​Edynburg - serce Szkocji. Co tam zobaczyć?

Wyprawa na Wyspy Brytyjskie to za każdym razem łakomy kąsek dla fanów niezapomnianych wrażeń. Z pewnością zarówno ty jak i twoi najbliżsi na długo zapamiętają pobyt w Edynburgu - ogromnym, bo liczącym sobie niemalże 500 tysięcy mieszkańców, mieście, które pełni funkcję stolicy Szkocji. Ta metropolia ma w swojej ofercie turystycznej całą masę atrakcji, które sprawią, że jej zwiedzanie na długo zapadnie ci w pamięć.

Zdjęcie

East Princes Street Gardens w Edynburgu /123/RF PICSEL
East Princes Street Gardens w Edynburgu
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Edynburg położony jest w południowej części Szkocji. W jego obrębie znajdziesz duży port lotniczy, który obsługuje także kilka tras bezpośrednio z Polski. Niestety podczas pakowania się, musisz uwzględnić to, że cała Szkocja położona jest w strefie klimatu morskiego, umiarkowanie ciepłego.

Na szczęście dzięki specyficznym prądom morskim wbrew obiegowej opinii w kraju temperatury są zazwyczaj nieznacznie wyższe od tych notowanych np. w Anglii. Szkockie zimy są łagodne, a latem nie ma zbytnich upałów. Ze względu na charakterystyczne położenie geograficzne Edynburga pogoda może zmieniać się diametralnie w bardzo szybkim tempie. Niemalże codziennością są obfite opady deszczu, do których należy się po prostu przyzwyczaić. 

Reklama

Środkiem płatniczym w Edynburgu są funty szterlingi. Funkcjonuje także funt szkocki, który teoretycznie powinien obowiązywać na terenie całego kraju, jednak praktyka pokazuje co innego. Żeby uniknąć przepłacania zwłaszcza za produkty spożywcze, polecamy regularne i większe zakupy w jednej z lokalnych sieci hipermarketów.

Płatne atrakcje Edynburga

Mnogość atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających Edynburg pozwala podzielić je na dwie kategorie. Te, w których wymagane jest uiszczenie opłaty i te darmowe. Rzecz jasna to od twojego budżetu zależy na co się zdecydujesz i gdzie skierujesz swoje kroki. Do pierwszej grupy należą najbardziej okazałe zabytki, muzea i obiekty na terenie miasta. Zdecydowanie warto zainteresować się dawnymi siedzibami władz i możnych Edynburga. 

Największą atrakcją zarówno miasta jak i całej Szkocji jest zamek. To imponujących rozmiarów konstrukcja, na której zwiedzanie będziesz musiał poświęcić nawet do kilku godzin. Kolejnym obiektem wartym zobaczenia jest edynburski pałac Holyroodhouse. To zapierająca dech w piersiach siedziba brytyjskiej rodziny królewskiej. Oczywiście jedna z wielu. Na szczęście jej pomieszczenia są udostępnione do zwiedzania przez turystów.

Pozostając w klimatach monarchii możesz skierować swoje kroki do portu Leith, gdzie zacumowany jest królewski jacht HMS "Brittania", który również można podziwiać po uiszczeniu opłaty. Jeżeli z kolei jesteś żądny niezapomnianych widoków to polecamy wizytę na specjalnym tarasie widokowym w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika wystawionego na cześć sir Waltera Scotta. Gwarantujemy absolutnie zapierającą dech w piersiach panoramę na Edynburg i okolice.

Bezpłatne atrakcje w Edynburgu

Jeżeli jesteś zwolennikiem odbywania niezapomnianych podróży bez wydawania pieniędzy, to Edynburg z pewnością spełni twoje oczekiwania. Do dyspozycji będziesz miał liczne atrakcje, które nie wymagają zakupienia biletu. 

Swoją przygodę ze stolicą Szkocji warto rozpocząć od zwykłego spaceru po Starym Mieście. Miłośnicy perełek architektonicznych odnajdą w codziennych przechadzkach po urokliwych ulicach ogromną przyjemność. Edynburg słynie także z licznych malowniczych parków, które zazwyczaj usytuowane są w samym centrum lub jego bezpośredniej bliskości. Zaliczają się do nich między innymi Holyrood czy oszałamiające Princess Street Gardens. 

Przepiękna panorama na miasto rozpościera się nie tylko ze specjalnych tarasów widokowych ale także z pobliskiego wzgórza Calton Hill. Można tam spędzić niemalże cały dzień obserwując z oddali życie wielkiego miasta. Edynburg to także miasto licznych muzeów. Tutejsze placówki mogą pochwalić się oszałamiającymi zbiorami i z pewnością wizyta w ich murach nie będzie należała do nudnych. 

Bez wątpienia możemy polecić Narodowe Muzeum Szkocji, narodową galerię portretów czy muzeum miejskie. Nietypową propozycją jest z pewnością Muzeum Dzieciństwa czy bardzo nowatorskie muzeum, które skupia się na losach zwykłych mieszkańców Edynburga na przestrzeni dziejów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również