​Dominikana - informacje turystyczne

Karaiby... Wyspy kuszą krystalicznie czystą lazurową wodą, słoneczną pogodą i wyjątkowo dobrymi warunkami nie tylko do relaksu na plaży, ale również uprawiania wszelakich sporów wodnych. O czym jednak warto pamiętać, by urlop na Dominikanie był naprawdę niezapomnianą przygodą?

Zdjęcie

Wodospad Socoa, Dominikana /123/RF PICSEL
Wodospad Socoa, Dominikana
/123/RF PICSEL

Jeżeli nie jesteś pewny, jakich dokumentów wymaga się na granicy lub kiedy najlepiej wymienić walutę, skorzystaj z naszych podpowiedzi! Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym organizacja wakacji twoich marzeń stanie się szybka i przyjemna. Sprawdź sam!

Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę?

Dominujący na wyspie klimat zwrotnikowy sprawia, że pogoda jest zadziwiająco doskonała przez niemal cały rok. Delikatny wiatr wiejący znad morza sprawia, że upały nie są bardzo uciążliwe, a występujące w porze deszczowej niewielkie opady potrafią być naprawdę przyjemne. Jeżeli szukamy idealnego momentu do odwiedzenia Dominikany, zdecydujmy się na okres pomiędzy listopadem a marcem. 

Reklama

Przeciętna temperatura w tych miesiącach wynosi od 24-30 stopni Celsjusza, dlatego nie jest męcząca nawet dla turystów przyzwyczajonych do umiarkowanego klimatu. Odradzamy natomiast podróżowanie we wrześniu, gdyż jest to czas huraganów, oraz w maju, gdy opady są największe. Niezależnie od pory roku zabierzmy ze sobą głównie lekkie i przewiewne ubrania oraz kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnijmy również nakrycia głowy oraz kremów z filtrem - słońce potrafi być bardzo zdradliwe!

Wymiana pieniędzy i ceny

Mimo że obowiązującą na wyspie walutą jest peso dominikańskie, to niemal wszędzie bez problemu zapłacimy dolarami. Podczas eksplorowania tajemnic wyspiarskich miast bardzo łatwe okazuje się również odnalezienie bankomatów, kantorów oraz banków - jeżeli zabierzemy ze sobą kartę płatniczą oraz trochę amerykańskiej gotówki, to w zupełności nam wystarczy. 

Warto pamiętać, że bardzo popularna turystycznie Punta Cana jest jednym z najdroższych miejsc na całej Dominikanie, dlatego ciężko będzie tam oszczędzać. Planując wakacje, które nie opustoszą naszego portfela, zwróćmy uwagę, by żywność i alkohol kupować raczej w większych sklepach niż malutkich lokalach. 

Odwiedzając centra handlowe, za podstawowe produkty zapłacimy zauważalnie mniej niż w niedużych punktach. Świetnym pomysłem jest również targowanie - sposób ten bardzo dobrze sprawdza się szczególnie na bazarach i targach.

Parę uwag dotyczących dokumentów i bezpieczeństwa

Wybierając się na Dominikanę, pamiętajmy, że chociaż nie potrzebujemy mieć ze sobą wizy, to konieczne będzie wniesienie opłaty wjazdowej (10 dolarów) i wyjazdowej (20 dolarów). Zapłata uprawnia nas do przebywania na terenie wyspy do 30 dni. Jeżeli przekroczymy ów czas, zostaną nam doliczone karne koszta, które zmuszeni będziemy pokryć podczas wylotu. 

Dzieci do lat 13 mają obowiązek podróżowania pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów, wyposażonych w odpowiednie pozwolenie zalegalizowane w urzędzie konsularnym jeszcze na terenie Polski. Należy również bezwzględnie posiadać paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy do przodu. 

Mimo że Karaiby uznawane są powszechnie za dość bezpieczne, to tak jak podczas każdych innych wakacji, uważajmy na drobnych kieszonkowców. Pilnowanie dokumentów i bagażu to absolutna podstawa - zachowajmy również ostrożność, nosząc ze sobą większą ilość gotówki. Dobrą praktyką jest korzystanie ze znajdujących się w hotelowych pokojach sejfów.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej