugalii to właśnie Azory. Ale niech nie zmylą Was ich niewielkie rozmiary, bo te, wydawałoby się, skromne wysepki to prawdziwa perła Atlantyku. Miłośników przyrody czeka tu raj szmaragdowych wód, jezior, gęstych lasów, spektakularnych wodospadów oraz fenomenalnych wulkanów, pól lawowych czy gejzerów.

Zdjęcie

Sao Miguel na Azorach /123/RF PICSEL
Sao Miguel na Azorach
/123/RF PICSEL

Ci, którzy kochają obcować z naturą, świetnie odnajdą się podczas pływania z delfinami, poszukiwania wielorybów a nawet spotkania oko w oko z rekinem. To z pewnością miejsce idealne na spędzenie wymarzonych wakacji na łonie natury. 

Oprócz bogatego świata zwierząt, czekają też naturalne gorące źródła, które pomogą Wam się zrelaksować, a także wspaniały świat flory pełen kwiatów i zieleni, jako zasługa żyznej wulkanicznej gleby i sprzyjającemu łagodnemu klimatowi. Aby skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferują Azory najlepiej zarezerwować Tanie Loty na Azory.

Reklama

Dlaczego "Azory"?

Ciężko stwierdzić, skąd wywodzi się tak oryginalna nazwa archipelagu. Mówi się, że od słowa Açor, co po portugalsku oznacza jastrzębia, będącego symbolem regionu. Jednak wątpliwości budzi fakt, czy owe ptaki tak naprawdę nie występowały na Azorach. 

Prawdopodobnie dawniej pomylono je z zamieszkującym wyspy gatunkiem myszołowa. Według innej wersji osobliwa nazwa swoje pochodzenie zawdzięcza specyficznemu odcieniowi błękitu jaki zdobi wody otaczające archipelag - w języku portugalskim słowo azures oznacza nic innego jak niebieski w liczbie mnogiej. 

Bez względu na etymologię, obecnie Azory kojarzą się z bezkresną zielenią, błękitem wód oraz fantastycznym wulkanicznym krajobrazem.

Najbardziej zielone miejsce w Europie

Nie bez powodu o Azorach mówi się jako o najbardziej zielonym zakątku Europy. Dumą archipelagu jest nagroda Quality Coast Gold, jaką to miejsce uzyskało w 2013 roku od organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska i przyrody w Europie - Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża (EUCC). 

Organizacja ta sprawuje pieczę nad stanem mórz i wybrzeży europejskich, jednocześnie podejmując starania, by stale zwiększać ich atrakcyjność oraz dbać o ich zrównoważony rozwój. Na tle innych miejsc Azory wyróżniają się dzikimi i naturalnymi walorami przyrodniczymi, które są niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. 

Podczas przyznawania nagrody, zostały docenione działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak aktywne korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wprowadzenie zakazu polowań na wieloryby przy jednoczesnym umożliwieniu obserwowania ich w naturalnym środowisku oraz promocja regionalnych wyrobów: serów, owoców, ryb czy wina.

Naturalne uzdrowisko

Na jednej z tych malowniczych wysp - Sao Miguel, w dolinie Furnas znajduje się atrakcja, która ucieszy miłośników spa i kąpieli termalnych. Niezwyczajne uzdrowisko, o którym mowa to krater, wypełniony połowicznie wodą z jeziora - wpadają do niego dwa strumienie, jeden z gorącą wodą, drugi z zimną. Znajdują się tam gejzery błotne oraz 22 gorące źródła o właściwościach zdrowotnych. 

Ponadto w XVIII wieku, w tej okolicy powstał park zdrojowy Terra Nostra, który wygląda jak z bajki dzięki egzotycznej roślinności oraz tajemniczym grotom i malowniczym wodospadom. Woda ma tam specyficzny zapach z powodu wysokiej zawartości minerałów, ale nie należy się zrażać - grzechem byłby nie zażyć kąpieli w stawie z wodą podgrzewaną przez naturalne źródła podziemne. 

Przy okazji można podziwiać tzw. fumaroles, czyli skały, przez które z wnętrza ziemi wydobywają się gazy - już nie musicie lecieć na Alaskę, ten cud natury znajduje się na obrzeżach Europy.

Azory dla odważnych, czyli pływanie z rekinami

Tym, co najbardziej przyciąga turystów do portugalskiego archipelagu, jest niszowa turystyka ekologiczna. Coraz więcej chętnych decyduje się na podjęcie nietypowych aktywności podczas urlopu. Jedną z nich jest możliwość pływania z rekinami. To dość oryginalny pomysł na spędzenie wolnego czasu i mimo że chodzi o niebezpieczne zwierzęta, to wycieczki cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. 

Jeśli lubicie sporty ekstremalne i nie boicie się wyzwań, Azory mogą okazać się dla Was kierunkiem idealnym. Przyjemność spotkania z żarłaczem błękitnym czy rekinem młotem nie kosztuje taki wiele, jeżeli weźmie się pod uwagę wyjątkowy charakter przygody - ceny wahają się od 150 do 200 € za rejs z zejściem do wody. 

Dla bezpieczeństwa, specjalnie w tym celu został stworzony specjalny kodeks nurkowania z rekinami, w którym zawarte są wskazówki, w jaki sposób wybierać godnych zaufania przewodników, informacje o niezbędnym sprzęcie oraz o bezpiecznych sposobach wabienia zwierząt. Istnieje także możliwość karmienia rekinów, oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Przy okazji można liczyć na spotkanie z płaszczkami, potężnymi mantami czy drapieżnymi barakudami.

Ojczyzna wielorybów i delfinów

Równie fascynującym zajęciem na Azorach jest podziwianie waleni i delfinów, które można spotkać w wodach Atlantyku głównie od czerwca do października. Opcji jest kilka: można wybrać się na nurkowanie głębinowe, obserwować zwierzęta z łodzi lub popływać na powierzchni z maską i rurką (tzw. snorkeling). 

Delfiny podpływają naprawdę blisko, więc można je podziwiać z odległości nawet 2-3 metrów, za to wielorybów najlepiej wypatrywać z pokładu łodzi. W okresie wakacyjnym istnieje niemal gwarancja pojawienia się tych wielkich ssaków na horyzoncie. 

Widok tych majestatycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a obcowania z delfinami na wolności nie da się nawet porównać z wizytą w delfinarium. Aż trudno pomyśleć, że jeszcze niedawno dokonywano barbarzyńskich polowań na walenie w sposób całkowicie legalny.

Europejska herbata prosto z Azorów

Magiczne zielone wyspy, pełne zbocz i pól wulkanicznych, wspaniałe widoki słodkie ananasy i mnóstwo barwnych hortensji, które rosną dosłownie wszędzie to pierwsze skojarzenia związane z Azorami. Jednak te wyspy powinny Wam się kojarzyć z czymś jeszcze - z uprawą herbaty. 

W całej Europie znajdują się tylko dwie jej plantacje, które mieszczą się właśnie na Azorach - Gorreana oraz Fábrica de chá Porto Formoso. Historia upraw sięga do 1820 roku, kiedy to pierwszy raz zaczęto hodować herbatę. W drugiej połowie XIX wieku zyskała tak dużą popularność, że same plantacje zajmowały powierzchnię aż 300 hektarów. 

Obecnie zainteresowanie znacznie spadło, mimo że uprawy na wyspie São Miguel są całkowicie ekologiczne. Nie stosuje się na nich pestycydów, a w czasie obróbki sztucznych barwników czy konserwantów. Wszystkie listki przebierane są ręcznie zanim zostaną przeniesione do etapu produkcji. Sam proces obróbki herbaty jest dosyć skomplikowany: najpierw czeka się, aż uprzednio zerwane liście zwiędną, następnie są rolowane i pozostawiane w kontakcie z powietrzem, tak by mógł dokonać się proces fermentacji i utlenienia, potem liście suszy się w specjalnej maszynie.

 Jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ każda partia testowana jest prze kiperów, którzy badają uzyskany kolor, smak i zapach. Drzwi do fabryk są otwarte dla zwiedzających, a na miejscu można poczęstować się darmową filiżanką dowolnego produktu oraz nabyć naturalne herbaty w cenie około 4 € za 100 g. 

Wokół fabryk rozpościerają się malownicze widoki na równe rządki krzaczków herbacianych, a powietrzu unosi się fantastyczny aromat herbacianych liści. Dla takiej chwili warto tu przylecieć. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej