Edynburg. Co zobaczyć w stolicy Szkocji

Zachwycająca architektura, majestatyczne krajobrazy i zadziwiająca historia czekają na Ciebie w stolicy Szkocji.

Zdjęcie

Edynburg zachwyca /123/RF PICSEL
Edynburg zachwyca
/123/RF PICSEL

Podróż do Edynburga to doskonała okazja do spróbowania najlepszej na świecie whisky oraz zabawy przy dźwiękach oryginalnych dud, ale nie tylko...

Dziś miasto szczyci się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, tworzących niepowtarzalną atmosferę i klimat. Edynburg dzieli się na dwie części: Stare Miasto, które zachowało swój średniowieczny charakter oraz Nowe Miasto z okresu oświecenia.

Reklama

Zwiedzanie zacznij od Królewskiej Mili, czyli głównej ulicy Starego Miasta. Zobacz dwie najważniejsze w Szkocji budowle: Pałac Holyrood, czyli rezydencję królewską, odwiedzaną chętnie przez Królową Elżbietę oraz Zamek Edynburski, zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu.

W pobliżu zamkowej bramy znajduje się secesyjna Fontanna Czarownic. Stoi ona na miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów. Zajrzyj do muzeum whisky Scotch Whisky Heritage Centre.

Odwiedź również Park Królowej, który jest naturalnym, dzikim obszarem w samym sercu miasta

Podziwiać tu można góry, strome zbocza, wrzosowiska, mokradła, doliny górskie, jeziora i pola. W jego sercu znajduje się Galeria Narodowa Szkocji z dziełami wielkich mistrzów, takich jak Jan Vermeer czy Hans Holbein Młodszy.

Edynburg to również miasto pisarzy. Związana jest z nim m.in. Joanne K. Rowling, autorka książek o Harrym Potterze oraz twórca nieśmiertelnej powieści kryminalnej „Doktor Jekyll i Pan Hyde” – Robert Louis Stevenson. Co ciekawe pierwowzorem zmieniającego się naukowca, był również mieszkaniec Edynburga – schizofrenik William Brodie.

Tutejsze zaułki i urokliwe miejsca stały się inspiracją do niezliczonej liczby książek

Z tego powodu w 2004 r. Edynburg uzyskał tytuł pierwszego w historii Miasta Literatury UNESCO. Pisarzy fascynuje też mroczna część dziedzictwa stolicy Szkocji – podziemne miasto, na które składa się system korytarzy, piwnic i zaułków. To tu dokonywali swych zbrodni seryjni mordercy William Burke i William Hare.

Jeśli chcesz poczuć dreszcz emocji, wybierz się w wyprawę podziemiami miasta (Mercant Tours i Ghost Tours).

Osoby, które nade wszystko cenią sztukę, powinny zaplanować swój pobyt w Edynburgu na sierpień. Wtedy bowiem odbywa się tam jeden z najważniejszych festiwali sztuki na świecie. Ulice wypełnione są wówczas artystami, zespołami teatralnymi, muzykami i tancerzami. Licz się jednak z tym, że w tym czasie może być tłoczno – Festiwal Edynburski co roku ściąga do miasta ok. 2 mln ludzi!

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej