Eger - miasto wina i źródeł

Węgry słyną ze źródeł termalnych i doskonałego wina. Działa tu około 400 kąpielisk, a wiele z nich znajduje się w mieście Eger. Ogromną zaletą basenów jest to, że można w nich zażywać kąpieli przez cały rok.

Zdjęcie

Panorama miasta Eger /123/RF PICSEL
Panorama miasta Eger
/123/RF PICSEL

Najbardziej znane termy są w położonej niedaleko od miasta Dolinie Wód Leczniczych, która obejmuje trzy miejscowości: Egerszalok, Demjen i Egerszolat. Często można tu spotkać Polaków. Do Egeru mamy po prostu blisko. Z Krakowa samochodem jedzie się tu zaledwie kilka godzin, a poza tym wypoczynek jest tańszy niż w naszym kraju.

Eger znany jest także z tego, że w roku 1552 oparł się atakowi wojsk tureckich. Przypomina o tym XIII-wieczny zamek przebudowany w XVI w. na twierdzę warowną.

Reklama

Miasto słynie także z barokowej zabudowy

W jego centrum stoi jeden z najpiękniejszych zabytków węgierskiego baroku – kościół minorytów pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. W jego wnętrzach spoczywają m.in. relikwie św. Jadwigi oraz św. Kingi. Relikwie serdecznego palca św. Jadwigi Królowej ofiarował archidiecezji Eger w roku 2002 kardynał Franciszek Macharski.

Po zwiedzeniu miasta dobrze skosztować miejscowych trunków. W okolicach Egeru robione jest egri bikavér, czyli bycza krew, chyba najsłynniejsze węgierskie czerwone wino.

Zaś najbardziej znanym miejscem, do którego od lat ciągną miłośnicy dobrych trunków, jest pełna winnych piwniczek Dolina Pięknej Pani.

MM

Podróż

Najwygodniej dojechać samochodem, ponieważ Eger leży tylko nieco ponad 200 km od polskiej granicy. Bezpośrednio można dojechać tam także autobusem z Katowic. Bilet w obie strony kosztuje ok. 200 zł.

Noclegi . W pensjonacie lub w hotelu o niższym standardzie za 2-osobowy pokój trzeba zapłacić około 100–200 zł za dobę.

Akwarium w Poroszlo

Nad leżącym niedaleko Egeru, drugim co do wielkości na Węgrzech, jeziorem Cisańskim wybudowano Centrum Ekologiczne w Poroszlo.

Znajdują się w nim największe w Europie akwaria słodkowodne o pojemności ponad 700 tys. litrów. Spacer podwodnym tunelem, z którego można obserwować pływające nad nami ryby, dostarcza naprawdę niesamowitych wrażeń.

Starym busem po okolicy

Każde okoliczne miasteczko stara się przyciągnąć turystów oryginalnymi atrakcjami. Na przykład okolice można zwiedzać, podróżując różnymi dziwnymi pojazdami. Niestety, tylko jako pasażerowie, choć zawsze można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie za kierownicą.

Jaskiniowcy z Egerszalok

Kilka kilometrów od Egeru znajdują się stare wykute w skałach mieszkania. Kiedyś żyli w nich miejscowi chłopi, teraz urządzony jest tam skansen. W środku zrekonstruowano tradycyjny wystrój wnętrz, dzięki czemu każdy może zobaczyć, jak kiedyś wyglądało tu życie.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej