Dzielnice Nowego Jorku

Nowy Jork składa się z pięciu dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronks, Staten Island. Wszystkie razem tworzą mieszankę kultur z całego świata. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Zdjęcie

Panorama Nowego Jorku /123/RF PICSEL
Panorama Nowego Jorku
/123/RF PICSEL

Manhattan

Manhattan to finansowa dzielnica Nowego Jorku. To najmniejsza, ale najgęściej zaludniona część miasta. Najpopularniejsza wśród turystów. Panoramę wieżowców oświetlanych ulicznymi reklamami znamy z fotografii i "wielkiego ekranu". To tu pomiędzy Siódmą Aleją, Piątą Aleją i Broadwayem rozgrywa się akcja największych hitów telewizyjnych. 

Statua wolności, Empire State Building i Chrysler Building to ikony Manhattanu i znaki rozpoznawcze całego Nowego Jorku. Do dzielnicy najlepiej dostać się metrem, to szybsza i tańsza opcja niż słynne, żółte taksówki.

Reklama

Staten Island

Najmniej medialna, mało popularna  i najmniejsza dzielnica Nowego Jorku. To osada najbogatszych mieszkańców miasta. Krajobraz jednorodzinnych domów nie stanowi atrakcji dla zagranicznych turystów, choć kusi się ich spokojniejszą atmosferą  i atrakcjami takimi jak muzeum dzieci, muzeum sztuki tybetańskiej, zoo, ogród botaniczny, teatr i dom-muzeum Alice Austin - jeden z pierwszych kobiet fotografóww USA.

Brooklyn

Brooklyn to najludniejsza dzielnica Nowego Jorku. Stanowi "sypialnię" Manhattanu. To tu mieszkają osoby pracujące w finansowej dzielnicy miasta. Brooklyn połączony jest z Manhattanem mostem wiszącym, tzw. Brooklyn Brigde stanowiącym nie tylko kluczowe połączenie komunikacyjne, ale również atrakcję turystyczną, zwłaszcza po zmierzchu. 

W dzielnicy znajduje się drugie co do wielkości muzeum w USA oraz ogród botaniczny  Brooklyn Botanic Garden.

Queens

To tu znajdują się dwa spośród trzech nowojorskich lotnisk. Queens to głownie dzielnice mieszkaniowe. Dużą grupę mieszkańców stanowią Azjaci, głównie Chińczycy, Hindusi, Koreańczycy i Filipińczycy. To dlatego Quenns cieszy się popularnością wśród miłośników kuchni świata.  

To tu ulokowane są najlepsze chińskie restauracje. Queens to ośrodek jazzu, fani tego rodzaju muzyki chętnie zwiedzają otwarty dla turystów dom Louisa Armstronga.

Bronks

Bronks  to centrum kultury Afroamerykanów i Latynosów. To tu narodził się hip-hop oraz latynoski jazz. Stąd pochodzi Jennifer Lopez i Jesse West. Na Bronksie znajduje się stadion drużyny baseballowej New York Yankees oraz największe miejskie  zoo w USA. Choć przestępczość w tej dzielnicy Nowego Jorku spadła, okolica wciąż cieszy się złą sławą.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej