Druskienniki - ulubione uzdrowisko marszałka Piłsudskiego

Wycieczka po Niemnie przywodzi na myśl opisy Elizy Orzeszkowej i Marii Rodziewiczówny.

Zdjęcie

Druskienniki /123/RF PICSEL
Druskienniki
/123/RF PICSEL

Pięknie położony na wysokim brzegu Niemna kurort, otoczony jest lasami Puszczy Dajnowskiej porastającymi morenowe pagórki z uroczymi jeziorkami. Nazwa uzdrowiska wzięła się od litewskiej nazwy soli – druska.

Miejscowe źródła są bowiem mocno zasolone. Tutejsze wody mineralne, podobnie jak wydobywana w okolicy borowina, dają wspaniałe efekty w leczeniu chorób skóry, układu oddechowego i serca. Zwiedzanie zacznij od spaceru po rozległym parku zdrojowym. Sięga on od brzegów Niemna do głównej ulicy uzdrowiska Ciurlionisa i jeziora Druskonis.

Reklama

Znajdziesz tam zabytkową cerkiewkę i neogotycki kościół zaprojektowany przez znanego przedwojennego architekta Stefana Szyllera. Promenada wzdłuż Niemna doprowadzi Cię do ujścia rzeczki Rotniczanki, gdzie stała willa Marszałka Piłsudskiego. W stojących przy deptaku kramach kupisz wyroby z bursztynu i drewna oraz ceramikę.

Z przystani białej floty przy miejskim bulwarze odpływają statki wycieczkowe do leżącego na wzgórzu zabytkowego barokowego kościoła i klasztoru w Liszkawie

Zobaczysz tam pozostałości grodziska, które powstało około III w. p.n.e. i istniało aż do IX w. n.e. Podobno w XI w. stał w tym miejscu gród – Nowogródek, siedziba pierwszego i jedynego króla Litwy, Mendoga, który w nim miał być koronowany. Jeśli od zabytków wolisz aktywne formy wypoczynku, wybierz się do największego w regionie aquaparku lub do parku linowego położonego nad rzeką.

Możesz też zrobić sobie rowerową wycieczkę do pobliskiej Rotnicy, gdzie na przykościelnym cmentarzu pochowany jest przyjaciel Adama Mickiewicza – Jan Czeczot. Odwiedź też położony 9 km od Druskiennik park Grutas. Znajdziesz tam ponad 50 pomników komunistycznych z czasów radzieckich.

Do druskiennickich atrakcji dołączyło niedawno Muzeum Sękacza, w którym można oglądać m.in. szczycący się wpisem do księgi rekordów Guinnessa największy sękacz na świecie mierzący prawie 4 metry wysokości. Zresztą sękacza w Druskiennikach trzeba spróbować. Tradycje jego wypieku sięgają czasów Barbary Radziwiłłówny.

Sergiusz Pinkwart

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej